Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Změny voleb do Senátu

Po 22 letech by se v Česku mohly změnit volby do horní parlamentní komory. Pokud první kolo nemá jasného vítěze, hlasuje se s týdenním odstupem znovu.

Změny voleb do Senátu

Ministerstvo vnitra proto zkoumá, jak volební účast zvýšit. Že by pomohlo právě jednokolové hlasování, si myslí i část samotných senátorů.

Historický summit Trumpa s Kim Čong-unem

Summit Trump - Kim bude. A to v původně ohlášeném termínu - 12. června - na původně ohlášeném místě - v Singapuru. Oznámil to sám americký prezident po schůzce s mužem, kterému v hierarchii KLDR patří pozice hned za vůdcem.

Nová regionální vláda Katalánska

V Barceloně složila slib nová regionální vláda. Po sedmi měsících tím skončila přímá správa Madridu v Katalánsku. Španělský kabinet tamní autonomii pozastavil loni na podzim, kdy se nacionalisti pokusili jednostranně vyhlásit nezávislost.

Brtnice na Jihlavsku se jen pomalu vzpamatovává ze včerejší bouřky a přívalové průtrže mračen

Voda ve městě a jeho místních částech vyplavila celkem asi 20 domů. Nejvíc zasažená je vesnička Jestřebí, kde je vyplavených asi 10 stavení.

Výstraha před bouřkami

Živý vstup redaktorky Moniky Fleischmannové z Blatce na Olomoucku.

Pět let od velkých povodní v Česku

Na mnoha místech v Čechách si lidé právě dnes připomínají začátek zatím posledních velkých povodní před 5 lety. Obětí na životech bylo 15 - v sedmi krajích v povodí Labe a Vltavy vyhlásila vláda nouzový stav.

Hranice mezi Irskem a Severním Irskem

V Severním Irsku by mohla vzniknout 16 kilometrů široká nárazníková zóna, která by po brexitu umožnila volný obchod a průjezd na hranicích jako doposud.

Konvoj americké armády opustil Česko

Poslední část konvoje americké armády opustila ráno území Česka. Ve dvou vlnách po zdejších silnicích projelo asi 400 vozidel a tisíc vojáků. Jejich cílem je cvičení Saber Strike v Pobaltí.

Aviatická pouť

Angličanka Danielle del Bueno se prochází po křídlech boeingu ze 30. let. Takové bylo jedno z vystoupení na Aviatické pouti v Pardubicích.

Vrcholí festival Khamoro

Živý vstup redaktorky Pavly Sedliské ze závěrečného galavečera.

Obcím vadí duplicitní kontroly

Obce si stěžují na neustálé kontroly, které často zkoumají to samé - hlavně u projektů dotovaných z evropských peněz. Vyzývají proto vládu, aby tuto duplicitu odstranila - protože je stojí čas i peníze. Stát ale zatím žádnou změnu nechystá.

Návrh na vazbu pro muže obviněné z vraždy

Teď velmi čerstvá zpráva. Státní zástupce podal návrh na vazbu pro dva muže, kteří jsou podezřelí z deset let staré vraždy u Aše na Chebsku.

Hasiči připomínají vznik Československa

Večer se hasiči pokusí vytvořit největší fontánu na světě - v Praze mezi Jiráskovým a Palackého mostem. Přes 200 družstev z celé republiky tak chce oslavit 100 let od vzniku samostatného Československa.

Výtluky v Hradci Králové rozkvetly

Místo výtluků květiny nebo zelenina. Velké náměstí v Hradci Králové čeká na rekonstrukci už dlouho. Neznámý zahradník na to upozornil tím, že do děr v asfaltu vysázel jiřiny, chilli papriky a rajčata.

Povinné ručení zdraží

Povinné ručení letos podraží - a to hlavně pro rizikové skupiny řidičů. Tedy mladé a taky ty, co často havarují. Ceny se ale liší už teď - například podle bydliště.

Kontroly farmářských trhů

Každý pátý prodejce na farmářských trzích porušuje předpisy - ukázaly to kontroly Státní veterinární správy.

Samosběr jahod

Právě vrcholí samosběr jahod - jen v moravském Holešově jich lidé během dne sklidili tuny. Vyjde to levněji - každý si navíc sám vybere, co si natrhá. Úroda je letos díky teplému počasí nadprůměrná.

Bouřky v Česku

Kroupy, zatopené domy i evakuace. Nad Českem udeřily bouřky - přesně tak, jak meteorologové předpověděli. Rekordních 65,6 milimetru srážek spadlo včera v Brtnici. Přes 50 mm pak v tomto týdnu na dalších pěti místech

Teplotní rekordy

V tomto týdnu padlo hned několik rekordů - vůbec nejtepleji bylo v úterý - v Řeži u Prahy - 32,7 stupně Celsia.

Výkyvy počasí mohou ohrozit i zdraví

Vedra, výkyvy počasí a náhlé změny tlaku před bouřkou. To vše ohrožuje život lidí s vysokým krevním tlakem. Podle odhadů se to týká až dvou milionů Čechů.

Jak si správně zmeřit krevní tlak

Trvá to pár minut - a může to zachránit život. Změřit si tlak - a zjistit, jestli nepatří do ohrožené skupiny - může úplně každý. Je ale nutné udělat to správně.

Pouť smíření

Na Pouti smíření si lidé na jižní Moravě připomněli událost z konce května 1945 - Brněnský pochod smrti neboli vyhnání 20 tisíc obyvatel německého původu.

Limuzína ruského prezidenta

Inaugurace ruského prezidenta Vladimira Putina je už minulostí - o limuzíně, ve které 7. května jel, se ale mluví pořád. Její podoba byla do poslední chvíle tajná. Auto je samozřejmě neprůstřelné, ale třeba taky nepotopitelné.

Nouzové přistání malého letadla na silnici

Dobrodružnou podívanou zažilo kalifornské město Huntington Beach - v páteční odpolední špičce tam na rušné třídě přistálo čtyřmístné letadlo.

Školním družinám chybí vychovatelky

Málo místa, málo kvalifikovaných vychovatelek, moc dětí – stále víc základních škol jen obtížně zvládá situaci v družinách. Často se do nich vejdou jen žáci od 1. do 3. třídy - pro starší už kapacita nestačí.

Silné deště zaplavily silnici v Německu

Místo dálnice vodní kanál - v severním Německu projely zatopenou komunikací jen vysoké kamiony. Lijáky a bleskové povodně komplikují dopravu na řadě míst. V sousední zemi skončí podle meteorologů až po víkendu.

Planetka pojmenovaná po Danielu Stachovi

Moderátor vědeckých pořadů České televize - Daniel Stach - má planetku. Vesmírné těleso s jeho jménem se nachází v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Oběh kolem Slunce mu trvá čtyři a půl roku.

Knižní připomínka holocaustu

Za druhé světové války prošla Terezínem, Osvětimí a Mauthausenem. O svém životě napsala Hana Sternlichtová knihu pro památník Jad Vašem. Teď její vzpomínky vycházejí i v rozšířené české verzi pod názvem Svobodná, volná.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD