Události

3. červen 2019

48 minut

3. červen 2019

Obsah dílu

Headlines — Postoj vlády k auditní zprávě EK — Reakce na auditní zprávu EK — Návrh auditní zprávy Evropské komise — Auditní zpráva zmiňuje i ministra Brabce — Prezident Trump na návštěvě Velké Británie — Protesty proti Donaldu Trumpovi — Reakce na návrh ruského zákona k okupaci 1968 — Rekonstrukce železničního uzlu v České Třebové — Bouřky ochromily letiště ve Frankfurtu — Rozhovor s účastníkem masakru na náměstí Nebeského klidu před 30 lety — Vyzvedávání lodi potopené v Budapešti — Národní galerie pod novým vedením — Odvolání ministra Staňka — Su Ťij v Praze — Rozpočtový schodek — Severokorejské dementi — Nové zóny KRNAP — Železniční incident — Padělky známek — Vadná součástka na letounech Boeingu — Problémy regionálních letišť — Dočasné konzuláty ČR v zahraničí — Žádosti o zastavení stíhání — Budoucnost německé koalice — Nový majitel Kiwi.com — Italské vládní spory — Zrušený závod — Češi na výročí vylodění v Normandii — Simulátor pro záchranáře

Části dílu

00:05
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:39
  Postoj vlády k auditní zprávě EK
   První jednání vlády od chvíle, kdy do Česka dorazilo předběžné znění auditu Evropské komise. Koaliční sociální demokraté chtěli od předsedy kabinetu Andreje Babiše vysvětlit, kde bere jistotu, že stát nebude vracet dotace do Bruselu.
   01:28
   Reakce na auditní zprávu EK
    Sociální demokraté před začátkem jednání kabinetu byli ve vyjádřeních k návrhu auditní zprávy zdrženliví – jasnou podporu premiérovi ale nevyjádřili.
    04:01
    Návrh auditní zprávy Evropské komise
     Návrh auditní zprávy poslala Evropská komise českým orgánům ve čtvrtek. Text už analyzuje státní zastupitelství – Pavel Zeman o víkendu naznačil, že mohl být spáchán trestný čin.
     05:23
     Auditní zpráva zmiňuje i ministra Brabce
      Dokument zmiňuje i ministra životního prostředí Richarda Brabce, který dříve vedl podnik Lovochemie.
      08:36
      Prezident Trump na návštěvě Velké Británie
       Přijetím u britské královské rodiny zahájil americký prezident Donald Trump třídenní státní návštěvu Spojeného království. Do Británie přiletěl šéf Bílého domu ve dnech, kdy ve funkci končí premiérka Theresa Mayová.
       11:20
       Protesty proti Donaldu Trumpovi
        Za necelou hodinu začne státní banket v Buckinghamském paláci, který Alžběta druhá pořádá na prezidentovu počest. Demonstranti naopak slibují velké protesty. Z Londýna živě zpravodaj Bohumil Vostal.
        12:37
        Reakce na návrh ruského zákona k okupaci 1968
         Ministerstvo zahraničí se vymezilo vůči návrhu ruského zákona, který by účastníky srpnové okupace z roku 1968 uznal za válečné veterány. Ministr Tomáš Petříček na Twitteru napsal, že okupace byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem.
         13:05
         Rekonstrukce železničního uzlu v České Třebové
          V České Třebové projednávali protihluková opatření, která budou součástí rekonstrukce železničního uzlu.
          15:06
          Bouřky ochromily letiště ve Frankfurtu
           Prudké bouřky na západě Německa ochromily odpoledne provoz na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Frekventovaný dopravní uzel zrušil přes sto letů včetně spoje do Prahy.
           15:26
           Rozhovor s účastníkem masakru na náměstí Nebeského klidu před 30 lety
            Třicet let po masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, po němž zůstalo přes tisíc mrtvých, patří Čína mezi ekonomické velmoci. Politické represe jsou ale tvrdší než dříve.
            18:16
            Vyzvedávání lodi potopené v Budapešti
             Jihokorejští potápěči mají za sebou první ponor k vraku vyhlídkové lodi v Budapešti.
             18:59
             Národní galerie pod novým vedením
              V rozpočtu Národní galerie pro letošek chybí 30 milionů korun – sdělil to její pověřený ředitel Ivan Morávek. Na své první tiskové konferenci mimo jiné řekl, že kauzu odvolání svého předchůdce Jiřího Fajta považuje za politickou.
              21:07
              Odvolání ministra Staňka
               Šéf ČSSD Jan Hamáček věří, že prezident odvolá ministra kultury Antonína Staňka do konce června. Vicepremiér to řekl před dnešním jednáním vlády. Staňka chce ČSSD nahradit starostou Nového Města na Moravě Michalem Šmardou. Prezident by se s ním měl sejít.
               22:32
               Su Ťij v Praze
                Myanmarská vůdkyně na návštěvě v Praze. Hlavním tématem byla ekonomika.
                23:42
                Rozpočtový schodek
                 Vláda v prvních pěti měsících letoška hospodařila s téměř jednapadesátimiliardovým schodkem. To je nejhorší průběžný výsledek za posledních 7 let.
                 25:41
                 Severokorejské dementi
                  Severokorejská státní média zveřejnila snímek, který má zachycovat i jednoho z hlavních vyjednavačů dohody se Spojenými státy. Kim Jong-čchol na něm sleduje víkendový koncert po boku vůdce KLDR.
                  26:13
                  Nové zóny KRNAP
                   Tradiční členění Krkonošského národního parku na tři zóny, od první nejpřísněji střežené až po tu nejméně hlídanou třetí, po osmadvaceti letech skončí. Nově budou zóny čtyři, přičemž nejvzácnější lokality budou takzvaným klidovým územím.
                   28:33
                   Železniční incident
                    Drážní inspekce vyšetřuje mimořádnou událost na nádraží v Děčíně. Osobní vlak tam vjel na obsazenou kolej a zastavil jen několik metrů před posledním vagonem. Podle inspektorů zřejmě chybovala signalistka, která špatně nastavila výhybku.
                    28:33
                    Padělky známek
                     Česká pošta čelí útoku padělatelů. Do běžného provozu uvedli nepravé známky – devatenáctikorunové s motivem české vlajky. Napodobeniny jsou velmi kvalitní, běžný uživatel je nepozná.
                     30:26
                     Vadná součástka na letounech Boeingu
                      Více než 300 boeingů má na křídlech nejspíš nainstalovány vadné díly. A nejde jen o odstavené modely 737 MAX, ale i o více než stovku novějších modelů klasických 737. Americký federální úřad pro letectví bude vyžadovat jejich urychlenou výměnu.
                      33:43
                      Problémy regionálních letišť
                       Problémy s Boeingy 737 MAX působí potíže už i menším českým letištím: dopravci z nich nechtějí létat na pravidelných linkách. Infrastruktura, do níž investovaly veřejné rozpočty stovky milionů, tak zůstává daleko méně využitá, než se čekalo.
                       36:36
                       Dočasné konzuláty ČR v zahraničí
                        Ministerstvo zahraničních věcí i letos pro letní turistickou sezonu otevře takzvaná konzulární jednatelství – tedy dočasné úřady. Zpřístupněny budou během tohoto a následujícího měsíce v Barceloně, Burgasu a ve dvou městech Chorvatska.
                        38:11
                        Žádosti o zastavení stíhání
                         Dva lidé z kauzy údajného dotačního podvodu kolem Čapího hnízda žádají zastavení trestního stíhání. Potvrdilo to Městské státní zastupitelství v Praze. Podle Českého rozhlasu může takových žádostí ještě přibýt.
                         38:32
                         Budoucnost německé koalice
                          Německé vládní strany chtějí pokračovat ve stávající velké koalici a odmítají předčasné volby – navzdory nedělní rezignaci šéfky SPD Andrey Nahlesové.
                          40:42
                          Nový majitel Kiwi.com
                           Český vyhledávač letenek Kiwi.com má nového většinového majitele – do brněnského startupu vstoupil americký investor General Atlantic. Vedení společnosti i po této změně zůstává, a to včetně zakladatele Olivera Dlouhého.
                           41:59
                           Italské vládní spory
                            Italský premiér Giuseppe Conte pohrozil, že odstoupí, pokud ministři budou pokračovat ve střetu s Evropskou komisí kvůli podobě rozpočtu a pokud vládní strany Liga a Hnutí pěti hvězd nezačnou zase spolupracovat.
                            42:36
                            Zrušený závod
                             Závod v silniční cyklistice "Okolo jižních Čech" se letos nepojede. Organizátor musel osmý ročník nejdelšího tuzemského etapového závodu zrušit. Důvodem je zamítavé stanovisko policie k některým úsekům trasy.
                             43:39
                             Češi na výročí vylodění v Normandii
                              Plzeňský Military Car Club se po pěti letech znovu zúčastní oslav k výročí vylodění Spojenců v Normandii. Jeho členové postavili nedaleko pláže Omaha retro kemp americké armády.
                              46:10
                              Simulátor pro záchranáře
                               Experti z ČVUT vyvinuli simulátor, který změní způsob zaškolování operátorů na lince 155. Počítačový systém napodobuje vývoj krizových situací, které dispečer na telefonu řeší. Už letos začne novinku používat pražská záchranka.
                               Přehrát celé video
                               Stopáž48 minut
                               Další díl
                               4. červen 2019

                               Přehled dílů

                               Stopáž54 minut

                               26. květen

                               Headlines — Ohrožený růst české ekonomiky — Růst české ekonomiky — Dopady ruské invaze na ekonomiku — Ruské útoky na Ukrajině — Klíčová fronta války — Ostřelování Charkova — Zabavené peníze — Křivoklátsko jako národní park — Kandidátka NKÚ — Elvis Presley ve filmu — Další tři případy opičích neštovic v Česku — Vyšetřování útoku na texaské škole — Ceny pohonných hmot — Omezení pití alkoholu v Praze — Výročí operace Anthropoid — 80 let od operace Anthropoid — Drahé energie a hospodaření nemocnic — Druhé stanové městečko v Praze — Vojenské cvičení Slovenský ští — Lety z letiště Schiphol — Domy ve špatném stavu — Festival Praha srdce národů — Švýcarský prezident v ČR — Veletrh Práce pro Ukrajince — Alianční pivo ve Finsku — Čestné občanství Prahy — Bourání mostu v Brně — Speciální kurz pro ukrajinské studenty medicíny — Roubená stodola v Hanáckém muzeu — 62. ročník zlínského filmového festivalu

                               26. 5. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               26. květen

                               Ve znakovém jazyce

                               26. 5. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               25. květen

                               Střelba na americké škole — Střelba ve škole a držení zbraní — Debaty o držení zbraní v USA — Příspěvek rodinám kvůli růstu cen — Průměrné zvyšování důchodů v r. 2022 — Hádky o platy ve státní sféře — Válka na Ukrajině — Ruská taktika v bojích na Ukrajině — Odchod před válkou do Ruska — Eurokomise o sankcích a ropě — Zemědělské dotace — Prodaná nevěsta v režii Alice Nellis — Budování dalšího stanového města — Příspěvky pro země pomáhající uprchlíkům — Opičí neštovice v Česku — ČEZ výrazně zdražuje — Kontrola pomůcek u jezů k záchraně života — Střelba v Texasu — Přípravy na útok a motiv pachatele — Případy střelby ve školách — Studenti z Česka na amerických školách — Bezpečnost na školách v USA — Schůzka předsedů Senátu a sněmovny — Covidové večírky v Downing Street — Pokuta za vyhrožování exministru Vojtěchovi — Energetické novinky schválené vládou — Plány na nové armádní centrum — Turecký ministr v Izraeli — Den pohřešovaných dětí — Odložená rekonstrukce mostu — Česká družice s Hurvínkem — Škody po páteční bouři v lesích — Péče o zdraví lidí bez domova — Osud vysílače v Topolné — České ne(úspěchy) ve filmových Cannes

                               25. 5. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               25. květen

                               Ve znakovém jazyce

                               25. 5. 2022 na ČT24
                               Stopáž54 minut

                               24. květen

                               Ruská invaze — Tři měsíce války na Ukrajině — Válka na Ukrajině — České zbraně pro Ukrajinu — Platy státních zaměstnanců — Odvolání ředitelky Cermatu — Navalnyj o Putinovi — Déšť a vítr v Česku — Důvěra v českou ekonomiku — Nový seriál o Čtyřlístku — Plné uprchlické kapacity v Praze — Tým poradců prezidenta — Zdražování nemovitostí v ČR — Návrat vody do šumavské krajiny — Riziko opičích neštovic — Hlášený výskyt opičích neštovic — Ocenění vojáků v aktivní záloze — Povinné přimíchávání biosložky — Útlak Ujgurů v čínském Sin-ťiangu — Peníze od pojišťoven — Cesta nadměrného nákladu — Osm let vězení pro Dušana Kováčika — Vstup do ozbrojených sil Ukrajiny — Málo řidičů — Platby za odpad na horách — Koncert obětem heydrichiády — Nový zákon o dostupném bydlení — Nový vodní kanál — Senioři čtou pohádky dětem — Konec jedné éry v New Yorku — Vzácný hrob na Chomutovsku — Shakespearovské slavnosti

                               24. 5. 2022 na ČT1
                               Stopáž54 minut

                               24. květen

                               Ve znakovém jazyce

                               24. 5. 2022 na ČT24

                               Události na sociálních sítích

                               Napište nám