48 minut

28. listopad 2018

Obsah dílu

Přesuny peněz v rozpočtu — Přesuny peněz v rozpočtu — Rozpočet na r. 2019 — Přerozdělování peněz mezi resorty — Eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou — Válečný stav v části Ukrajiny — Jak omezit emise — Tomáš Tuhý slovenským velvyslancem — Výběr nového policejního prezidenta — Miloš Zeman na návštěvě Izraele — Sanace kontaminované zeminy — Prezident Jižní Koreje v Praze — Zemřel Lubomír Kostelka — Verdikty v kauze soudce Berky — Okamžitá platba mezi bankami — Potíže kvůli objížďce přes Nové Mlýny — Pandy v Praze nebudou — Sídla firem v Česku — Modrotisk na seznamu UNESCO — Porodnost a úmrtnost do roku 2100 — Demografický vývoj Česka — Pokroky medicíny vs. civilizační choroby — Smrt afghánského útočníka — Vyznamenání pro vojáky z 10. strážní roty — Bourání železničního mostu nad Výtoní v Praze — Přechod na DVB-T2 — Fatální zanedbání bezpečnosti — Důtka pro soudce Kamila Kydalku za výroky o amnestii — Brněnská pocta pronásledovaným kvůli víře — Záplavy v Sydney, požáry v Queenslandu — Seehofer o muslimech — Chlapec u papeže Františka — Příběhy týraných žen ve fotografiích

Části dílu

00:35
Přesuny peněz v rozpočtu
  Státní rozpočet na příští rok by měl projít. Dnešní jednání poslanců rozpočtového výboru podpořilo komunistické návrhy na přesuny peněz. A šanci tak mají i příští týden – při schůzi celé sněmovny.
  01:18
  Přesuny peněz v rozpočtu
   Jde o miliardy korun, které poslanci chtějí někomu vzít a jinému přidat před definitivním schválením rozpočtu. Většinu z těchto návrhů na přesuny peněz dnes příslušný výbor zamítl.
   04:14
   Rozpočet na r. 2019
    Sněmovna může rozpočet měnit ještě víc. A opět i kvůli školství. Celkem má mít resort příští rok k dispozici bezmála 206 miliard korun, částka se ale může zvýšit. Někteří poslanci chtějí přidat na ještě výraznější růst učitelských platů.
    05:23
    Přerozdělování peněz mezi resorty
     Hostem Událostí je Miloslava Vostrá /KSČM/, předsedkyně rozpočtového výboru.
     07:54
     Eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou
      Ruský prezident Vladimir Putin obvinil ukrajinského lídra Petra Porošenka ze zinscenování konfliktu v Kerčském průlivu. Šéf Kremlu mluví o provokaci, která má Porošenkovi získat body u voličů před nadcházejícími prezidentskými volbami.
      10:42
      Válečný stav v části Ukrajiny
       Živý vstup zpravodajky Dany Zlatohlávkové.
       12:10
       Jak omezit emise
        Evropská komise představila novou strategii, jak snížit emise skleníkových plynů. Je ambicióznější a míří ke klimatické neutralitě. Prakticky to znamená redukovat emise o 80 až 90 procent a ty zbylé odbourat, aby celkový nárůst byl nulový.
        13:21
        Tomáš Tuhý slovenským velvyslancem
         Česko má na Slovensku znovu velvyslance. Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý předal pověřovací listiny do rukou prezidenta Andreje Kisky. Jeho předchůdkyně – někdejší první dáma Livia Klausová na postu skončila letos v dubnu.
         13:56
         Výběr nového policejního prezidenta
          Živý vstup redaktora Richarda Samka.
          15:39
          Miloš Zeman na návštěvě Izraele
           Prezident Miloš Zeman na závěr cesty do Izraele navštívil kibuc Nachal Oz, kde zasadil památeční strom. Kibuc na hranici Pásma Gazy je jedním z nejčastěji ostřelovaných míst v Izraeli.
           16:00
           Sanace kontaminované zeminy
            Živý vstup redaktora Ondřeje Ublicka.
            17:06
            Prezident Jižní Koreje v Praze
             Česko a Jižní Korea by mohly podle Andreje Babiše spolupracovat při zpracování lithia. Premiér to řekl po schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Ten Prahu navštívil cestou na summit zemí G20 v Argentině.
             17:34
             Zemřel Lubomír Kostelka
              V jednadevadesáti letech zemřel herec Lubomír Kostelka. Přerovský rodák se objevil v desítkách televizních, filmových i divadelních rolí, šlo o výrazného herce menších úloh.
              20:31
              Verdikty v kauze soudce Berky
               Po téměř šestnácti letech uzavřel olomoucký vrchní soud kauzu zločinného spolčení zasahující do justice. Ústecký soudce Jiří Berka musí jít na sedm let do vězení a propadne mu veškerý majetek.
               23:07
               Okamžitá platba mezi bankami
                V Česku se uskutečnila první okamžitá platba mezi dvěma bankami. Zkušební převod peněz z účtu na účet zabral několik sekund. Koupit zboží nebo zaplatit účty půjde každý den i v noci, včetně víkendů a svátků.
                23:32
                Potíže kvůli objížďce přes Nové Mlýny
                 V těchto dnech je cesta z Brna do Vídně ještě komplikovanější. Řidiče čeká objízdná trasa přes uzavřený most nad Novými Mlýny. Mnozí z nich ji ale nerespektují a na most vjíždějí i přes zákaz vjezdu.
                 25:43
                 Pandy v Praze nebudou
                  Pandy velké v pražské zoo nakonec nebudou. Její ředitel Miroslav Bobek serveru idnes.cz potvrdil, že zoo už před několika měsíci zastavila přípravy na stavbu speciálních pavilonů.
                  26:03
                  Sídla firem v Česku
                   Český byznys se koncentruje v Praze. V hlavním městě má sídlo skoro každá druhá firma. Na tisíc obyvatel tam připadá 174 společností. Celorepublikový průměr je 47 firem na tisíc lidí.
                   26:25
                   Modrotisk na seznamu UNESCO
                    Světový úspěch českého tradičního řemesla. Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO se dnes rozrostl o modrotisk. O zápis textilní tiskařské techniky z 18. století žádalo společně pět zemí – vedle Česka ještě Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
                    28:44
                    Porodnost a úmrtnost do roku 2100
                     V roce 2100 bude v České republice 10 a půl milionu obyvatel, téměř třetina z nich bude starší pětašedesáti let. Taková je aktuální prognóza Českého statistického úřadu.
                     31:41
                     Demografický vývoj Česka
                      Na začátku letošního roku mělo Česko 10 milionů 610 tisíc obyvatel. I když se tohle číslo nemá podle statistiků dlouhodobě měnit, do deseti let by nás mělo být zhruba o 170 tisíc víc.
                      32:57
                      Pokroky medicíny vs. civilizační choroby
                       Přibližně 30 let života navíc. Takovou naději mají současné děti oproti dětem narozeným před 100 lety. Pokroky medicíny dokazuje třeba výrazně nižší kojenecká úmrtnost.
                       35:30
                       Smrt afghánského útočníka
                        Premiér, ministr obrany i náčelník generálního štábu se postavili za české vojáky. Odmítají, že by se Češi podíleli na smrti Afghánce zadrženého po říjnovém útoku na českou jednotku.
                        35:56
                        Vyznamenání pro vojáky z 10. strážní roty
                         V Národním památníku na Vítkově slavnostně nastoupila 10. strážní rota z afghánského Bagramu. Právě tato jednotka přišla v létě o své tři muže – po útoku sebevražedného atentátníka zahynuli Martin Marcin, Patrik Štěpánek a Kamil Beneš.
                         38:12
                         Bourání železničního mostu nad Výtoní v Praze
                          Železniční most na pražské Výtoni se musí podle studie zadané památkáři zbourat – ke stejnému závěru došla už dřív Správa železniční dopravní cesty.
                          38:33
                          Přechod na DVB-T2
                           Zhruba na jednu miliardu a 400 milionů korun odhaduje Česká televize celkové investiční a provozní náklady přechodu na nový vysílací standard DVB-T2. Do roku 2021 zaplatí každý rok zhruba 350 milionů korun.
                           38:57
                           Fatální zanedbání bezpečnosti
                            Nový typ Boeingu 737 Max indonéské společnosti Lion Air, který se před měsícem zřítil do Jávského moře po startu z Jakarty, nebyl schopný provozu a vůbec neměl být ve vzduchu. Došla k tomu předběžná vyšetřovací zpráva.
                            40:39
                            Důtka pro soudce Kamila Kydalku za výroky o amnestii
                             Za některé výroky o okolnostech amnestie bývalého prezidenta Václava Klause dostal soudce Kamil Kydalka důtku. V rozhovoru pro média totiž naznačil, že zastavení některých vleklých trestních stíhání někdo objednal a zaplatil.
                             41:32
                             Brněnská pocta pronásledovaným kvůli víře
                              Budova Mahenova divadla se rozsvítila červenou barvou. Brno tak uctívá Červenou středu – tedy připomínku lidí pronásledovaných pro svou víru. Rudé světlo symbolizuje prolitou krev.
                              41:54
                              Záplavy v Sydney, požáry v Queenslandu
                               Austrálii sužují přírodní katastrofy. Sydney zasáhly přívalové deště, při kterých zemřel jeden člověk a několik dalších je zraněných. Naopak suchem a vedrem zmítaný Queensland čelí vlně lesních požárů.
                               43:55
                               Seehofer o muslimech
                                Muslimové podle spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera patří k Německu a mají stejná práva. Řekl to dnes v Berlíně při setkání německé vlády a představitelů místních muslimů.
                                44:20
                                Chlapec u papeže Františka
                                 Během ceremonie papeže Františka vyběhl malý chlapec k oltáři, okukoval švýcarskou gardu, a pak pobíhal po pódiu. Jeho matka papeži vysvětlila, že syn je hluchý. Františka situace viditelně pobavila a zapojil ji do své řeči.
                                 44:44
                                 Příběhy týraných žen ve fotografiích
                                  Jen pár nejnutnějších věcí, které si týrané ženy stačí zabalit, když utíkají před agresorem. Výstava fotografa Tomáše Třeštíka "Maminky na útěku" takto dokumentuje oběti domácího násilí z českých azylových domů.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž49 minut
                                  Další díl
                                  29. listopad 2018

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž55 minut

                                  28. únor

                                  Svazky párů stejného pohlaví — Diskuze o návrzích ve sněmovně — Průzkum o sňatcích párů stejného pohlaví — Navalného manželka ve Štrasburku — Apel evropských parlamentů na Kongres — Zlevňování u průmyslových výrobců — Inflační očekávání frem — Debata o důchodové reformě — Osud hutí Liberty Ostrava — Obecní volby v Izraeli — Primárky v Michiganu — Český lev pro kameramana Vladimíra Smutného — Zdanění tichého vína — Produkce větrných elektráren v Česku — Policejní dohled nad derby — Dřívější návrat ptáctva z teplých krajin — Zdravotní komplikace kvůli nadužívání léků — Čekání na operace — Zkrácení čekacích lhůt na výměnu kloubů — Sněmovna o migračním paktu — Zdravotní problémy papeže Františka — Požáry v Texasu — Likvidace slepic ve Vanči — Zátah na černé pasažéry — Emise metanu u hospodářských zvířat — Požár policejního auta — Český export do zahraničí — Český sládek na Ukrajině — Likvidace automatů — Premiéra snímku Duna: Část druhá

                                  28. 2. 2024 na ČT1
                                  Stopáž55 minut

                                  28. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  28. 2. 2024 na ČT24
                                  Stopáž55 minut

                                  27. únor

                                  Zapojení vojáků na Ukrajině — Prověrka vztahů zemí V4 — Nasazení vojáků cizích zemí na Ukrajině — Pomoc Ukrajině z EU — Koalice pro dodávky munice na Ukrajinu — Neshody V4 kvůli Ukrajině — Jednání šéfů koaličních stran — Plán na příměří v Gaze — Krátkodobé fixace cen energií — Schválený prodej firmy Jan Becher — Obvinění za zneužití sportovních dotací — Útok Hútíů v Rudém moři — Premiéra snímku o vraždícím páru — Odsouzení Olega Orlova — Těžba uhlí v r. 2023 — Kontroly zákazu předjíždění pro kamiony — Pátrání po podezřelém z loupežných přepadení v Kladně — Krojovaný den ve sněmovně — Ceny potravin v obchodech — Ceny podle ČSÚ — Zdražení piva v restauracích — Sněmovna o hromadných žalobách — Nový Zéland ruší zákaz tabáku — Ptačí chřipka v geneticky cenném chovu — První rozsudky v kauze pašování drog — Vyplácení věřitelů zkrachovalé Sberbank — Oprava sněhem poničených voliér — Požár haly na Bruntálsku — Testování na HPV u praktického lékaře — Spoření na penzi — Bankovky s britským králem — Nezájem o nákladní auta na elektřinu — Pozůstalost po Josefu Škvoreckém

                                  27. 2. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  27. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  27. 2. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  26. únor

                                  Jak podpořit výkon ekonomiky — Tripartita o zaměstnanosti a penzích — Opatření podle Národní ekonomické rady vlády — Summit o efektivnější pomoci Ukrajině v Paříži — Stažení ukrajinských vojáků z Lastočkyně — Změna cen dálničních známek — Tři Češi zemřeli v Kyrgyzstánu pod lavinou — Protesty evropských zemědělců — Protest zemědělců proti unijní politice — Výměna průkazů pojištěnců VZP — Stavba mostu přes Bečvu — Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream — Klec bláznů ve Švandově divadle — Proces se soudcem Ivanem Elischerem — Odkládané investice českých zbrojařů — NKÚ: Chemické vojsko bez potřebného vybavení — Ocenění za pomoc napadenému chlapci — Rekordně teplý únor — Trend nižší spotřeby plynu — Spotřeba zemního plynu — Volná cesta Švédska do NATO — Rezignace palestinské vlády — Případy černého kašle v Česku — HHC na seznamu zakázaných látek — Další odložený nástup zaměstnanců hutí Liberty Ostrava — Kauza nemocničních zakázek — Japonský modul na Měsíci — Létající úředníci — Neplatné referendum v Jáchymově — Teplý únor a klíšťata — Austrálie a kybernetické hrozby — Rostoucí zájem o leteckou přepravu zboží — Jihočeské ocenění zrestaurovaných varhan

                                  26. 2. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  26. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  26. 2. 2024 na ČT24
                                  Stopáž51 minut

                                  25. únor

                                  Deficit důchodového účtu — Udržitelnost důchodového systému — Hospodaření důchodového systému — Za Ukrajinu padlo 31 tisíc vojáků — Boje na Ukrajině — Práva pro stejnopohlavní páry — Vyjednávání o situaci v Gaze — Připomínka studentského pochodu v roce 1948 — Hra Ještě chvilku v Národním divadle — Zkušenosti s investováním — Trojnásobná vražda v Hořovicích — Kočka divoká na Křivoklátsku — Konec využívání CD disků u soudů — Zásahy horské služby — Robotické operace — Zálohy na energie — Spotřeba energií — Dispečink energetické sítě — Trump vyhrál republikánské primárky v J. Karolíně — Srážka vlaku s autem — Špatný stav cyklostezek po zimě — Návrat ukradené sochy — Ostravská galerie Plato v architektonické soutěži — Negativní dopady brexitu — Lukašenko chce zůstat vůdcem Běloruska — Lyžařské areály ukončují sezonu — Oceněné snímky na Berlinale — 70 let pravidelného vysílání ČST

                                  25. 2. 2024 na ČT1
                                  Stopáž51 minut

                                  25. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  25. 2. 2024 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  24. únor

                                  Západní lídři v Kyjevě — Boje na Ukrajině — Dva roky od ruské invaze na Ukrajinu — Vzkaz premiéra Fialy — Válka ve fotkách — Připomínky začátku války v ČR — Průvody v Praze a Olomouci — Urchlíci z Ukrajiny v ČR — Situace v Rusku — Mapa fronty — Dění v Dnipru — Zvýšené hladiny řek — Lepčí ratingové vyhlídky pro ČR — Debaty o legalizaci konopí v ČR — Koncert Fat Boy Slima — Protest zemědělců v Paříži — Soumrak nádražních hospod — Pád člověk ze Sněžky — Debaty o zdražení jízdného v Praze — Hromadná doprava v Praze — Ceny jízdného v regionech — Rusko vydalo tělo Navalného — Republikánské primárky v Jižní Karolině — Zájem o letní tábory — Referendum v Jáchymově — Uvedení hudební komedie Company — Únik dokumentů o čínské špionáži — Otevřený stacionář — Připomínka oběti Jana Zajíce — Pomoc Ukrajině — Akce Den za Ukrajinu

                                  24. 2. 2024 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  24. únor

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  24. 2. 2024 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám