Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Europoslanci volí novou šéfku Evropské komise

Poslanci Evropského parlamentu hlasují o šéfovi nejdůležitější bruselské instituce - o kandidátce na předsedkyni Evropské komise - Ursule von der Leyenové.

Kandidátkou je Ursula von der Leyenová

Pro von der Leyenovou byl dnešek hlavní zkouškou. Na jejím dnešním projevu a následných zákulisních debatách závisí totiž nejen její osud, ale také rovnováha mezi jednotlivými institucemi.

Debata před volbou nové šéfky EK

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Kdo je Ursula von der Leyenová?

Ursula von der Leyenová není v Bruselu nováčkem – na jeho předměstí se ostatně před šedesáti lety narodila. Původním povoláním lékařka má sedm dětí. Od roku 2010 je místopředsedkyní Křesťanských demokratů.

Politická jednání kvůli výměně ministra kultury

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček se chtějí znovu sejít s prezidentem Milošem Zemanem.

Nové výsadkové jednotky v Chrudimi

Pokrok v proměně chrudimského výsadkového praporu na celý pluk. Nabírat lidi bude ještě několik let, ale už v roce příštím má být nová jednotka bojeschopná.

Ryanair omezí některé spoje

Společnost Ryanair od podzimu omezí provoz na některých letištích. Spoje do některých destinací dokonce úplně zruší.

Detaily k působení Assange na ekvádorské ambasádě

Únik e-mailů demokratů před prezidentskými volbami v USA řídil podle bezpečnostní agentury Julian Assange - a to přímo ze svého azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Další nehoda na železničním přejezdu

Správa železniční dopravní cesty slibuje, že drtivá většina přejezdů na silnicích první třídy bude mít do roku 2023 závory.

ČEZ se chce podílet na průzkumu ložisek lithia

Skupina ČEZ se chce podílet na průzkumu těžby lithia v Krušných horách. Firmě EMH, která má přednostní právo, teď půjčí přes padesát milionů korun; později by ČEZ mohl v australské společnosti získat podíl.

Oprava katedrály Notre-Dame

Francouzští poslanci právě v těchto chvílích projednávají zákon, který usnadní obnovu katedrály Notre-Dame. Památku poničil požár před třemi měsíci.

Policie prověřuje možné krácení daně farmou Čapí hnízdo

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením Čapího hnízda.

Kontroverzní slova amerického prezidenta

Útoky amerického prezidenta proti čtyřem kongresmankám jiné barvy pleti mají podle dotčených političek jen odvést pozornost od jeho neúspěchů.

Vandalové posprejovali Karlův most

Dva cizinci včera večer posprejovali jeden z pilířů Karlova mostu. Policii se podařilo je zadržet na místě, teď jsou v policejní cele. Město chce nápis odstranit co nejdříve. Jedná se o největší poškození mostu vandaly v posledních letech.

Dopravní komplikace na D1

Ještě zítra se dají očekávat mimořádné dlouhé kolony na D1 na Vysočině. Na místě se opravuje povrch a zároveň připravuje nové provizorní uspořádání pruhů.

Případ pohřešovaného chlapce před Ústavním soudem

Matka víc než dvacet let pohřešovaného syna bude moct nahlédnout do vyšetřovacího spisu. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu.

Půl století od startu Apolla 11

Nejdelší a nejsložitější cesta, na kterou člověk kdy vyrazil, začala přesně před padesáti lety. Američané chtěli překonat úspěch Sovětů, kteří dostali prvního člověka Jurije Gagarina do vesmíru. A na to zareagoval John Fitzgerald Kennedy.

Posádku Apolla 11 vynesla ze Země nejsilnější raketa v historii

Start posádky Apolla 11 sledoval přímo na místě milion lidí. Ze vzdálenosti několika kilometrů viděli, jak astronauty vynáší ze Země nejsilnější raketa v historii.

K přistání došlo 20. července 1969

Po třech dnech se dostali na oběžnou dráhu Měsíce. Po 100 hodinách a 12 minutách od začátku mise se modul Eagle odděluje od velitelské lodi Columbia. V té zůstal Michael Collins.

Posádku tvořili tři astronauti

Velitelem byl Neil Armstrong - muž, který jako první vstoupil na měsíční povrch. Původní profesí zkušební pilot. Letectví propadl už jako dítě.

Historický moment sledovaly stovky milionů lidí po celém světě

Když astronauti z Měsíce konečně ohlásili kontakt, v řídicím středisku bylo 16 hodin a 17 minut. Až o šest hodin později vystoupil Neil Armstrong na povrch Měsíce.

Vynálezy, které pomohly k úspěchu mise

A originální úlomky, keré přivezla posádka Apolla 11 na Zemi, máme dnes i ve studiu - zapůjčené ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Požár skladů v Tursku u Prahy

Hasiči už od dopoledních hodin zasahují u požáru v obci Tursko nedaleko Prahy. V jedné z někdejších zemědělských hal, které nyní slouží jako sklady různých firem, hoří baterie z aut i elektrických spotřebičů.

Volba nové předsedkyně Evropské komise

Živý vstup Lukáše Dolanského.

Strana Realisté skončí

Strana Realisté zahájila proces dobrovolného rozpuštění. Během týdne rozhodnou členové.

Rychlostní testy v Ejpovickém tunelu

Už za pár týdnů se měla začít na českých kolejích zkoušet poprvé dvousetkilometrová rychlost - ale nezačne.

Zmizení čtyř Afghánek na Slovensku

Na Slovensku zmizely čtyři členky ženského orchestru z Afghánistánu. Ten právě v těchto chvílích koncertuje v Bratislavě, jak ukazují záběry pořízené před několika minutami.

Stát chce zkrátit provoz poboček finančních úřadů

Stát plánuje v příštím roce výrazně zkrátit provoz poboček finančních úřadů ve třiceti čtyřech městech. Škrty se vyhnou jen Praze a středním Čechám.

Plánované rozšíření těžby v Turówě

Živý vstup Karolíny Víchové.

Končí 15. ročník Prague Proms

Hollywoodskou nocí právě v těchto chvílích končí patnáctý ročník Prague Proms.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD