22. leden 2019

Obsah dílu

Zrušení karenční doby — Proplacení prvních tří dní nemoci — Karenční doba v Česku a v zahraničí — Dopad opatření na zaměstnance i firmy — Větší ochrana dlužníků — Blízká spolupráce diplomacií Francie a Německa — Obviněný Američan zůstává v ruské vazbě — Omezení kvůli smogu v Olomouckém kraji — Obžaloba za útok na číšníka — Odhalené pojistné podvody — Povinné ručení u elektrických koloběžek a sekaček? — Nominace na Oscary — Adepti na filmové ceny Český lev — Stížnost kvůli neuskutečněným protestům — Opatření proti kolonám na D1 — Nový ředitel ostravské fakultní nemocnice — Odhalení rozsáhlého podvodu — Rekordní minusové teploty — Péče o onkologické pacienty — Rakovina v číslech — Imunoterapie – naděje pro pacienty s rakovinou — Reakce na plán B premiérky Mayové — Výpovědi v kauze předražených jízdenek — Boj proti nekalým praktikám obchodníků s energiemi — Přetrvávající spor o Kurilské ostrovy — Julija Tymošenková chce být prezidentkou Ukrajiny — Demolice problémové lokality v Karviné — Evropské lázeňství na seznamu UNESCO? — Pokuta pro MasterCard — Zhudebněný odkaz Jana Palacha — Utajené Palachovy památníky

Části dílu

00:36
Zrušení karenční doby
  Lidé budou znovu dostávat peníze hned v prvních dnech nemoci. Sněmovna změnu potvrdila, když přehlasovala veto Senátu. Poslanci tak ruší takzvanou karenční dobu.
  01:10
  Proplacení prvních tří dní nemoci
   Z hnutí ANO ale zaznívaly výhrady. Ty mají i zaměstnavatelé – obnovená nemocenská půjde z jejich peněz. A proti byla taky pravicová opozice. Nakonec ale zákon prošel a platit by měl od července.
   03:54
   Karenční doba v Česku a v zahraničí
    Karenční doba neplatí jen v Česku, ale i jinde v cizině. Lhůta, po kterou lidé nedostávají nemocenskou, je ale stát od státu nastavená různě. Žádnou nemají například v Německu, jednodenní ve Švédsku a šestidenní v Británii.
    04:45
    Dopad opatření na zaměstnance i firmy
     Hostem Událostí je poslankyně Kateřina Valachová /ČSSD/.
     06:43
     Větší ochrana dlužníků
      Sněmovna dnes přehlasovala Senát ještě jednou: poslanci schválili vlastní novelu insolvenčního zákona a odmítli tu, která jim přišla z horní komory. Podmínky oddlužení se zmírnily a mohly by pomoci k vyhlášení osobního bankrotu lidem v exekuci.
      09:34
      Blízká spolupráce diplomacií Francie a Německa
       Německo a Francie uzavřely historickou smlouvu. Angela Merkelová a Emmanuel Macron ji podepsali v Cáchách – přesně 56 let po takzvané Elysejské smlouvě o přátelství a spolupráci.
       12:25
       Obviněný Američan zůstává v ruské vazbě
        Američan Paul Whelan obviněný v Rusku ze špionáže zůstává ve vazbě. Moskevský soud ho odmítl propustit na kauci. Bývalý člen námořní pěchoty měl u sebe podle obžaloby flash disk s tajnými materiály.
        12:49
        Omezení kvůli smogu v Olomouckém kraji
         Živý vstup redaktora Martina Laštůvky.
         14:16
         Obžaloba za útok na číšníka
          Pražská policie navrhla obžalovat dvojici Nizozemců, kteří loni v Praze surově zbili číšníka – za pokus o vraždu jim hrozí až osmnáct let vězení. Incident se stal ke konci dubna u obchodního centra Quadrio.
          14:33
          Odhalené pojistné podvody
           Pojišťovny loni odhalily tisíce podvodů za stovky milionů korun. Čísla jsou podobná jako v předchozích letech. U České pojišťovny dosáhl objem fingovaných škod 378, u Kooperativy 190 a u Generali 129 milionů korun.
           15:06
           Povinné ručení u elektrických koloběžek a sekaček?
            Evropská komise neuspěla s návrhem na povinné ručení pro majitele všech dopravních prostředků s motorem. Podle původního plánu se mělo týkat elektrických kol, koloběžek nebo velkých sekaček.
            16:53
            Nominace na Oscary
             Nominace na letošní Oscary vedou filmy Favoritka a Roma – oba jich posbíraly shodně deset. O osm sošek pak můžou zabojovat snímky Zrodila se hvězda nebo Vice. Pomyslnou pětici nejlepších uzavírá Černý panter.
             17:14
             Adepti na filmové ceny Český lev
              Největší šance na ceny Český lev mají letos snímky Toman, Hastrman a Všechno bude. Na všech se podílela ČT. Nominace 26. ročníku dnes vyhlásila Česká filmová a televizní akademie.
              19:55
              Stížnost kvůli neuskutečněným protestům
               Uzavírku Hradčanského náměstí v Praze během návštěvy čínského prezidenta v roce 2016 musí znovu řešit Nejvyšší správní soud. Martin Bursík a Kateřina Jacques totiž uspěli s ústavní stížností.
               20:59
               Opatření proti kolonám na D1
                Živý vstup redaktorky Karolíny Jelínkové.
                24:58
                Nový ředitel ostravské fakultní nemocnice
                 25:16
                 Odhalení rozsáhlého podvodu
                  Nejmíň 5400 oklamaných klientů z Česka a škoda za 1 a půl miliardy korun – policie rozkryla rozsáhlý podvod. Stíhá kvůli němu 42letého muže.
                  25:38
                  Rekordní minusové teploty
                   V Česku dál mrzne. Mínusové teploty v noci na některých místech překonaly dosavadní rekordy letošní zimy. A může ještě přituhnout. Výstraha meteorologů kvůli silnému mrazu na Vysočině a severovýchodě republiky platí až do zítřejšího rána.
                   27:53
                   Péče o onkologické pacienty
                    Statistiky jsou neúprosné. Každý 3. obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Přesto jsou onkologové optimističtí – každý rok totiž přibývá pacientů, kteří dlouho žijí bez jakýchkoli příznaků.
                    30:34
                    Rakovina v číslech
                     V roce 2016 si vyslechlo diagnózu "rakovina" 49 tisíc mužů a jen o dva tisíce méně žen.
                     32:29
                     Imunoterapie – naděje pro pacienty s rakovinou
                      Velkou nadějí pro onkologické pacienty je imunoterapie. Nejvíc zabírá právě u zhoubných melanomů a taky rakoviny plic. Funguje ale i u nádorů ledvin nebo močového měchýře.
                      35:00
                      Reakce na plán B premiérky Mayové
                       Britští poslanci předložili už sedm návrhů, jak zajistit schválení smlouvy o odchodu země z Evropské unie v parlamentu. Jeden z nich počítá třeba s možností takzvaný brexit odložit.
                       35:42
                       Výpovědi v kauze předražených jízdenek
                        V kauze podezřelých zakázek pražského dopravního podniku vypovídal jeden z klíčových svědků obžaloby - Vladimír Sitta. Muž, který byl ve vedení tiskárny Neograph a jako první poukázal na neobvyklou provizi z tisku každé jízdenky.
                        37:47
                        Boj proti nekalým praktikám obchodníků s energiemi
                         Ministerstvo průmyslu připravuje novelu zákona proti zprostředkovatelům energií s nekalými praktikami. Plná moc od klienta by podle ní platila jednorázově – nikoli neomezeně jako teď.
                         38:33
                         Přetrvávající spor o Kurilské ostrovy
                          Ruský prezident a japonský premiér se v Moskvě shodli, že je nutné uzavřít mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi. To se nepodařilo od konce druhé světové války - kvůli sporu o Jižní Kurily ostrovy.
                          40:54
                          Julija Tymošenková chce být prezidentkou Ukrajiny
                           Julija Tymošenková se bude ucházet o křeslo prezidentky Ukrajiny. Bývalá dvojnásobná premiérka kandidaturu oznámila na sjezdu své strany Vlast. Průzkumy ji ukazují jako favoritku.
                           41:18
                           Demolice problémové lokality v Karviné
                            Začala další fáze demolice problémové lokality v Karviné – Novém Městě. Do konce srpna tam zmizí šedesát bytových domů. Hlavním důvodem je jejich poškození nepřizpůsobivými nájemníky.
                            41:41
                            Evropské lázeňství na seznamu UNESCO?
                             Zástupci jedenácti evropských lázeňských měst odevzdali nominační dokumentaci k zápisu na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.
                             44:12
                             Pokuta pro MasterCard
                              Obří pokutu – v přepočtu skoro 15 miliard korun - musí zaplatit vydavatel platebních karet MasterCard. V letech 2013 až 2015 podle Evropské komise porušoval hospodářskou soutěž.
                              44:40
                              Zhudebněný odkaz Jana Palacha
                               Tisíce světel rozsvítím - koncert k poctě Jana Palacha v pražském Rudolfinu. Zazní na něm i skladba Poselství od Jana Hanuše z roku 1969, která vznikla jako reakce na Palachovu smrt.
                               45:14
                               Utajené Palachovy památníky
                                I přes velkou snahu se komunistům odkaz Jana Palacha z paměti národa vymazat nepodařilo. Někteří umělci vytvořili pomníky, které studentovi věnovali tajně. A lidi hledali místa s Palachem alespoň vzdáleně spojená, aby si ho mohli připomenout.
                                Přehrát celé video
                                Stopáž48 minut
                                Další díl
                                23. leden 2019

                                Přehled dílů

                                Stopáž50 minut

                                4. únor

                                Headlines — Spor o sjednocení DPH — Výnos DPH — Válka na Ukrajině — Výpadky proudu na Ukrajině — Další záhadný výškový balon — Škody po silném větru — Kalamita na Slovensku — Protest proti stavbě továrny Líních — Referendum o koaliční smlouvě — Zemřela Naďa Urbánková — Pravidla prezidentské volby — Inaugurace prezidenta — Změny slovenských SPZ — Nehoda v Karviné — Pomoc rodině z vyhořelého domu — Konec policejních kontrol na hranicích — Kontoly na česko-slovenských hranicích — Moderní technika v boji proti migraci — Zákaz dovozu ropných produktů z Ruska — Nepokoje mezi Palestinci a izraelskými vojáky — Perinatální paliativní péče — Index demokracie — Dluhopisy jako alternativa k půjčkám — Potopení bývalé letadlové lodi Sao Paulo — Kniha k připomínce 30 let armády ČR — Lednický zámek znovu zahájil sezonu — Nedostupné bydlení v Německu — Ceny české filmové kritiky

                                4. 2. 2023 na ČT1
                                Stopáž50 minut

                                4. únor

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                4. 2. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                3. únor

                                Headlines — Summit EU–Ukrajina — Unijní lídři v Kyjevě — Bojkot olympijských her v Paříži — Reakce českých politiků — Týden schůzek Petra Pavla — Výpovědi na Hradě — Slevy na zkrácené úvazky — Koaliční smlouva v Praze — Čínský balón v USA — Špionážní metody — Minisérie ČT Docent — Abolice prezidenta Zemana — Odškodnění za kauzu Opencard — Zisk bank v ČR — Problémy s datovými schránkami — Počasí v Česku — Vítr a sníh na hřebenech hor — Začínají jarní prázdniny — Doporučená zimní výbava — Lyžování v Alpách a Dolomitech — Schůzka lídrů V4 — Zatýkání členů militantních skupin — Schodek veřejných financí — Nárůst onkologických pacientů — Vodíkový pohon letadel a tedy nulové emise — Práce pro migranty ve Francii — Varování před lavinami — Prevence tragických následků požárů — Zahraniční cesty papeže — Regalece volně dostupného kratomu — Požár nákupního centra — Stojanovo srdce ve Velehradské kapli

                                3. 2. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                3. únor

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                3. 2. 2023 na ČT24
                                Stopáž54 minut

                                2. únor

                                Headlines — Výhled české ekonomiky — Ekonomický výhled pro tenhle rok — Vývoj základní úrokové sazby — Prognózy české ekonomiky — Boje na východní frontě — Výcvik ukrajinských vojáků — Jednání o vstupu do NATO — Schůzky Petra Pavla — Odchody z týmu hnutí ANO — Korupční kauza v Bruselu — Trendy v českých knihovnách — Cesta na Tchaj-wan — Kauza sportovních dotací — Počet cestující Českých drah — Incident v Brně — Zimní počasí v Česku — Silná námraza na Jesenicku — Dopad zdražování na české domácnosti — Jak Češi vycházejí se svým příjmem — Domácnosti ohrožené příjmovou chudobou — Vyjednávání o pražské koalici — Pátrání po agresorovi — Přístup USA k základnám — Blokáda silnice do Náhorního Karabachu — Zdražování potravin — Konec respirátorů v Německu — Výtěžek Tříkrálové sbírky — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Obchvat Lišova — Škodlivost plynových ploten — Mládě luskouna krátkoocasého — 1983: první úspěšná transplantace jater — Ďábelský lazebník z Fleet Street

                                2. 2. 2023 na ČT1
                                Stopáž54 minut

                                2. únor

                                Znakový jazyk a skryté titulky

                                2. 2. 2023 na ČT24

                                Události na sociálních sítích

                                Napište nám