Talibán
30. 6. 2024
Afghánistán není právě typická turistická destinace. Izolovaný a válkami zkoušený stát v srdci Asie je od roku 2021 opět pod kontrolou radikálního hnutí Talibán. Autora následující reportáže Davida Marečka nejvíc zajímalo, jak se lidem pod Talibánem žije, je to ale otázka, na kterou se odpověď hledá na kontrolovaných územích velmi těžko. Navštívíme pulzující trhy v hlavním městě, ale i odlehlé časti krajiny.
Talibán
Mazár-e Šaríf
15. 7. 2018
Afghánistán není vyhledávanou turistickou destinací. Ale novinářka Tereza Engelová říká, že pokud někdo tuto zemi navštíví, má pak tendenci se tam vracet, protože má prý neuvěřitelné kouzlo. My se s Terezou vypravíme do Mazár-e Šarífu, největšího města na severu země.
Afghánistán: Mazár-e Šaríf
Mazár-e Šaríf
21. 5. 2017
Afghánistán není v posledních letech vyhledávanou turistickou destinací. S postupným odchodem spojeneckých vojsk se v zemi zhoršila bezpečnostní situace a vydat se tam jako turista je v současné době značně nebezpečné. Každý, kdo ale Afghánistán někdy navštívil, má tendenci se tam vracet a nebo o něm alespoň hezky mluvit. Kdyby se země dala popsat jako člověku - o Afghánistánu se dá říct, že má zkrátka zvláštní charisma. My se teď vypravíme do Mazár-e Šarífu. Největšího města na severu země, kde natáčela Tereza Engelová.
Afghánistán: Mazár-e Šaríf
Afghánská krajina
21. 9. 2014
Jedna z nejchudších, nejnebezpečnějších, ale i nejkrásnějších zemí světa. Afghánistán. Turisti sem ještě dlouho pravděpodobně hromadně jezdit nebudou. Krajinu ale stojí za to vidět. Objektiv tam vyrazil. A vy teď můžete vidět život jeho obyvatel očima Tomáše Vlacha.
Afghánská krajina
Ženy
10. 2. 2013
Novinářka a publicistka Lenka Klicperová spolu s fotografkou Jarmilou Štukovu se etablují také jako malý filmařský team, který proniká za hranice, za nimiž už není přílš bezpečno. Tady ovšem nejde o adrenalin ani o popularitu. Obě dámy riskují zejména proto, aby přinesly důležitá svědectví o životě těch, kdo žijí v zemích, jež známe hlavně ze zpravodajských titulků. Někdo si možná vzpomene na jejich reportáže z Iráku a Kurdistánu, teď je na řadě Afghánistán a Lenčino a Jarmilino ústřední téma – ženy.
Ženy
Mobily
12. 8. 2012
Afghánský venkov zažívá obrovský civilizační skok – středověkou ústní komunikaci, založenou na předávání vzkazů, střídá éra mobilních telefonů. Jednoduchý mobil se vedle osla a termosky stává vybavením i těch nejchudších domácností. Jak si s mobilním telefonem rozumí lidé, kteří neumí číst a psát a jaké další zvláštnosti má telefonování v Afghánistánu, zjišťovali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.
Mobily
Afghánský venkov
18. 3. 2012
Afghánistán má i svojí přívětivější tvář, než jen tu jakou vídáme ve zprávách. Není to jen země teroristických útoků a vojenských operací, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obyčejný život plyne dál. Dokonce se i prý zlepšuje. Důkazem je toho následující reportáž Tomáše Vlacha a Šárky Kuchtové. Vydali se do míst, kam ani zahraniční vojáci běžně nejezdí a v Objektivu nám teď přiblíží život na afghánském venkově.
Afghánistán: venkov
Kábul
18. 7. 2010
Nejoblíbenější zemí reportéra Tomáše Etzlera je Afghánistán. Navštívil ho mnohokrát a jak sám říká, byla to láska na první pohled. Podíváme se s ním do Kábulu. Mimo jiné nás vezme do tamní tržnice, prý je to ta nejúžasnější, jakou kdy viděl. Podíváme se spolu s ním ale třeba i do kábulské pekárny, anebo do Kuřecí ulice, která je jakýmsi nákupním centrem pro cizince.
Afghánistán: Kábul
Kábul
1. 11. 2009
Kábul. Co o něm víme? Hlavní město země zmítané válkou. Metropole, která nemá a nemůže mít nejlepší image. Alespoň na první pohled. Na ten druhý ale objevujeme zralou krásku, o níž se i v hluboké historii přetahovali velcí dobyvatelé a hrdé armády. Město na obyvatele dvakrát větší než Praha, plné života, přívětivých a statečných lidí, v jejichž společnosti je dobré pobýt. Pojďme to teď také na chvíli vyzkoušet – s Tomášem Etzlerem.
Afghánistán: Kábul
Oblast Darajsúfu
27. 4. 2008
Oblast Darajsúfu patří mezi nejsušší v Afghánistánu. V létě, kdy voda vysychá, jsou obyvatelé odkázáni na zdroje vzdálené až jeden den jízdy na oslu. Mnoho vesnic používá jen vodu, která se během zimy nashromáždila v rezervoárech. Když je sucho, tak ale vysychá i tato voda. A přestavte si, že v Afghánistánu se o zásobení rodiny vodou starají většinou děti.