Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Jmenování nového ministra kultury

Česko má po 26 dnech opět ministra kultury. Dnes do této funkce jmenoval prezident Miloš Zeman sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka. Skončil tak tři a půl měsíce dlouhý spor o šéfa tohoto resortu.

Agenda pro nového ministra

Péče o památky, více peněz na platy. Hlavní úkoly nového šéfa resortu kultury. Sám Lubomír Zaorálek chce ale prověřit i některé kroky svého předchůdce, stranického kolegy Antonína Staňka.

Vizitka nového ministra kultury

Pochází z Ostravy – vystudoval filozofii a politickou ekonomii. V 80. letech pracoval ale i jako dramaturg v Československé televizi a podepsán tak je třeba pod seriálem Velké sedlo.

Reakce na nového ministra

Lubomír Zaorálek je sedmnáctým ministrem kultury ve vládách samostatné České republiky.

Priority pro resort kultury

Hostem Událostí je ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Pozůstatky po předchozím ministrovi

Za jednu z priorit označil nový ministr kultury platy v resortu. Vybrali jsme tři příklady, které osobnosti oslovené Českou televizí označily za ty, které by měl Lubomír Zaorálek vyřešit co nejdříve.

Řešení sporných bodů

Hostem Událostí je ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Manévry kolem brexitové dohody

Britské opoziční strany po jednání v Londýně oznámily, že se pokusí zabránit brexitu bez dohody legislativní cestou. Lídr labouristů Jeremy Corbyn napsal dopis více než stovce konzervativních poslanců, aby získal jejich podporu.

Rouhání chce zrušení sankcí

Írán odmítá jednat se Spojenými státy, dokud Washington nezruší sankce uvalené na Teherán. Do té doby bude dál postupně ustupovat od závazků z dohody o jaderném programu.

Úspěch brněnských lékařů

Živý vstup redaktorky Veroniky Gecové.

První žaloba za Boeingy MAX

Společnost Boeing čelí první žalobě kvůli potížím se stroji 737 MAX. Ruská leasingová firma žádá celkem přes 220 milionů dolarů. Kromě vrácení zálohy za objednávku letadel chce od výrobce ještě úroky, náhradu škody a ušlý zisk.

Sbližování Ruska a Turecka

Rusko a Turecko připravují podle Vladimira Putina další společná opatření proti povstalcům v syrském Idlíbu. Ruský prezident to prohlásil po setkání s hlavou tureckého státu v Moskvě.

Thajská konkubína

Thajský král se pochlubil snímky své konkubíny. 67letý panovník se před čtvrt rokem počtvrté oženil, od konce července má ale kromě manželky i novou oficiální družku.

Zfilmované Bábovky Radky Třeštíkové

Režisér Rudolf Havlík začal natáčet film Bábovky. A to podle stejnojmenného knižního bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové.

Zhoršená prognóza vývoje ekonomiky

Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Nově letos čeká růst o 2,4 procenta a příští rok o 2,2 procenta.

Vyšetřování letu s jedním motorem

"Šlo o závažný technický problém, jehož zatajením pilot mohl ohrozit bezpečnost provozu v rozsáhlé části vzdušného prostoru Evropy." Tak dnes pro ČT okomentovalo let jen s jedním funkčním motorem společnosti Smartwings Řízení letového provozu.

Volební model

Volby do sněmovny by v srpnu vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta – vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median. Proti předchozímu měsíci by získalo o jeden procentní bod více.

Závěry soudního sledování R. Janouška

Soud nechal sledovat odsouzeného lobbistu Romana Janouška – a zjistil, že sám jezdí na kole, navštěvuje plovárnu i galerii, a jeho stav zřejmě není tak vážný, jak tvrdili lékaři olomoucké nemocnice.

Likvidace následků bouřky na Zlínsku

Jih a východ Moravy se vzpamatovává z následků včerejší mimořádně silné bouřky provázené přívalovým deštěm. Hasiči ve Zlínském kraji kvůli počasí vyjížděli více než osmdesátkrát.

Statistiky ze včerejších bouřek

Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.

Nedostatek vody v přehradách

Letošnímu červenci patřilo 10. místo v žebříčku nejteplejších měsíců od roku 1961. Srpen byl zatím na srážky příznivější a dokazuje to především stav povrchové vody.

Pokračování bouřek

Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické

Pokuty za léky proti bolesti

Pokutu v přepočtu více než třináct miliard korun uložil soud v Oklahomě společnosti Johnson and Johnson. Soudce tím vyčíslil její podíl na tzv. opioidové krizi v tomto státě.

Podpora podnikání

Jeden paušální odvod pro živnostníky místo daní a pojištění, nižší DPH na některé služby, proškrtání daňových výjimek nebo jednodušší udělování stavebních povolení.

Peníze na boj s požáry v Amazonii

Brazilská vláda oznámila, že odmítne nabízenou pomoc od zemí skupiny G7 na boj s požáry v amazonském pralese. Francouzský prezident Macron v pondělí na závěr summitu G7 vyčlenil 22 milionů dolarů.

Proměny školství v dalších pololetích

Chybějící učitelé, změna financování a nejspíš i zrušení povinné maturity z matematiky – to všechno přinese blížící se nový školní rok. Pedagogům, ale i dalším zaměstnancům škol by měly od ledna znovu vzrůst platy.

Zřícení silážní věže

Neobvyklý pohled dnes čekal na zemědělce z Bystřice na Jičínsku. Tam, kde ještě včera stály čtyři silážní věže, zbyly jen tři. Jedna, plná pšenice, se totiž nad ránem roztrhla a zřítila.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD