Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv

Budoucnost vlády v současném složení

Premiér věří, že vládu udrží. Tedy že přesvědčí prezidenta, aby odvolal ministra kultury Antonína Staňka. S hlavou státu se Andrej Babiš sejde pozítří. Miloš Zeman v týdnu vyjmenoval hned několik důvodů, proč chce s výměnou šéfa resortu kultury vyčkávat.

Budoucnost vlády v současném složení

Lhůta, dokdy chtěli sociální demokraté od hlavy státu znát datum výměny ministra kultury, uplynula dnes. A termín nezazněl.

Premiér o rozpočtu

Vláda může mít i další problém. Premiér Babiš v Otázkách Václava Moravce také řekl, že nevidí prostor pro snížení rozpočtového deficitu na příští rok pod navrhovaných 40 miliard korun.

Volební model

Kdyby se teď volilo do sněmovny, vyhrálo by podle průzkumu Kantar CZ pro Českou televizi hnutí ANO. Získalo by 25,5 % hlasů. Druzí jsou Piráti s 18,5 %, třetí ODS má 13.

Schůzka Trumpa s Kimem v KLDR

Americký prezident poprvé v Severní Koreji. Donald Trump udělal historický krok přes demarkační linii, když se v demilitarizované zóně mezi dvěma Korejemi setkal s vůdcem Kim Čong-unem.

Obnovení rozhovorů o jaderných zbraních

Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského

Komplikace na D1 kvůli novým uzavírkám

Živý vstup redaktorky Dominiky Řebíkové

Návštěva českých poslanců u T. Hlůškové v pákistánském vězení

Poslanci Daniel Pawlas a Michal Ratiborský navštívili v pákistánském vězení Terezu Hlůškovou. Ženu tamní soud potrestal skoro devíti lety za pašování drog, ona se odvolala.

Obsazení klíčových postů EU

Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského

Japonský lov velryb pro komerční účely

Japonsko začíná znovu lovit velryby pro komerční účely – oficiálně poprvé od roku 1986. Tokio dnes vystoupilo z Mezinárodní velrybářské komise a jeho lodě vyplují na moře už zítra.

Casey Affleck další hvězdou festivalu

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech dnes přivítal další hollywoodskou hvězdu: Caseyho Afflecka.

Světlo mého života scenáristy Caseyho Afflecka

Casey Affleck tentokrát přijel nejen jako herec a režisér, ale i jako scenárista.

Český nesoutěžní film Staříci

Velký sál Thermalu bude za pár desítek minut hostit světovou premiéru filmu Budiž světlo. V hlavní soutěži zastupuje slovenskou kinematografii, ale s koprodukčním podílem České televize. Jde o dramatický příběh ze současné slovenské vesnice.

Proplácení prvních tří dnů nemoci

Od zítřka přestává platit takzvaná karenční doba. Zaměstnavatelé tedy budou proplácet náhradu mzdy i za první tři dny pracovní neschopnosti. Pro ČSSD to byla jedna z hlavních podmínek při vstupu do vlády s hnutím ANO.

Proplácení dnů v pracovní neschopnosti

Hrazení všech dnů nemoci se vrací po deseti letech. Odbory to vítají, zástupci firem ale upozorňují, že jim to zvedne náklady. Část opozice pak namítá, že část lidí bude systém zneužívat.

Tzv. sick days

Některé firmy už v minulosti zavedly takzvané sick days, tedy dny zdravotního volna, které si zaměstnanci mohou libovolně vybrat. Z průzkumu společnosti Edenred vyplývá, že takových podniků je přes 40 %.

Konec pronajímání pozemků cirkusům

Některá města nechtějí dál svoje pozemky pronajímat cirkusům se živými zvířaty. Reagují tak na petice nebo výsledky internetových anket.

Nehody na českých silnicích

Letos v červnu zemřelo na českých silnicích zhruba o čtvrtinu víc lidí než vloni. Policisti zatím evidují za uplynulý měsíc 58 obětí – loni to bylo 47.

Senioři jako řidiči

V Česku má platný řidičský průkaz 97 a půl tisíce lidí starších 80 let. Od 65 let můžou řídit jen s potvrzením od lékaře.

Rekordně horké počasí

Česko má za sebou další velmi horký den. Podobně jako ve středu i dnes padaly na mnoha místech teplotní rekordy.

Riziko požárů kvůli suchu a horku

Přibývající horké dny a zároveň málo srážek. Riziko vzniku požárů ve vyprahlé přírodě se stupňuje. Meteorologové před nimi varují po celé zemi. Ve střední Čechách a Praze platí až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů.

Ochlazení u vody a v jeskyních

Řada lidí dnes řešila, jak se ochladit. Často mířili k vodě, někteří dokonce pod zem – do jeskyní.

Supertropy v Česku

Neděle znovu přepsala klimatologické statistiky. Přitom některé údaje jsou staré jen 4 dny – po výjimečně horké středě přišel další supertropický den.

Žíznivá divoká zvířata v blízkosti lidí

Kvůli suchu a horku se zvěř v lesích chová neobvykle. Lidé by na to měli dávat pozor. Divoká zvěř chodí pít k řekám.

Kauza zmanipulovaných zakázek ve zdravotnictví

Obviněný Tomáš Horáček, který spolupracuje s policií při rozkrývání korupční kauzy ve zdravotnictví, požádal o policejní ochranu. Podnikatel má obavy ze msty lidí, proti kterým vypovídá.

Spor Filipín a Kanady o odpadky u konce

Šedesát devět kontejnerů plných odpadu se vrátilo na nákladní lodi z Filipín do Kanady. Skončil tak dlouhotrvající diplomatický spor mezi oběma zeměmi. Část odpadků, které na Filipíny dopravila soukromá společnost, zlikvidují kanadské spalovny.

Obchod ve vlastnictví zákazníků

Plodiny pěstované přímo ve městě anebo supermarket, který vlastní jeho zákazníci. Obyvatelé německé metropole experimentují s tím, jak produkovat a nakupovat potraviny.

Nedostatek dřevorubců na Šumavě

Šumava se potýká s nedostatkem lesních dělníků – hlavně těžařů a lidí, kteří zbavují stromy kůry. Nejvíc chybějí v oblasti Borových Lad a Českých Žlebů.

Nález starověkého paláce

Unikátní nález v iráckém Kurdistánu, a to díky suchu. Úbytek vody v mosulské přehradě odkryl starověký palác z doby bronzové. Objekt starý 3 400 let pochází z doby mittanského království.

Ostrov na Labi s ohroženým hmyzem

Leží uprostřed Labe všem na očích, přesto vědci donedávna netušili, že ostrov poblíž Lovosic je evropským unikátem. Při průzkumu zjistili, že tam žije sto ohrožených druhů hmyzu. A to hlavně proto, že místo je po desetiletí opuštěné.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD