Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše

Mise na Mars

Nejdelší a nejdobrodružnější cesta jakou kdy člověk podnikne – taková prý jednou bude výprava na planetu Mars. Ale nebude to hned. Vědci odhadují, že nejdříve v roce 2035. Takže případní členové posádky dnes chodí na základní školu a o své budoucnosti ještě vůbec nemají jasno. Česká kosmická kancelář, Dětská tisková agentura a někdejší kosmonaut Vladimír Remek ale naopak v jedné věci jasno mají. A sice v tom, že by se na palubu mise k Marsu mohl dostat i český nebo slovenský astronaut. A tak už sedmým rokem hledají talenty právě mezi školáky. Ti nejlepší pak každý rok vyráží do kosmického centra v Belgii na čtyřdenní výcvik. A Objektiv byl u toho.


Evropské kosmické centrum

Než začne samotný výcvik mladých kosmonautů, tak si ještě pojďme říct jednu věc – co to vlastně je Evropské kosmické centrum. Toto místo nedaleko belgického města Transinne totiž neslouží k výcviku skutečných astronautů. To je největší omyl, tak to opravdu není. Ale zase na druhou stranu – dá se tam skutečně zažít všechno, čím procházejí lidé, kteří se do vesmíru opravdu chystají. Evropské kosmické centrum je ale hlavně vzdělávací centrum, které úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, známou pod zkratkou ESA. Takže ne náhodou vzniklo necelých pět kilometrů od pozemní stanice pro kontrolu satelitů.


Výcvik mladých astronautů

A to nejlepší nás čeká na konec – je čas vrátit se k našim mladým astronautům a podrobně se podívat, jak vypadá jejich čtyřdenní výcvik. Nacvičují nejrůznější situace, které můžou při letu nastat. Jako třeba co se stane a hlavně jak se budou cítit, když selže motor v přistávacím modulu rakety při návratu na Zem. Vyzkoušeli si ale i třeba to, jaké to je projít se po Měsíci a pokusit se na měsíčním povrchu, v prostředí s šestkrát menší gravitací, něco sebrat. Někteří koukali na simulátory trochu nevěřícně, někteří byli nadšení. A jak to nakonec celé zvládli? Podívejte se sami.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST