18. únor 2019

Obsah dílu

Neshoda nad růstem důchodů — Spor o důchody a jízdné — Důchodová komise — Neshody ve vládě kvůli sociálním výdajům — Místo summitu jen bilaterální jednání — Reakce na zrušení summitu kvůli neúčasti Polska — Zavedou Spojené státy cla na dovoz aut z EU? — Krize v autobusové dopravě na Královéhradecku — Údajný střet zájmů premiéra — Daňové nedoplatky — Kauza kolem údajných hrozeb od Huawei — Ukrajina 5 let po majdanské revoluci — Obchodní dům Máj mění majitele — Zemřel Stanislav Milota — Stanislav Milota v ČT — Podpora tuzemského výzkumu a vývoje — Využívání mobilních dat a jejich ceny — Nehoda autobusu v Mělníku — Pokuty za znečišťování přírody — Soud kvůli neštěstí ve Studénce — Další pády mostů v Česku — Nová podpěra mostu na Vltavské — Jiří Pospíšil lídrem TOP 09 a STAN do eurovoleb — Incident u Gibraltaru — Církev o ochraně dětí před zneužíváním kněžími — Rozšířená žaloba na Škodu Auto — Odložení případu úmrtí ženy po uštknutí mambou — Nedostatek krmiva pro dobytek — Platforma UK pro celospolečenské problémy — Pohled z vesmíru na australské záplavy — Toulavý autobus pražské zoo v Kamerunu

Části dílu

00:34
Neshoda nad růstem důchodů
  Sociální demokraté přišli s plánem, jak ušetřit potřebné miliardy na další zvýšení průměrných důchodů o 900 korun: připouštějí omezení 75procentních slev na jízdné ve veřejné dopravě pro děti, studenty a část důchodců.
  01:26
  Spor o důchody a jízdné
   Právě místopředseda ČSSD Roman Onderka s nápadem omezit slevy přišel. Dnes ho podpořil i šéf strany Jan Hamáček a ministryně práce Jana Maláčová. Naopak Andrej Babiš vyzval Maláčovou, aby miliardy na vyšší důchody našla ve svém resortu.
   04:55
   Důchodová komise
    Tento týden taky začne fungovat nová důchodová komise. Poprvé se sejde v pátek. Připravovat má reformu i udržitelnost systému do budoucna. Vloni přitom penzijní účet skončil už druhý rok za sebou v plusu.
    06:00
    Neshody ve vládě kvůli sociálním výdajům
     Hostem Událostí je poslankyně Alena Gajdůšková /ČSSD/, členka důchodové komise.
     09:15
     Místo summitu jen bilaterální jednání
      Zrušený summit zemí visegrádské čtyřky a Izraele měl začít zítra poprvé mimo Evropu – v Jeruzalémě. Polsko ale svou účast odřeklo – Varšavu pobouřily nejprve výroky izraelského premiéra a poté i nového ministra zahraničí na adresu polského národa.
      10:27
      Reakce na zrušení summitu kvůli neúčasti Polska
       Živý vstup zprvodaje Davida Borka.
       12:15
       Zavedou Spojené státy cla na dovoz aut z EU?
        Evropská komise pohrozila rychlou odvetou, pokud se Spojené státy rozhodnou uvalit nová cla na dovoz aut ze zemí Unie. Zvažuje to prezident Donald Trump.
        12:40
        Krize v autobusové dopravě na Královéhradecku
         Živý vstup redaktora Vlastimila Weinera.
         13:56
         Údajný střet zájmů premiéra
          Údajný střet zájmů premiéra Babiše. Starostové a nezávislí dnes na zasedání středočeského zastupitelstva neúspěšně navrhli, aby ho místo středočeského úřadu řešil ten v Praze – kvůli možné systémové podjatosti.
          15:10
          Daňové nedoplatky
           Lidé a firmy dluží na daních čím dál míň peněz. Objem nedoplatků vloni klesl na necelých 31 miliard korun. Před čtyřmi lety částka přesahovala 90 miliard.
           15:39
           Kauza kolem údajných hrozeb od Huawei
            Britské středisko pro kybernetickou bezpečnost došlo podle listu Financial Times k závěru, že jdou omezit rizika při používání zařízení čínské firmy Huawei pro mobilní sítě páté generace.
            16:26
            Ukrajina 5 let po majdanské revoluci
             Přesně za 41 dní vypuknou na Ukrajině klíčové prezidentské volby. Mají rozhodnout o dalším směřování 45milionové země, která se snaží dostat z ruské orbity a přiblížit se Evropě.
             19:03
             Obchodní dům Máj mění majitele
              Památkově chráněný obchodní dům Máj v centru Prahy změnil majitele. Firma Tesco objekt prodala developerské společnosti Amádeus Real. Cenu transakce ani jedna ze stran nesdělila.
              19:23
              Zemřel Stanislav Milota
               Ve věku 85 let zemřel kameraman Stanislav Milota – žižkovský samouk s výjimečnou představivostí. Mezi jeho nejslavnější filmy patří Spalovač mrtvol Juraje Herze. Natáčel ale také během invaze v srpnu 1968 nebo při pohřbu Jana Palacha.
               22:16
               Stanislav Milota v ČT
                Stanislava Milotu připomene i Česká televize. Zítra po deváté večer na artu uvede dokument o něm z cyklu Zlatá šedesátá. A na to naváže film Spalovač mrtvol – jedno z nejznámějších děl, které Stanislav Milota jako kameraman natočil.
                23:16
                Podpora tuzemského výzkumu a vývoje
                 Premiér Andrej Babiš plánuje zásadním způsobem zvýšit podporu výzkumu a vývoje. Inovační strategie České republiky do roku 2030 počítá s každoročním růstem výdajů z rozpočtu. Novým povinným předmětem na druhém stupni základních škol má být technika.
                 26:23
                 Využívání mobilních dat a jejich ceny
                  Premiér Andrej Babiš se ohradil vůči výrokům ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové ohledně cen mobilních dat. Šéfka resortu uvedla, že když Češi data málo využívají, nepřispívají k tomu, aby byla levnější.
                  27:21
                  Nehoda autobusu v Mělníku
                   Tři lidé se zranili při ranní nehodě v Mělníku – autobus sjel mimo silnici, prorazil svodidla a zřítil se z desetimetrového srázu, pak se převrátil. Nehoda se stala na hlavním tahu na Slaný. Proč autobus havaroval, zjišťuje policie.
                   27:47
                   Pokuty za znečišťování přírody
                    Skoro polovina kontrolovaných penzionů na Šumavě porušila zákon o ochraně přírody. Často odebíraly vodu bez povolení nebo naopak vypouštěly do přírody vodu odpadní.
                    29:32
                    Soud kvůli neštěstí ve Studénce
                     Ani téměř po jedenácti letech od tragického pádu mostu ve Studénce soud neurčil viníka – přestože zemřelo 8 lidí a víc než 90 jich bylo zraněno. Po osvobozujícím rozsudku Krajský soud v Ostravě vrátil zpět kauzu do Nového Jičína.
                     31:47
                     Další pády mostů v Česku
                      Studénka ale není jediné místo, kde v posledních letech spadla mostní konstrukce. V červnu 2013 se zřítila část historického mostu v Jaroměři. Na vině byl zřejmě podemletý pilíř, který se rozlomil.
                      33:41
                      Nová podpěra mostu na Vltavské
                       Chronické problémy s mosty má ale hlavně česká metropole. Praha se v posledních letech jejich havarijním stavem zabývá hned na několika klíčových místech. Třeba na Vltavské – tam dnes konstrukci znovu podepřeli.
                       35:42
                       Jiří Pospíšil lídrem TOP 09 a STAN do eurovoleb
                        Lídrem společné kandidátky Starostů a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu je Jiří Pospíšil. Obě uskupení dnes podepsala koaliční smlouvu. O mandát se ucházejí i další dva současní europoslanci – Stanislav Polčák a Luděk Niedermayer.
                        36:27
                        Incident u Gibraltaru
                         Úřady na Gibraltaru tvrdí, že španělské námořnictvo nutilo obchodní plavidla opustit kotviště. Válečná loď se údajně stáhla, až když se do situace vložili Britové, kterým území patří.
                         37:24
                         Církev o ochraně dětí před zneužíváním kněžími
                          Vatikán se připravuje na zásadní summit o ochraně dětí před sexuálním zneužíváním kněžími. Před stovkami biskupů z celého světa vystoupí během čtyř dnů jednání také oběti těchto zločinů.
                          39:28
                          Rozšířená žaloba na Škodu Auto
                           Malíř Vlado Vovkanič rozšiřuje žalobu proti firmě Škoda Auto kvůli údajnému zásahu do autorských práv. Už dřív požadoval, aby automobilka uznala, že se u vozů Kodiaq a Karoq inspirovala právě jeho návrhy.
                           40:27
                           Odložení případu úmrtí ženy po uštknutí mambou
                            Vyšetřování případu ženy z pražských Hlubočep, která zemřela v říjnu po uštknutí mambou zelenou, policisti odložili. Trestný čin se podle nich nestal. Majitelkou hada byla pravděpodobně žena sama – i když k chovu povolení neměla.
                            40:51
                            Nedostatek krmiva pro dobytek
                             Chovatelům v horských oblastech dochází krmení pro hospodářská zvířata. Sena je málo a je drahé. Na některých místech se prodává za historicky nejvyšší ceny. Navíc se špatně shání. Zemědělci už kvůli tomu museli začít redukovat počty zvířat.
                             42:43
                             Platforma UK pro celospolečenské problémy
                              Dluhy a exekuce – jedno z témat, na které se zaměří nový projekt Univerzity Karlovy nazvaný „Česko! A jak dál?“ Platforma má za cíl řešit zásadní celospolečenské problémy 21. století.
                              43:32
                              Pohled z vesmíru na australské záplavy
                               Jedinečný pohled na ničivé záplavy v Austrálii - NASA zveřejnila na svém facebookovém profilu fotografie z družice, které srovnávají Queensland před povodněmi a po nich. Silné deště byly v oblasti od ledna do února.
                               43:57
                               Toulavý autobus pražské zoo v Kamerunu
                                V Kamerunu se dočkal slavnostního uvedení nový Toulavý autobus pražské zoo. Děti z venkovských oblastí můžou díky němu v záchranných stanicích vidět živé gorily a kromě toho se vzdělávají.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž48 minut
                                Další díl
                                19. únor 2019

                                Přehled dílů

                                Stopáž54 minut

                                1. únor

                                Schůzka Petra Pavla s nejvyššími ústavními činiteli — Jednání Petra Pavla s ústavními činiteli — Vzájemná očekávání vlády a Petra Pavla — Program Petra Pavla — Vojenská pomoc Ukrajině — Gesto ČNB pro Ukrajinu — Proměna České pošty — Vládní ano jednodenním volbám — Podpora zelených firem — Konec kontrol na hranicích se Slovenskem — Ocenění snímků z válečné zóny — Výsledek hospodaření Česka — Verdikt nad Petrem Nečasem — Závěry z všetřování případu náboje v obálce pro Moniku Babišovou — Lavinové nebezpečí v Krkonoších — Varování před toulavým medvědem — Přípravy na inauguraci nového prezidenta — Kancelář prezidenta republiky — Ochrana Petra Pavla před inaugurací — Výdaje za strop energií — Utajované dokumenty u exprezidentů USA — Stávky ve Velké Británii — Soud s Josefem Skálou — Marek Prchal končí u Andreje Babiše — Nález ztracené radioaktivní kapsle — Pokračování stávky zaměstnanců firmy Nexen — Skandál na Západočeské univerzitě — Test prvního chytrého přejezdu — Plánované změny ve výuce školáků — 20 let od tragédie raketoplánu Columbus — Rozpadlý kostel v Dubu na Moravou — Únor bez alkoholu — Nový fotbalový stadion v Pardubicích

                                1. 2. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                1. únor

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                1. 2. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                31. leden

                                Pomalejší růst české ekonomiky — Zpomalení růstu české ekonomiky — Meziroční vývoj české ekonomiky — Plány na zlevnění energií — Revize programového prohlášení vlády — Válka na Ukrajině — Žádost Ukrajiny o další techniku — Schůzky nově zvoleného prezidenta — Provoz prezidentské kanceláře — Čínská kritika kvůli Tchaj-wanu — Stížnosti na sázky na Andreje Babiše — Generální stávka ve Francii kvůli penzím — Pololetní hodnocení žáků a studentů — Soud projedná výrok Ladislava Vrabela — Dopravní komplikace kvůli počasí — Index vnímání korupce za r. 2022 — Uzavření restaurací mimo sezonu — Zpoždění ve výplatě dávek — Příspěvek na bydlení vyplacené dávky v r. 2022 — Přibývá zájemců o pomoc — Stávka zaměstnanců firmy Nexen — Rok veterinárního dozoru — Útok na pákistánskou mešitu — Výroční propad britské ekonomiky — Soud v kauze sportovních dotací — Vážné nehody kvůli mikrospánku — Zrušení části zákona o advokacii — Zahájení stavby památníku v Letech — Zásoby plynu v Evropě — Unikátní most přes řeku Moravu — Ocenění Pečovatel roku — Český zástupce v Eurovizi

                                31. 1. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                31. leden

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                31. 1. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                30. leden

                                Kalendář Petra Pavla — Rozhovory nově zvoleného prezidenta — Volební dozvuky — Miloš Zeman o důvodech Babišovy prohry — Předposlední pracovní cesta prezidenta — Vzpomínky generálů k výročí vzniku ČR — Boje na jihu a východě Ukrajiny — Boje o Vuhledar — Turecko o rozšíření NATO — Ekologická havárie na Bečvě u soudu — Škoda Auto omezí kvůli čipům výrobu — Má vlast ve velšské opeře — Soud v kauze dotací pro sport — Spotřeba zemního plynu v ČR — Šíření respiračních chorob zpomaluje — Tragická smrt chodkyně v Praze — Vánice na horách — Jmenování předsedy Ústavního soudu — Spor o jmenování nového předsedy ÚS — Slavnostní uvedení nového prezidenta do funkce — Práce neúspěšných kandidátů — Vyšetřování policejní brutality v Memphisu — Útok v pákistánské mešitě — Počet OSVČ — Neomezená stávka zaměstnanců Nexenu — Zemřel Jaroslav Šedivý — Prodejny v malých obcích — Registrace pro ukrajinské uprchlíky — Dostavba D1 u Přerova — Muž s pistolí v Brně — Škodná v šumavských lesích — Podání přiznání k dani z nemovitosti — Čištění hal v Brodu nad Tichou — Hra 1984 ve Švandově divadle — Gratulace Petru Pavlovi

                                30. 1. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                30. leden

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                30. 1. 2023 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám