48 minut

31. leden 2018

Obsah dílu

Spor kvůli lithiu — Vládní spor kvůli lithiu — Těžba lithia v Česku — Zdroje energie v Česku — Budoucnost JE Dukovany — Trumpova zpráva o stavu Unie — Zadržený švýcarský akademik — Jmenování nových soudců — Výměna ročních dálničních známek — Katalánská krize — Nové národní kulturní památky — Do kin vstupuje Prezident Blaník — Jednání o nové vládě — Nezaměstnanost v Evropské unii — Zranění v běžkářské stopě — Nový památník v Plzni — Návrat Jaromíra Jágra do Česka — Větší zabezpečení bankovek — Nebezpečná divoká prasata — Dvojí kvalita potravin v Evropě — Stejné potraviny, jiné složení — Nejčastější triky výrobců potravin — Spor o Lidový dům — Budoucnost Libeňského mostu — Nehoda na autobusové zastávce — Slovenská vědkyně a pobyt na Marsu — Srážka vlaku s popelářským vozem — Případ napadené seniorky — Zdravotnický asistent, nebo zdravotní sestra? — Pololetní vysvědčení — Koncert ke 100 letům Československa — Magicky rudý úplněk

Části dílu

00:36
Spor kvůli lithiu
  Lithium u severočeského Cínovce by měl těžit stát - oznámil po jednání kabinetu premiér v demisi Andrej Babiš. Dodal, že memorandum mezi státem a australskou společností European Metals Holdings považuje za neplatné.
  01:20
  Vládní spor kvůli lithiu
   Sám ministr Hüner se dnes nechtěl ke způsobu zneplatnění memoranda ani ke státní těžbě lithia vyjadřovat. Už minulý týden ale připustil, že právo na průzkum ložiska i na případné přednostní dobývání má firma Geomet vlastněná australským investorem.
   04:09
   Těžba lithia v Česku
    Rozhovor s Radimem Fialou, předsedou hospodářského výboru sněmovny a místopředsedou hnutí SPD.
    05:33
    Zdroje energie v Česku
     Přibližně polovinu energie teď v Česku produkují uhelné elektrárny. Postupně by je měly nahradit jaderné a obnovitelné zdroje.
     06:13
     Budoucnost JE Dukovany
      Rozhovor s Radimem Fialou, předsedou hospodářského výboru sněmovny a místopředsedou hnutí SPD
      08:47
      Trumpova zpráva o stavu Unie
       Prezident Trump přednesl své první poselství o stavu Unie. V 80 minutách pochválil ekonomiku, slíbil posílení bezpečnosti a vyzýval k jednotě. Mluvil přitom k politicky rozdělenému Kongresu.
       11:37
       Zadržený švýcarský akademik
        Francouzská policie vzala do vazby respektovaného švýcarského akademika Tárika Ramadana - jednoho z největších odborníků na islám. Dvě ženy ho obvinily ze znásilnění. Profesor Oxfordské univerzity nařčení odmítá.
        12:03
        Jmenování nových soudců
         Poprvé od sobotního volebního vítězství se Miloš Zeman objevil na veřejnosti - na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Ti posílí instance, kde se řízení nejvíc protahují nebo nahradí končící kolegy.
         13:00
         Výměna ročních dálničních známek
          Živý vstup redaktora Marka Vrláka.
          14:19
          Katalánská krize
           Puigdemont popřel, že by vzdal své snahy vést nezávislé Katalánsko. Jeho SMS zprávy o tom, že je "po všem", dnes přinesla španělská média. Někdejší premiér regionu přiznal, že na chvíli zapochyboval, bojovat o znovuzvolení hodlá ale dál.
           15:19
           Nové národní kulturní památky
            19 poutních míst a kostelů rozšíří seznam národních kulturních památek, schválila to vláda v demisi. Nejvíc staveb je barokních. Třeba na Bílé Hoře v Praze jejich podobu ovlivnil architekt Jan Blažej Santini.
            17:02
            Do kin vstupuje Prezident Blaník
             Filmová satira o zmařené cestě fiktivního lobbisty Antonína Blaníka na Hrad. Živě sledujeme záběry z pražské Lucerny, kde se koná slavnostní premiéra. Za účasti tvůrců i některých politiků.
             20:04
             Jednání o nové vládě
              Hnutí ANO pokračuje ve vyjednávání o nové vládě. Programovou shodu hledá teď především s KSČM a SPD. Pokud se průsečíky najdou, mohly by právě tyto politické síly kabinet tolerovat.
              22:28
              Nezaměstnanost v Evropské unii
               Lidí bez práce je v Evropské unii nejmíň od října 2008. Nezaměstnanost osmadvacítky zůstala v prosinci na 7,3 procenta.
               22:43
               Zranění v běžkářské stopě
                Čím dál menší ohleduplnost v čím dál rušnější běžecké stopě - někteří horští záchranáři mluví o přibývajících konfliktech mezi vyznavači klasického stylu a bruslení. Policie stále šetří i případ z Jizerských hor.
                24:49
                Nový památník v Plzni
                 V Plzni-Doubravce vznikne nový pomník. Městský obvod nechal z Ralska přivézt leteckou pumu, která se tam dostala po druhé světové válce. Dílo připomene 17. duben 1945 a nálety na Škodovy závody.
                 25:29
                 Návrat Jaromíra Jágra do Česka
                  Jaromír Jágr se vrátil z NHL do Česka. Podepsal smlouvu se svým kladenským klubem. Pozornosti fanoušků se zatím vyhýbá. Na Facebook umístil fotku z letadla a vysvětlení s tím, že veřejně vystoupí zítra.
                  25:56
                  Větší zabezpečení bankovek
                   Česká národní banka dá během roku do oběhu nový vzor stokorun a dvoustovek - s lepšími bezpečnostními prvky. Nejnižší bankovky jsou podle instituce technicky zastaralé.
                   27:41
                   Nebezpečná divoká prasata
                    Bezpečnostní agentura doprovází do školy děti v Bukovanech na Sokolovsku - kvůli přemnoženým divočákům. Je jich tolik, že se starosta obává o bezpečnost místních.
                    29:41
                    Dvojí kvalita potravin v Evropě
                     Dvojí kvalita potravin - zákazníci si na ni stěžují už dlouho, později se přidali i politici z dotčených zemí a teď tento společný tlak zřejmě nese šanci na hmatatelný výsledek.
                     30:58
                     Stejné potraviny, jiné složení
                      Dotčené výrobce jsme i tentokrát žádali o vysvětlení rozdílné receptury - Ferrero nereagovalo, společnost Igló nemá v Česku zastoupení. Většinou ale argumentují podobně, jako teď firma Coca-Cola.
                      32:32
                      Nejčastější triky výrobců potravin
                       Nakupování jako hledání rovnováhy mezi tím, co ještě zákazník unese, aby obchodník co nejvíc vydělal. I tak definují marketingoví odborníci současný obchod s potravinami.
                       35:24
                       Spor o Lidový dům
                        ČSSD nemusí platit 17 milionů korun notáři Václavu Halbichovi. Ten jí s dalšími dvěma právníky pomohl získat Lidový dům.
                        36:13
                        Budoucnost Libeňského mostu
                         Živý vstup redaktora Martina Šnajdra.
                         37:58
                         Nehoda na autobusové zastávce
                          Dva lehce zranění zůstali po nehodě v Rosicích na Brněnsku. Uvolněný přívěs nákladního vozu tam krátce před sedmou ráno najel do autobusové zastávky.
                          38:27
                          Slovenská vědkyně a pobyt na Marsu
                           V polovině února začne na Havaji další mise NASA simulující pobyt na Marsu. Z tisíce uchazečů do ní Američani vybrali pět vědců včetně slovenské astrobioložky Michaely Musilové.
                           40:20
                           Srážka vlaku s popelářským vozem
                            Nejméně jeden člověk zemřel, když vlak s delegací republikánských kongresmanů havaroval ve Virginii. Střetl se s popelářským vozem, který vjel na koleje. Právě z jeho posádky pochází jediná oběť.
                            40:45
                            Případ napadené seniorky
                             Policie nebude stíhat seniorku za to, že loni v září zabila zloděje, který se dobýval do jejího domu. Vyšetřovatelé případ odložili s tím, že žena jednala v mezích nutné obrany.
                             41:17
                             Zdravotnický asistent, nebo zdravotní sestra?
                              Už letos chtěly střední zdravotnické školy nabídnout nový obor - praktická sestra. Od září měl nahradit stávajícího zdravotnického asistenta. Výstižnější název ale ředitelé zatím nemůžou použít.
                              43:24
                              Pololetní vysvědčení
                               Školy rozdaly pololetní vysvědčení. To vůbec první v životě dostalo víc než 108 tisíc dětí. Některým ostravským prvňákům ho v planetáriu předal robot.
                               44:09
                               Koncert ke 100 letům Československa
                                Koncertem zahájili Češi a Slováci v Paříži vzpomínkové akce k 100. výročí vzniku samostatného Československa. Ve Francii bude podobných oslav řada - od začátku patřila mezi nejbližší spojence nového státu.
                                46:14
                                Magicky rudý úplněk
                                 Noční obloha nabídla části světa výjimečnou podívanou. V Austrálii, Asii nebo v Kanadě lidi sledovali neobvyklé zatmění měsíce. Úplněk byl velký a načervenalý.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž48 minut
                                 Další díl
                                 1. únor 2018

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 15. srpen

                                 Headlines — Podzim s covidem — Očkování proti covidu-19 — Vývoj počtu nakažených — Covid-19: doporučení před podzimem — Ztotožnění mrtvých bojovníků — Obavy z útoků na elektrárnu — Kongresmani USA na Tchaj-wanu — Konec žní a růst cen pečiva — Aktéři kauzy Dozimetr zůstávají ve vazbě — Rok pod vládou Talibanu — Další vězení pro Su Ťij — Snímek o hokejových vzorech z Nagana — Víc peněz na obranu — Zájem o stavební spoření — Dopravní kontroly za pomoci vrtulníku — Záchytný plot poničený požárem — Pětitisícový příspěvek na dítě — Příspěvek pro rodiny zasažené inflací — Vládní pomoc proti zdražování v roce 2022 — Jak jednorázový příspěvek pomůže samoživitelům — Nové dotace na vodu — Írán o útoku na Salmana Rushdieho — Chyby ve veřejných zakázkách od MMR — Vyšetřování pádu historického letounu — Silné bouřky v části Česka — Roman Janoušek chce z vězení — Zemřel vědec Mojmír Petráň — Rozsáhlé požáry v západní Evropě — 20 let od vytopení chemičky v Neratovicich — 77 let od návratu letců z RAF — Izrael znovu před volbami — Zřícení mostu v Norsku — Zavírání prodejen na venkově — Historie Brna

                                 15. 8. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 15. srpen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 15. 8. 2022 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 14. srpen

                                 Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                 14. 8. 2022 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 14. srpen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 14. 8. 2022 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 13. srpen

                                 Headlines — Návrat obyvatel Hřenska — Evakuovaní obyvatelé se vrací domů — USA zvažují označení Ruska za teroristický stát — Vývoj války na Ukrajině — ANO chce odvolání Rakušana — Kritika církve v Česku — Útok na Salmana Rushdieho — Tradiční Chodské slavnosti v plném proudu — Zdanění mimořádných zisků firem i bank — Vývoj kolem vyšetřování exprezidenta USA Donalda Trumpa — Duhový průvod se vydal na pochod Prahou — Vracení léků do lékáren — Zákazy odběrů povrchových vod — Hřensko pod kontrolou — Požár v Českém Švýcarsku — Nová trasa na Pravčickou bránu — Sněmovna reprezentantů schvália klimatický balík — Příspěvek na zaměstnávání handicapovaných — Brno si připomíná vítězství nad Švédy — Zákaz pití alkoholu na veřejnosti — Obnova českých lesů — Dětem věznů pomáhá Andělský kemp — Hudební festival Sziget

                                 13. 8. 2022 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 13. srpen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 13. 8. 2022 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám