Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Jak romské děti studují v Anglii

Organizace Equality sledovala 60 romských dětí původem z Česka a Slovenska, které z 85 % chodily do praktických škol. V běžných školách na Britských ostrovech přitom neměly vážný problém a svým spolužákům ve většině předmětů stačily.

Soud rozhodl o propuštění bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše z vazby

Rozhodnutí je nepravomocné - státní zástupce může podat do tří dnů stížnost.

Nové slovenské protesty kvůli spisu Gorila

V Bratislavě a dalších městech se opět sešli Slováci, kteří protestovali kvůli podezření z uplácení nejvyšších politiků finančníky z Penty. Firma se mezitím pustila do vlastního právního boje s ministrem vnitra.

Bruselské varování ministru školství Dobešovi

Eurokomisař zodpovědný za školství varoval Josefa Dobeše, že zastavení proplácení dotací skutečně hrozí. Předchozí varování přitom Dobeš zlehčoval nebo rovnou popíral.

Strany se bojí volebních výdajů

Opozice i koalice našly vzácnou shodu. V návrhu na zavedení finančního stropu pro předvolební kampaně. A to i kvůli schválení přímé volby prezidenta. Strany si uvědomily, že na všechny kampaně nemají peníze.

Přehled nejbližších voleb

V živém vstupu Lukáše Dolanského.

Řecké bouře kvůli úsporám

Evropa zatlačila na zadlužené Řecko a dala mu nové ultimátum: Životně důležitá půjčka nebude, dokud nesplní další podmínky. Řekové znovu vyšli do ulic.

Nové Město na Moravě znovu přivítá nejlepší světové běžce na lyžích

Po třech letech se do lyžařského centra Vysočiny vrací světová běžecká elita. Připraven je nový lyžařský stadion a moderní zázemí pro sportovce i diváky.

Voskové srdce Václava Havla stojí ode dneška u Národního divadla

V dubnu zamíří dvoumetrová plastika do dalších měst.

Drogy jako nástroj ruské policie

ČT natáčela s lidmi, kteří tvrdí, že policie často podstrkává drogy zadrženým lidem. Ti pak končí ve vězení s dlouhými tresty. Ruská policie se k nařčení odmítla vyjádřit.

Hrozí, že se led pod člověkem prolomí, protože ubylo vody. Navíc mohou vznikat i ledové laviny, takzvané ledochody. V některých městech proto vodní plochy hlídají strážníci.

Bruslení na řekách je i přes mrazivé počasí životu nebezpečné – takové varování vydali vodohospodáři na severu Čech

Berlínská premiéra: Sbohem královno

Začátek festivalu obstarala premiéra filmu z prvních dnů Velké francouzské revoluce. Uvedla ho domácí herečka Diane Krugerová, která hraje hlavní roli královny Marie Antoinetty.

Kontroverzní výchova dětí po čínsku

Na americkém internetu vyvolalo poprask video čínských turistů, na kterém nutí polonahého chlapce běhat ve sněhu a lehat si do závějí. Tisíce lidí to označují za týrání, rodiče oponují, že jde o normální, byť přísnou výchovu.

Budoucnost vojenských újezdů

Obyvatelé tří vojenských újezdů hlasují o své další budoucnosti. Ministerstvo obrany chce jejich újezdy zmenšit a vyjmout z nich všechna obydlená místa. Starostové chějí také s armádou narovnat majetkové vztahy.

Trest z minulosti dodnes na obtíž

Lidé se záznamem v trestním rejtříku těžko hledají práci, ačkoli se třeba provnili tím, že odepřeli službu v armádě socialistického Československa. Ombudsman se přitom proti podobné praxi ohradil.

Ochrana ovzduší: lidé ano, firmy ne

Pravidelné revize kotlů a nakonec výměna těch nejstarších. To čeká lidi, kteří topí uhlím. Aspoň dle schválené novely. Ta mimo jiné velké znečišťovatele zbavuje povinnosti platit za vypouštěné plodiny.

Menší obce v Libereckém kraji si stěžují na nový jízdní řád

Dostat se do práce, školy nebo k lékaři je teď prý složitější, a to kvůli přestupování. Například z Václavic u Hrádku nad Nisou nejede do Liberce ani jeden autobus přímo a na přestup se čeká i hodinu.

Narozeny s hrozbou rakoviny prsu

Až desetina žen s nádory prsu má dědičnou formu této nemoci. Může za to genová mutace, která se v dalších generacích může vyskytovat stále častěji.

Mrazy jako extrémní sport

Milovníci extrémních zážitků mají v nynějších mrazech před sebou novou výzvu. Módou se stává přenocování ve sněhovém záhrabu, nejlépe rovnou tam, kde je v Česku nejmrazivěji.

Hon na čarodějnice na vlastní oči

V Jeseníku ožily čarodějnické procesy ze 17. století. Věnuje se jim tamní vlastnivědné muzeum. V unikátní expozici představuje mučicí nástroje, historické výpovědi nebo projekce na mlhu.

Přehrát vše
Stopáž39 minut
Rok výroby 2012
 P ST