Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Růst platů ve státní správě

Odbory kritizují plán na zvýšení platů ve státní správě. Šest procent pro příští rok je podle nich málo. Návrh rozpočtu, který zítra začne projednávat vláda, navíc garantuje jen dvě procenta v základních tarifech.

Růst platů ve státní správě

Zmíněná dvě jistá procenta podle odborů nemusejí ani pokrýt inflaci. Téma chtějí otevřít na nejbližším jednání tripartity. Podporu avizují sociální demokrati i komunisti - strany, které budou mít klíčovou roli při skládání nové vlády.

Odbory nesouhlasí s nižším růstem platů ve státní správě

Šéf největší odborové centrály Josef Středula v rozhovoru pro ČT připustil, že k protestní akci, plánované na příští úterý, by mohly přibýt další - pokud vláda neustoupí.

Tripartita bude jednat o růstu minimální mzdy

Kromě zvyšování platů zaměstnanců ve státní správě budou příští týden zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů jednat i o růstu minimální mzdy.

Úrokové sazby ČNB

Rychlý růst mezd a k tomu slabší kurz koruny budou mít dopad na úrokové sazby. Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes řekl, že bankéři by je mohli zvýšit dřív, než se předpokládalo.

Jednání o reformě evropského azylového systému

Reforma jednotného evropského azylového systému se znovu odkládá. Jednání ministrů vnitra v Lucemburku ukázalo, že hluboké rozpory v otázce migrační politiky mezi členskými zeměmi přetrvávají.

Jan Hamáček jednal s prezidentem

Druhá vláda Andreje Babiše by mohla sněmovnu o důvěru požádat 11. července. Dnes to během návštěvy jihočeského kraje řekl premiér, kterého už zítra znovu jmenuje předsedou vlády prezident Miloš Zeman. Dnes s ním mluvil šéf ČSSD Jan Hamáček.

Demonstrace proti vznikající vládě Andreje Babiše

Živý vstup redaktorky Kateřiny Šalounové z Václavského náměstí.

Írán začal s přípravou na obohacování uranu

Írán zahájil přípravy na restart obohacování uranu. Vysoce kontroverzní krok, který nařídil duchovní vůdce Alí Chameneí, zvýšil riziko krachu mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

Maloobchodní tržby vzrostly

Spotřeba domácností zůstává spolehlivým tahounem české ekonomiky, dokládají to právě zveřejněná dubnová data.

Trump zrušil tradiční setkání s hráči amerického fotbalu

Donald Trump zrušil tradiční přijetí vítěze ligy amerického fotbalu v Bílém domě. Účast na oslavě totiž většina členů týmu Philadelphia Eagles odřekla.

Únik kyseliny v Kladně

Zhruba dvacet osob museli evakuovat hasiči z areálu firmy v Kladně-Dubí kvůli úniku tří set litrů kyseliny chlorovodíkové. Nikdo nebyl zraněn.

Dostupné bydlení v Brně

Stovky nových městských bytů vyrostou v Brně. Radní schválili dosud největší strategii v bydlení za poslední léta. Do roku 2030 chtějí ubytovat za nízké nájmy většinu těch, kteří na komerční bydlení nebo na bydlení s hypotékami nedosáhnou.

Kniha Jizvy zůstanou připomíná politické vězně

Příběhy dětí politických vězňů připomíná kniha "Jizvy zůstanou". Její autor Lubomír Vejražka navazuje na titul "Nezhojené rány národa" o odsouzených a jejich manželkách.

Podnikatelská mise v Číně

Bez účasti Jaroslava Tvrdíka a kancléře Vratislava Mynáře se obešla mise ministerstva průmyslu s podnikateli, která přijela do čínského města I-wu podpořit obchodní zájmy.

Imoba dostala více času na vrácení dotace na Čapí hnízdo

Na vrácení dotace pro farmu Čapí hnízdo má společnost Imoba čas až do 29. června. Středočeský dotační úřad na žádost firmy lhůtu prodloužil.

Poškozený úsek D5

Vedrem poškozený úsek dálnice D5 z minulého týdne by měl být opravený do neděle. Podle ředitelství silnic a dálnic není vozovka narušená tak moc, jak to původně vypadalo.

Nouzové přistání letadla v El Pasu

Nouzové přistání úplně obsazeného letadla - stroj American Airlines na lince z texaského San Antonia do Phoenixu poškodila v průběhu letu bouřka. A to včetně čelního skla, přes které nebylo podle jednoho z pilotů téměř vidět.

Regulace výrazných slevových akcí

Ministerstvo zemědělství chce omezit výrazné slevové akce v obchodních řetězcích. Podá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka k tomu přiměl prodej mléka v promo akci za jednu korunu.

Pošťáci chtějí vyšší platy

Pošťáci bojují o vyšší výplaty. Právě kvůli nízkým mzdám je na poště méně lidí, než by bylo potřeba - a v Česku jsou tak místa, kde si lidé už delší dobu stěžují na doručování zásilek .

Kontrola České pošty

Fungování České pošty a vlastně bezproblémové doručování kontroluje Český telekomunikační úřad. V loňském roce například zkontroloval těchto osm tak zvaných poštovních dep - tedy míst, odkud se zásilky doručují.

Problémy s poštou v Kuřimi

Kuřim je jedním z měst, kde lidé pociťovali velký podstav doručovatelů. Z deseti chyběla ještě v dubnu polovina. Teď je už podle vedení pošty vše v pořádku, zkušenost místních, které dnes Česká televize oslovila, tomu ale neodpovídá.

Vláda v demisi navštívila Jihočeský kraj

Vláda chce urychlit dostavbu dálnice D3. Hotová by měla být za 7 let. Na návštěvě jihočeského kraje to řekl premiér v demisi Andrej Babiš.

Vladimir Putin na návštěvě Rakouska

Rusko podle prezidenta Vladimira Putina překonalo potíže, které mu způsobily sankce ze strany Evropské unie. Po setkání se svým rakouským protějškem ve Vídni dodal, že by v zájmu všech měla hospodářská omezení skončit.

Rozšíření londýnského letiště Heathrow

Britská vláda odsouhlasila rozšíření největšího londýnského letiště Heathrow. Plán počítá se stavbou třetí ranveje. Obyvatelé okolních obcí dostanou odškodné dohromady v přepočtu za víc než pětasedmdesát miliard korun.

Povinný poslední rok školky nepomohl

Povinný poslední rok předškolního vzdělávání podle inspekce nepomohl. Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí do školek nedostal. Inspektoři to zjistili během návštěv čtyř set mateřských škol.

Slovanská epopej zůstane na pražském Výstavišti.

Muchova Slovanská epopej bude nově trvale vystavena na pražském Výstavišti. A to v budově, která vznikne dostavbou Lapidária Národního muzea. Rozhodli o tom pražští radní.

První řidičky v Saúdské Arábii

Saúdská Arábie vydala první řidičský průkaz ženám. Dokument si vyzvedlo deset řidiček, které zkoušku už dřív složily v zahraničí. Za volant mohou samy usednout od čtyřiadvacátého června.

Zabezpečení Barevní skály u Českého Krumlova

První fáze zabezpečení Barevné skály u Českého Krumlova končí. Po deseti dnech práce jsou téměř všechny uvolněné kusy skály shozené. Vodáci ale na místo stále nesmí.

Oprava okolí Národního muzea

Praha schválila dvaapadesátimilionovou dotaci na proměnu okolí Národního muzea. Revitalizací projde prostranství mezi starou a novou budovou a taky přilehlé Čelakovského sady.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD