Nahrávám video

12. srpen 2018

Obsah dílu

Míň z výběru spotřební daně — Jak zvýšit výběr spotřební daně — Policejní přípravy na demonstrace — Pokles turecké liry — Český zákaz zahalování obličeje? — Otevření úseku Jihlava – Velký Beranov — Likvidace uhynulých ryb — Pozorování perseidů — Podmínky k pozorování perseidů — Protivládní protesty v Rumunsku — Židovské památky otevřeny veřejnosti — Změny v dopravních předpisech — Ministr Staněk na Valašsku — Přibývá Rusů žijících v Česku — 40 let linky A pražského metra — Nová naděje pro pacienty bez hlasivek — Požár v Kutné Hoře — Aplikace pomáhá i u vody — Zdražení elektřiny pro domácnosti — Nevýhodná výměna dodavatele elektřiny — Příběhy ze srpna 1968 — Start Sondy ke Slunci — Útisk křesťanů v Číně — Okamžik před pádem letounu — Chátrající pevnost Josefov

Části dílu

00:36
Míň z výběru spotřební daně
  Výběr spotřební daně z cigaret i přes rychlý růst ekonomiky klesá. A to i navzdory tomu, že na ostatních daních stát stále víc vydělává. Jenže ze spotřební daně z tabákových výrobků získal za prvních sedm měsíců letoška o 340 milionů méně než ve stejném
  01:12
  Jak zvýšit výběr spotřební daně
   Vláda už v červnu schválila návrh zákona, který má zdanění cigaret se zahřívaným tabákem od příštího ledna zavést. Spotřební daň ale má být i kvůli menší škodlivosti dvakrát nižší než u klasických cigaret.
   05:00
   Policejní přípravy na demonstrace
    Washington se chystá na pochod pravicových extremistů. Postavit se jim chtějí odpůrci rasismu, kteří už se scházejí v americké metropoli. Policie chce zabránit tomu, aby demonstrace přerostly v násilnosti stejné jako před rokem ve Virginii.
    07:10
    Pokles turecké liry
     Světové trhy dál zneklidňuje dramatický propad turecké měny. Tamní liru sráží dolů hlavně spory se Spojenými státy – tento týden klesla na nové minimum. Prezident Erdogan ale slova o krizi odmítá.
     07:52
     Český zákaz zahalování obličeje?
      Česko je další zemí, ve které se mluví o možném zákazu zahalování tváře na veřejnosti. Návrh KDU-ČSL a SPD nachází shodu napříč stranami. Inspirovala je změna zákona v Dánsku.
      10:24
      Otevření úseku Jihlava – Velký Beranov
       Na dálnici D1 bude od zítřejšího rána o jedno omezení méně. Silničáři zprovozňují úsek od Jihlavy po Velký Beranov. Pracovalo se tam bezmála dva roky, šest kilometrů stálo něco přes půl miliardy. Celková délka opravené D1 se tím zvýší na 69 kilometrů.
       10:50
       Likvidace uhynulých ryb
        Už od pátku odklízejí rybáři desítky tun ryb, které kvůli suchu uhynuly v největším moravském rybníku Nesyt. Škody jsou zatím vyčíslené na 5 milionů korun. Podle jednatele společnosti, která rybník obhospodařuje, skončí práce pravděpodobně zítra.
        11:59
        Pozorování perseidů
         Perseidy, jeden z nejjasnějších rojů meteorů. Vrcholí právě dnes v noci – konkrétně mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy by mělo spadnout až 70 meteorů za hodinu.
         12:36
         Podmínky k pozorování perseidů
          Živý vstup redaktorky Barbory Žítkové.
          13:38
          Protivládní protesty v Rumunsku
           V Rumunsku dva dny po sobě protestovaly desetitisíce lidí. Demonstrace v Bukurešti a dalších městech pořádali hlavně Rumuni žijící v zahraničí. Vadí jim všudypřítomná korupce – volají po rezignaci levicové vlády a vypsání předčasných voleb.
           15:33
           Židovské památky otevřeny veřejnosti
            Synagogy a židovské hřbitovy jsou v nejlepším stavu ve své historii. Upozorňuje na to Den židovských památek, návštěvníkům se jich dnes zdarma otevřelo na pětapadesát. Židovská obec chce upozornit na svatostánky v menších městech a vesnicích.
            18:25
            Změny v dopravních předpisech
             Speciální registrační značky pro ekologicky šetrná auta nebo propojení stanic technické kontroly s autoservisy. Změny, které podpořili senátoři z výboru pro dopravu.
             20:04
             Ministr Staněk na Valašsku
              Obnovená historická chata Libušín na beskydských Pustevnách se veřejnosti otevře příští rok na podzim. Hrubou stavbu si dnes prohlédl ministr kultury Antonín Staněk.
              21:06
              Přibývá Rusů žijících v Česku
               Přibývá Rusů, kteří žijí v Česku. Letos v červnu jich ministerstvo vnitra na našem územní evidovalo přes 37 tisíc. Jde tak o čtvrtou nejpočetnější skupinu cizinců.
               21:25
               40 let linky A pražského metra
                Výročí 40 let provozu slaví linka A pražského metra. Přesně 12. srpna 1978 se pod centrem města a taky pod Vltavou projeli první cestující.
                23:46
                Nová naděje pro pacienty bez hlasivek
                 Kolem dvou set pacientů ročně podstoupí v Česku tzv. totální laryngektomii – zákrok, při kterém jsou jim, většinou kvůli nádorovému onemocnění, trvale odstraněny hlasivky.
                 25:57
                 Požár v Kutné Hoře
                  26:28
                  Aplikace pomáhá i u vody
                   Vodní záchranáři letos řešili už stovky úrazů nebo náhlých onemocnění. A to nejen na vodě, ale i v blízkém okolí vodních ploch.
                   28:43
                   Zdražení elektřiny pro domácnosti
                    Ceny elektřiny pro domácnosti, které v minulých letech spíš klesaly, čeká v příštím roce nejspíš výrazné zdražení. Analytici hovoří o nárůstu až o deset procent. Pro rodiny s vyšší spotřebou může rozdíl v porovnání s letoškem dělat až několik tisíc korun.
                    32:03
                    Nevýhodná výměna dodavatele elektřiny
                     Změna dodavatele energie se ale naopak nemusí vyplatit těm, kteří si přechod řádně nerozmyslí. Roste totiž i počet lidí, kteří se nechají zlákat na nevýhodné nabídky, nebo přistoupí na změnu smlouvy pod nátlakem či nevědomky. Hrozí jim pak sankce a penále.
                     34:38
                     Příběhy ze srpna 1968
                      Velmi složitá byla v srpnu 68 situace i pro lidi, kteří byli zrovna mimo Československo. Zvlášť pokud cestovali po Sovětském svazu. Na vlastní oči tam viděli mobilizaci vojáků – o tom, co se skutečně děje doma, neměli žádné informace.
                      37:14
                      Start Sondy ke Slunci
                       Americká NASA vyslala do vesmíru misi, která nemá v dějinách lidstva obdoby. Cílem Parkerovy solární sondy je koróna - vrstva kolem Slunce plná žhavých plynů. Během sedmi let sonda obkrouží naši nejbližší hvězdu hned několikrát.
                       37:33
                       Útisk křesťanů v Číně
                        Čína přitvrzuje proti věřícím – hlavně křesťanům. I když je svoboda vyznání od roku 1982 zapsaná v ústavě. Letos Peking schválil pětiletku, která má náboženství tzv. obohatit o čínskou charakteristiku, jako je loajalita ke straně.
                        40:10
                        Okamžik před pádem letounu
                         Okamžik před tragédií – tento snímek zachytil Jaroslav Bárta na leteckém dni ve Strunkovicích na Prachaticku. Včera se tam zřítil historický letoun – pilot zraněním podlehl, nikomu dalšímu se nic nestalo.
                         40:30
                         Chátrající pevnost Josefov
                          V Josefově dnes skončí metalový festival Brutal Assault. Velká část místních lidí se ale paradoxně na návrat k běžnému životu příliš netěší. Výjimečné pevnostní město z konce 18. století je totiž ghetto.
                          Přehrát celé video
                          Stopáž48 minut
                          Další díl
                          13. srpen 2018

                          Přehled dílů

                          Stopáž54 minut

                          1. prosinec

                          Headlines — Spotřebitelské půjčky — Rizikové zadlužování — Zkušenosti s půjčkami — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Jednání OBSE v Lodži — Státní rozpočet — Nový dopravce v části Ústeckého kraje — Obvinění Jaroslava Haščáka — Opatření proti covidu v Číně — Prodej Jindřišské věže — Sankční zákon v Senátu — Dopisové bomby ve Španělsku — Obvinění z rasismu u britského dvora — Žádost o nový proces s Petrem Kramným — Přídavky na děti — Vorařství na seznamu UNESCO — Noclehárny pro lidi bez domova — Předpověď počasí na další dny — Výstava korunovačních klenotů — Ceny pohonných hmot klesají — Průměrné ceny PHM — Důvody k poklesu cen — Jednání Macrona s Bidenem — Podpora výroby čipů v EU — Rozhovor s Danuší Nerudovou — Nový projekt Politické procesy — Stavba větrných elektráren na Sokolovsku — Prasečí mor na severu Čech — Čeští úředníci v EU — Vyšetřování požáru roubenky — Vyšetřování bývalého vedení Juventusu Turín — Katarské investice ve Francii — Připomínka Štěpána Hovorky – oběti komunitického režimu — Výběr děl pro České lvy — Film o sexuálním obtěžování

                          1. 12. 2022 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          1. prosinec

                          Znakový jazyk a skryté titulky

                          1. 12. 2022 na ČT24
                          Stopáž54 minut

                          30. listopad

                          Třetí čtení státního rozpočtu — Schvalování rozpočtu na příští rok — Parametry státního rozpočtu — Státu bude příští rok chybět 295 mld. — Válka na Ukrajině — Opravy energetické soustavy na Ukrajině — Vyšetřování válečných zločinů — Nahrazování dodávek ropy z Ruska — Požár roubenky na Českolipsku — Trh s hypotékami — Výstava rolí Libuše Šafránkové — Protesty v Číně — Spor o evropské peníze pro Maďarsko — Zemřel epidemiolog Radim Šrám — Tendr na dostavbu JE Dukovany — Stížnosti neúspěšných zájemců o prezidentskou kandidaturu — Zrychlení vlakových spojů — Nájmy zdražují — Bydlení v panelových domech — Průměrná výše nájmů — Startovací byty pro mladé — Obvinění kvůli požáru hal v Mladé Boleslavi — Debaty o stavbě gigafactory na Plzeňsku — Rozhovor s Petrem Pavlem — Požár v Českém Těšíně — Dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny — Klinické testy léku na Alzheimerovu chorobu — Soud s útočníky na americký Kapitol — Obavy z klimatických změn ve Francii — Zemřel Ťiang Ce-Min — Končí platnost pandemického zákona — Koncert České filharmonie — Bývalý šéf Lesů ČR je nevinný — Manželství osob stejného pohlaví v USA — Pomoc hoteliérům v Českém Švýcarsku

                          30. 11. 2022 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          30. listopad

                          Znakový jazyk a skryté titulky

                          30. 11. 2022 na ČT24
                          Stopáž54 minut

                          29. listopad

                          Headlines — Novela služebního zákona — Poslanci přehlasovali prezidentovo veto — Změny ve služebním zákoně — Válka na Ukrajině — Situace v Charkově — Zelenská jednala v Londýně — Pomoc s energiemi velkým firmám — Konference malých a středních podniků — Napjatá situace v Číně — Knižní zamyšlení nad lidskými právy — Ústavní soud o kauze kolem Jany Nagyové — Propad životní úrovně v ČR — Zahraniční mise české armády — Vyšetřování vraždy v pražských Čakovicích — Zadržování vody v krajině — Rezignace správní rady Juventusu Turín — Peníze ve světovém fotbale — Kariéra Pavla Nedvěda — Konec stíhání Fica a Kaliňáka — Nový šéf Lesů ČR — Pojištění uměleckých děl — Jednání o růstu minimální mzdy — Rozhovor s kandidátem na prezidenta Tomášem Zimou — Odstavení českých skleníků kvůli drahým energiím — Virtuální realita v medicíně — Napětí před zápasem USA – Írán — Sériová výroba letadel L-39NG — Klimatické hodiny na Letné — Zrod počítačových her před 50 lety

                          29. 11. 2022 na ČT1
                          Stopáž54 minut

                          29. listopad

                          Znakový jazyk a skryté titulky

                          29. 11. 2022 na ČT24

                          Události na sociálních sítích

                          Napište nám