Události

27. srpen 2019

48 minut

27. srpen 2019

Obsah dílu

Headlines — Jmenování nového ministra kultury — Agenda pro nového ministra — Vizitka nového ministra kultury — Reakce na nového ministra — Priority pro resort kultury — Pozůstatky po předchozím ministrovi — Řešení sporných bodů — Manévry kolem brexitové dohody — Rouhání chce zrušení sankcí — Úspěch brněnských lékařů — První žaloba za Boeingy MAX — Sbližování Ruska a Turecka — Thajská konkubína — Zfilmované Bábovky Radky Třeštíkové — Zhoršená prognóza vývoje ekonomiky — Vyšetřování letu s jedním motorem — Volební model — Závěry soudního sledování R. Janouška — Likvidace následků bouřky na Zlínsku — Statistiky ze včerejších bouřek — Nedostatek vody v přehradách — Pokračování bouřek — Pokuty za léky proti bolesti — Podpora podnikání — Peníze na boj s požáry v Amazonii — Proměny školství v dalších pololetích — Zřícení silážní věže

Části dílu

00:03
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:32
  Jmenování nového ministra kultury
   Česko má po 26 dnech opět ministra kultury. Dnes do této funkce jmenoval prezident Miloš Zeman sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka. Skončil tak tři a půl měsíce dlouhý spor o šéfa tohoto resortu.
   01:26
   Agenda pro nového ministra
    Péče o památky, více peněz na platy. Hlavní úkoly nového šéfa resortu kultury. Sám Lubomír Zaorálek chce ale prověřit i některé kroky svého předchůdce, stranického kolegy Antonína Staňka.
    04:44
    Vizitka nového ministra kultury
     Pochází z Ostravy – vystudoval filozofii a politickou ekonomii. V 80. letech pracoval ale i jako dramaturg v Československé televizi a podepsán tak je třeba pod seriálem Velké sedlo.
     05:31
     Reakce na nového ministra
      Lubomír Zaorálek je sedmnáctým ministrem kultury ve vládách samostatné České republiky.
      06:40
      Priority pro resort kultury
       Hostem Událostí je ministr kultury Lubomír Zaorálek.
       08:19
       Pozůstatky po předchozím ministrovi
        Za jednu z priorit označil nový ministr kultury platy v resortu. Vybrali jsme tři příklady, které osobnosti oslovené Českou televizí označily za ty, které by měl Lubomír Zaorálek vyřešit co nejdříve.
        09:35
        Řešení sporných bodů
         Hostem Událostí je ministr kultury Lubomír Zaorálek.
         10:37
         Manévry kolem brexitové dohody
          Britské opoziční strany po jednání v Londýně oznámily, že se pokusí zabránit brexitu bez dohody legislativní cestou. Lídr labouristů Jeremy Corbyn napsal dopis více než stovce konzervativních poslanců, aby získal jejich podporu.
          13:05
          Rouhání chce zrušení sankcí
           Írán odmítá jednat se Spojenými státy, dokud Washington nezruší sankce uvalené na Teherán. Do té doby bude dál postupně ustupovat od závazků z dohody o jaderném programu.
           13:33
           Úspěch brněnských lékařů
            Živý vstup redaktorky Veroniky Gecové.
            16:10
            První žaloba za Boeingy MAX
             Společnost Boeing čelí první žalobě kvůli potížím se stroji 737 MAX. Ruská leasingová firma žádá celkem přes 220 milionů dolarů. Kromě vrácení zálohy za objednávku letadel chce od výrobce ještě úroky, náhradu škody a ušlý zisk.
             16:36
             Sbližování Ruska a Turecka
              Rusko a Turecko připravují podle Vladimira Putina další společná opatření proti povstalcům v syrském Idlíbu. Ruský prezident to prohlásil po setkání s hlavou tureckého státu v Moskvě.
              19:08
              Thajská konkubína
               Thajský král se pochlubil snímky své konkubíny. 67letý panovník se před čtvrt rokem počtvrté oženil, od konce července má ale kromě manželky i novou oficiální družku.
               19:30
               Zfilmované Bábovky Radky Třeštíkové
                Režisér Rudolf Havlík začal natáčet film Bábovky. A to podle stejnojmenného knižního bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové.
                21:39
                Zhoršená prognóza vývoje ekonomiky
                 Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Nově letos čeká růst o 2,4 procenta a příští rok o 2,2 procenta.
                 22:04
                 Vyšetřování letu s jedním motorem
                  "Šlo o závažný technický problém, jehož zatajením pilot mohl ohrozit bezpečnost provozu v rozsáhlé části vzdušného prostoru Evropy." Tak dnes pro ČT okomentovalo let jen s jedním funkčním motorem společnosti Smartwings Řízení letového provozu.
                  24:43
                  Volební model
                   Volby do sněmovny by v srpnu vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta – vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median. Proti předchozímu měsíci by získalo o jeden procentní bod více.
                   25:10
                   Závěry soudního sledování R. Janouška
                    Soud nechal sledovat odsouzeného lobbistu Romana Janouška – a zjistil, že sám jezdí na kole, navštěvuje plovárnu i galerii, a jeho stav zřejmě není tak vážný, jak tvrdili lékaři olomoucké nemocnice.
                    27:36
                    Likvidace následků bouřky na Zlínsku
                     Jih a východ Moravy se vzpamatovává z následků včerejší mimořádně silné bouřky provázené přívalovým deštěm. Hasiči ve Zlínském kraji kvůli počasí vyjížděli více než osmdesátkrát.
                     29:40
                     Statistiky ze včerejších bouřek
                      Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické.
                      32:57
                      Nedostatek vody v přehradách
                       Letošnímu červenci patřilo 10. místo v žebříčku nejteplejších měsíců od roku 1961. Srpen byl zatím na srážky příznivější a dokazuje to především stav povrchové vody.
                       35:14
                       Pokračování bouřek
                        Živý vstup meteoroložky Aleny Zárybnické
                        36:33
                        Pokuty za léky proti bolesti
                         Pokutu v přepočtu více než třináct miliard korun uložil soud v Oklahomě společnosti Johnson and Johnson. Soudce tím vyčíslil její podíl na tzv. opioidové krizi v tomto státě.
                         38:05
                         Podpora podnikání
                          Jeden paušální odvod pro živnostníky místo daní a pojištění, nižší DPH na některé služby, proškrtání daňových výjimek nebo jednodušší udělování stavebních povolení.
                          40:37
                          Peníze na boj s požáry v Amazonii
                           Brazilská vláda oznámila, že odmítne nabízenou pomoc od zemí skupiny G7 na boj s požáry v amazonském pralese. Francouzský prezident Macron v pondělí na závěr summitu G7 vyčlenil 22 milionů dolarů.
                           43:07
                           Proměny školství v dalších pololetích
                            Chybějící učitelé, změna financování a nejspíš i zrušení povinné maturity z matematiky – to všechno přinese blížící se nový školní rok. Pedagogům, ale i dalším zaměstnancům škol by měly od ledna znovu vzrůst platy.
                            45:18
                            Zřícení silážní věže
                             Neobvyklý pohled dnes čekal na zemědělce z Bystřice na Jičínsku. Tam, kde ještě včera stály čtyři silážní věže, zbyly jen tři. Jedna, plná pšenice, se totiž nad ránem roztrhla a zřítila.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž48 minut
                             Další díl
                             28. srpen 2019

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám