48 minut

28. listopad 2018

Obsah dílu

Přesuny peněz v rozpočtu — Přesuny peněz v rozpočtu — Rozpočet na r. 2019 — Přerozdělování peněz mezi resorty — Eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou — Válečný stav v části Ukrajiny — Jak omezit emise — Tomáš Tuhý slovenským velvyslancem — Výběr nového policejního prezidenta — Miloš Zeman na návštěvě Izraele — Sanace kontaminované zeminy — Prezident Jižní Koreje v Praze — Zemřel Lubomír Kostelka — Verdikty v kauze soudce Berky — Okamžitá platba mezi bankami — Potíže kvůli objížďce přes Nové Mlýny — Pandy v Praze nebudou — Sídla firem v Česku — Modrotisk na seznamu UNESCO — Porodnost a úmrtnost do roku 2100 — Demografický vývoj Česka — Pokroky medicíny vs. civilizační choroby — Smrt afghánského útočníka — Vyznamenání pro vojáky z 10. strážní roty — Bourání železničního mostu nad Výtoní v Praze — Přechod na DVB-T2 — Fatální zanedbání bezpečnosti — Důtka pro soudce Kamila Kydalku za výroky o amnestii — Brněnská pocta pronásledovaným kvůli víře — Záplavy v Sydney, požáry v Queenslandu — Seehofer o muslimech — Chlapec u papeže Františka — Příběhy týraných žen ve fotografiích

Části dílu

00:35
Přesuny peněz v rozpočtu
  Státní rozpočet na příští rok by měl projít. Dnešní jednání poslanců rozpočtového výboru podpořilo komunistické návrhy na přesuny peněz. A šanci tak mají i příští týden – při schůzi celé sněmovny.
  01:18
  Přesuny peněz v rozpočtu
   Jde o miliardy korun, které poslanci chtějí někomu vzít a jinému přidat před definitivním schválením rozpočtu. Většinu z těchto návrhů na přesuny peněz dnes příslušný výbor zamítl.
   04:14
   Rozpočet na r. 2019
    Sněmovna může rozpočet měnit ještě víc. A opět i kvůli školství. Celkem má mít resort příští rok k dispozici bezmála 206 miliard korun, částka se ale může zvýšit. Někteří poslanci chtějí přidat na ještě výraznější růst učitelských platů.
    05:23
    Přerozdělování peněz mezi resorty
     Hostem Událostí je Miloslava Vostrá /KSČM/, předsedkyně rozpočtového výboru.
     07:54
     Eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou
      Ruský prezident Vladimir Putin obvinil ukrajinského lídra Petra Porošenka ze zinscenování konfliktu v Kerčském průlivu. Šéf Kremlu mluví o provokaci, která má Porošenkovi získat body u voličů před nadcházejícími prezidentskými volbami.
      10:42
      Válečný stav v části Ukrajiny
       Živý vstup zpravodajky Dany Zlatohlávkové.
       12:10
       Jak omezit emise
        Evropská komise představila novou strategii, jak snížit emise skleníkových plynů. Je ambicióznější a míří ke klimatické neutralitě. Prakticky to znamená redukovat emise o 80 až 90 procent a ty zbylé odbourat, aby celkový nárůst byl nulový.
        13:21
        Tomáš Tuhý slovenským velvyslancem
         Česko má na Slovensku znovu velvyslance. Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý předal pověřovací listiny do rukou prezidenta Andreje Kisky. Jeho předchůdkyně – někdejší první dáma Livia Klausová na postu skončila letos v dubnu.
         13:56
         Výběr nového policejního prezidenta
          Živý vstup redaktora Richarda Samka.
          15:39
          Miloš Zeman na návštěvě Izraele
           Prezident Miloš Zeman na závěr cesty do Izraele navštívil kibuc Nachal Oz, kde zasadil památeční strom. Kibuc na hranici Pásma Gazy je jedním z nejčastěji ostřelovaných míst v Izraeli.
           16:00
           Sanace kontaminované zeminy
            Živý vstup redaktora Ondřeje Ublicka.
            17:06
            Prezident Jižní Koreje v Praze
             Česko a Jižní Korea by mohly podle Andreje Babiše spolupracovat při zpracování lithia. Premiér to řekl po schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Ten Prahu navštívil cestou na summit zemí G20 v Argentině.
             17:34
             Zemřel Lubomír Kostelka
              V jednadevadesáti letech zemřel herec Lubomír Kostelka. Přerovský rodák se objevil v desítkách televizních, filmových i divadelních rolí, šlo o výrazného herce menších úloh.
              20:31
              Verdikty v kauze soudce Berky
               Po téměř šestnácti letech uzavřel olomoucký vrchní soud kauzu zločinného spolčení zasahující do justice. Ústecký soudce Jiří Berka musí jít na sedm let do vězení a propadne mu veškerý majetek.
               23:07
               Okamžitá platba mezi bankami
                V Česku se uskutečnila první okamžitá platba mezi dvěma bankami. Zkušební převod peněz z účtu na účet zabral několik sekund. Koupit zboží nebo zaplatit účty půjde každý den i v noci, včetně víkendů a svátků.
                23:32
                Potíže kvůli objížďce přes Nové Mlýny
                 V těchto dnech je cesta z Brna do Vídně ještě komplikovanější. Řidiče čeká objízdná trasa přes uzavřený most nad Novými Mlýny. Mnozí z nich ji ale nerespektují a na most vjíždějí i přes zákaz vjezdu.
                 25:43
                 Pandy v Praze nebudou
                  Pandy velké v pražské zoo nakonec nebudou. Její ředitel Miroslav Bobek serveru idnes.cz potvrdil, že zoo už před několika měsíci zastavila přípravy na stavbu speciálních pavilonů.
                  26:03
                  Sídla firem v Česku
                   Český byznys se koncentruje v Praze. V hlavním městě má sídlo skoro každá druhá firma. Na tisíc obyvatel tam připadá 174 společností. Celorepublikový průměr je 47 firem na tisíc lidí.
                   26:25
                   Modrotisk na seznamu UNESCO
                    Světový úspěch českého tradičního řemesla. Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO se dnes rozrostl o modrotisk. O zápis textilní tiskařské techniky z 18. století žádalo společně pět zemí – vedle Česka ještě Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.
                    28:44
                    Porodnost a úmrtnost do roku 2100
                     V roce 2100 bude v České republice 10 a půl milionu obyvatel, téměř třetina z nich bude starší pětašedesáti let. Taková je aktuální prognóza Českého statistického úřadu.
                     31:41
                     Demografický vývoj Česka
                      Na začátku letošního roku mělo Česko 10 milionů 610 tisíc obyvatel. I když se tohle číslo nemá podle statistiků dlouhodobě měnit, do deseti let by nás mělo být zhruba o 170 tisíc víc.
                      32:57
                      Pokroky medicíny vs. civilizační choroby
                       Přibližně 30 let života navíc. Takovou naději mají současné děti oproti dětem narozeným před 100 lety. Pokroky medicíny dokazuje třeba výrazně nižší kojenecká úmrtnost.
                       35:30
                       Smrt afghánského útočníka
                        Premiér, ministr obrany i náčelník generálního štábu se postavili za české vojáky. Odmítají, že by se Češi podíleli na smrti Afghánce zadrženého po říjnovém útoku na českou jednotku.
                        35:56
                        Vyznamenání pro vojáky z 10. strážní roty
                         V Národním památníku na Vítkově slavnostně nastoupila 10. strážní rota z afghánského Bagramu. Právě tato jednotka přišla v létě o své tři muže – po útoku sebevražedného atentátníka zahynuli Martin Marcin, Patrik Štěpánek a Kamil Beneš.
                         38:12
                         Bourání železničního mostu nad Výtoní v Praze
                          Železniční most na pražské Výtoni se musí podle studie zadané památkáři zbourat – ke stejnému závěru došla už dřív Správa železniční dopravní cesty.
                          38:33
                          Přechod na DVB-T2
                           Zhruba na jednu miliardu a 400 milionů korun odhaduje Česká televize celkové investiční a provozní náklady přechodu na nový vysílací standard DVB-T2. Do roku 2021 zaplatí každý rok zhruba 350 milionů korun.
                           38:57
                           Fatální zanedbání bezpečnosti
                            Nový typ Boeingu 737 Max indonéské společnosti Lion Air, který se před měsícem zřítil do Jávského moře po startu z Jakarty, nebyl schopný provozu a vůbec neměl být ve vzduchu. Došla k tomu předběžná vyšetřovací zpráva.
                            40:39
                            Důtka pro soudce Kamila Kydalku za výroky o amnestii
                             Za některé výroky o okolnostech amnestie bývalého prezidenta Václava Klause dostal soudce Kamil Kydalka důtku. V rozhovoru pro média totiž naznačil, že zastavení některých vleklých trestních stíhání někdo objednal a zaplatil.
                             41:32
                             Brněnská pocta pronásledovaným kvůli víře
                              Budova Mahenova divadla se rozsvítila červenou barvou. Brno tak uctívá Červenou středu – tedy připomínku lidí pronásledovaných pro svou víru. Rudé světlo symbolizuje prolitou krev.
                              41:54
                              Záplavy v Sydney, požáry v Queenslandu
                               Austrálii sužují přírodní katastrofy. Sydney zasáhly přívalové deště, při kterých zemřel jeden člověk a několik dalších je zraněných. Naopak suchem a vedrem zmítaný Queensland čelí vlně lesních požárů.
                               43:55
                               Seehofer o muslimech
                                Muslimové podle spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera patří k Německu a mají stejná práva. Řekl to dnes v Berlíně při setkání německé vlády a představitelů místních muslimů.
                                44:20
                                Chlapec u papeže Františka
                                 Během ceremonie papeže Františka vyběhl malý chlapec k oltáři, okukoval švýcarskou gardu, a pak pobíhal po pódiu. Jeho matka papeži vysvětlila, že syn je hluchý. Františka situace viditelně pobavila a zapojil ji do své řeči.
                                 44:44
                                 Příběhy týraných žen ve fotografiích
                                  Jen pár nejnutnějších věcí, které si týrané ženy stačí zabalit, když utíkají před agresorem. Výstava fotografa Tomáše Třeštíka "Maminky na útěku" takto dokumentuje oběti domácího násilí z českých azylových domů.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž48 minut
                                  Další díl
                                  29. listopad 2018

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  10. srpen

                                  10. 8. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  10. srpen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  10. 8. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  9. srpen

                                  Headlines — Výrazný růst zisku ČEZ — Čisté zisky bank v 1. pololetí — Čisté zisky bank — Jižní částí Družby neteče ropa — Vývoj války na Ukrajině — Situace na jihu Ukrajiny — Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě — Nedostatek hasičů na kontrolu Českého Švýcarska — Zásah FBI v Trumpově rezidenci — Nové sídlo Památníku národního písemnictví — Zemřela Olivia Newton-Johnová — ČNB se snaží udržet českou měnu silnou — Dohady o navýšení minimální mzdy — Pravidla pro úsporu energie ve Španělsku — Klienti H-Systemu budou opět platit — Následky povodní 2002 — Zahraniční turisté v Česku — Cestovní ruch v Praze — Turecko pátrá po nerostném bohatství — Stavba tunelu Pohůrka na D3 se protahuje — Lesy ničí sucho a kůrovec — Lék proti covidu Paxlovid na Slovensku — Posudek na nástřiky v prostějovských školách — Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje — Rekonstrukce rozhledny na Rýdově kopci se odkládá — Neukáznění majitelé karavanů znečišťují Moravský kras — Středoevropské skautské jamboree — BMW u Sokolova zahájilo testování — Akademie Václava Hudečka pro mladé houslisty

                                  9. 8. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  9. srpen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  9. 8. 2022 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  8. srpen

                                  Headlines — Zeman odmítl snížení plateb — Prezidentská veta Miloše Zemana — Reakce na prezidentské veto — Situace v Záporožské elektrárně — Vývoz obilí z Ukrajiny — Vyšetření válečných zločinů na Ukrajině — Nezaměstnanost v ČR — Hlinecký Megatech ukončí výrobu — Začíná festival Prague Pride — Čínské vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu pokračuje — Americký Senát schválil klimatický balík — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Požár v Krupce na Teplicku — Zpronevěra školních peněz v Olomouci — Povodně roku 2002 — Aukce na doplnění plynu v zásobnících — Zdroje tepla v domácnostech — Češi pořizují solární panely — Školení policistů — Jednání o školení policistů — Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem — Další lockdown v Číně — Rekonstrukce tratí se zpožďují o roky a výrazně se prodražují — Bezpilotní letouny z Izraele — Víza pro ukrajinské uprchlíky — Návštěva Joea Bidena v Kentucky — Zemřel biskup Jozef Tomko — Žně letos postupují rychleji — Ukrajinská sochařka tvoří v Praze

                                  8. 8. 2022 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  8. srpen

                                  Ve znakovém jazyce

                                  8. 8. 2022 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám