Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Kampaně prezidentských kandidátů

Přesně za dva měsíce - 12. ledna - začnou volby prezidenta republiky. Velká část kandidátů, kteří se do tohoto týdne zaevidovali na ministerstvu vnitra, zahajuje kampaň.

Programy kandidátů

Na nutnosti zůstat v Evropské unii se uchazeči o post prezidenta většinou shodují. Jak jsou na tom ale v otázce přijetí eura?

Španělský premiér v Katalánsku

Návrat k demokracii slíbil španělský premiér Kataláncům přímo v Barceloně. Na horkou půdu dorazil poprvé od chvíle, kdy nad autonomním regionem po vyhlášení jeho nezávislosti převzala centrální vláda v Madridu přímou správu.

Vliv Ruska na prezidentské volby v USA

Donald Trump stojí za americkými zpravodajskými službami, podle kterých se Moskva loni vměšovala do prezidentských voleb v USA. Ještě včera přitom tvrdil, že věří Vladimiru Putinovi, který obvinění odmítá.

Africký mor prasat na Zlínsku

Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.

Odhal letošní státního rozpočtu

V několikamiliardovém přebytku skončí podle odhadu ministra financí letošní státní rozpočet. Ivan Pilný to řekl v Otázkách Václava Moravce. Plánované výdaje přitom měly převyšovat příjmy o 60 miliard.

Nová pravidla insolvence

Čtvrt roku platí nová pravidla pro oddlužení. Je sice dostupnější, podat návrh už ale nemůže každý. Povolení mají jen advokáti, notáři, exekutoři nebo ministerstvem akreditované osoby.

Silné sněžení na západě Čech

Do půlnoci může podle meteorologů v Plzeňském a Karlovarském kraji napadnout kolem 10 centimetrů nového sněhu. Právě teď sledujete živé záběry z Plzně.

Spor o pořádání vánočních trhů v Paříži

V Paříži se naplno rozhořel spor o pořádání světově proslulých vánočních trhů na třídě Champs-Elysées. Zatím to vypadá, že se letos konat vůbec nebudou, protože pařížská radnice je v podání tradičních pořadatelů zrušila.

Noční nepokoje v Bruselu

Bruselská policie čelí kritice, že nezvládla noční nepokoje v centru metropole. Ty vypukly poté, co se Maroko kvalifikovalo na mistrovství světa ve fotbale.

Tři králové protinacistického odboje v komiksu

Vychází komiks Tři králové, který připomíná činnost jedné z nejznámějších odbojových skupin v tzv. protektorátu Čechy a Morava. Působili v ní důstojníci prvorepublikové československé armády - Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek.

Usnesení Pirátského klubu

Předsedové jednotlivých výborů ve sněmovně nemají být z hnutí ANO - navrhují Piráti. Jejich poslanecký klub se o dnes usnesl, že vzhledem k aktuálně vznikající menšinové vládě hnutí ANO, musí být zachována kontrolní funkce sněmovny a jejích výborů.

Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách

100 milionů korun na demolice budov obcím, které mají v katastru sociálně vyloučenou lokalitu. Peníze mezi ně příští rok rozdělí ministerstvo pro místní rozvoj už po třetí. A nebude to zřejmě naposledy.

Nebezpečné přebíhání silnice

Záběry z Norska ukazují, jak jedno z dětí těsně uniklo nehodě. A to jen díky pohotovosti řidiče kamionu, který dokázal včas zareagovat a zastavit.

Zákaz pálení listí na Brněnsku

Brno se pustilo do boje se znečištěným ovzduším. Každý rok je na některých místech ve městě totiž překročen zákonem povolený limit nadměrného znečištění prachem. Město proto připravilo několik opatření a aktuálně zakázalo pálení listí.

Odmítaní ošetření HIV pozitivních pacientů

Ošetření bolavého zubu nebo banálního úrazu - pro HIV pozitivní mnohdy trýznivá zkušenost. Až polovina z nich se setkává s odmítnutím. Přitom riziko přenosu je v těchto případech minimální.

Říjnové slosování účtenkové loterie

Dnes do půlnoci se mohou lidé registrovat do říjnového slosování účtenkové loterie. Projekt má podpořit elektronickou evidenci tržeb. Do pátku se ministerstvu financí přihlásilo 459 tisíc hráčů.

Pokuty kvůli kouření

Už víc než 70 pokut dostali provozovatelé restaurací za nedodržování tzv. protikuřáckého zákona. Hygienici to trestají už dva měsíce. Někteří majitelé ale našli cesty, jak zákaz kouření obejít a úřady přiznávají, že je pak složité sankci udělit.

Vánoční strom v Olomouci

Vysoký zhruba 12 metrů, starý 55 let je vánoční strom, který dnes technici upevnili vedle olomoucké radnice. Přivezli ho z Postřelmova na Šumpersku, kde rostl před rodinným domem.

Vánoční pohádky České televize

Dva miliony a 700 tisíc diváků - taková byla naposledy sledovanost hlavní vánoční pohádky České televize Pravý rytíř. Štědrovečerní program už dlouho patří k nejsledovanějším večerům roku - právě díky pohádkám.

Vánoce a Silvestr s televizním programem

Vánoční svátky bez televize si dokáže představit málokdo. Z průzkumu pro ČT vyplývá, že na Štědrý den, během slavnostní večeře, si televizi zapne až 40 procent domácností.

Co se vysílalo na Štědrý večer dřív?

Pohádka nebyla vždy hlavním štědrovečerním pořadem České televize - tato tradice se ustálila až za posledních 25 let. Do té doby se vysílaly především rodinné filmy.

Akce na připomínku událostí 17. listopadu

Příští týden si Česko připomene události 17. listopadu. Už teď jsou na čtvrteční státní svátek nahlášené desítky shromáždění - piety, oslavy i demonstrace.

Vzpomínkové neděle k poctě padlým vojákům

Princ Charles vůbec poprvé zastoupil britskou královnu Alžbětu II. při tradičním ceremoniálu během Vzpomínkové neděle k poctě padlým vojákům.

První solární auto od ruských studentů

Studenti Petrohradské univerzity dokončují první ruský plně solární automobil. Vůz získává energii ze čtyř metrů čtverečních solárních panelů. Příští rok se zapojí do závodů se stroji na stejný pohon z celého světa.

Benefice pro Centrum Paraple

Přes 10 milionů 300 tisíc korun se vybralo při včerejším benefičním pořadu České televize - Hvězdy tančí pro Paraple. Dva a čtvrt milionu lidé poslali pomocí DMS, tedy dárcovských esemesek.

Konkurz na lidský pohon středověkého jeřábu

Jihočeští památkáři hledají dobrovolníky na velmi nezvyklou brigádu. Lidé tu budou vlastními silami pohánět středověký jeřáb. Ten tesaři bez potřeby jediného hřebíku sestrojili v Rožmberku nad Vltavou, kde přístroj pomůže s opravou věže Jakobínky.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD