26 minut

16. ledna 2011

Obsah dílu

Mise na Mars — Evropské kosmické centrum — Výcvik mladých astronautů

Části dílu

01:04
Mise na Mars
Mise na Mars
    Nejdelší a nejdobrodružnější cesta jakou kdy člověk podnikne – taková prý jednou bude výprava na planetu Mars. Ale nebude to hned. Vědci odhadují, že nejdříve v roce 2035. Takže případní členové posádky dnes chodí na základní školu a o své budoucnosti ještě vůbec nemají jasno. Česká kosmická kancelář, Dětská tisková agentura a někdejší kosmonaut Vladimír Remek ale naopak v jedné věci jasno mají. A sice v tom, že by se na palubu mise k Marsu mohl dostat i český nebo slovenský astronaut. A tak už sedmým rokem hledají talenty právě mezi školáky. Ti nejlepší pak každý rok vyráží do kosmického centra v Belgii na čtyřdenní výcvik. A Objektiv byl u toho.
    05:05
    Evropské kosmické centrum
    Evropské kosmické centrum
      Než začne samotný výcvik mladých kosmonautů, tak si ještě pojďme říct jednu věc – co to vlastně je Evropské kosmické centrum. Toto místo nedaleko belgického města Transinne totiž neslouží k výcviku skutečných astronautů. To je největší omyl, tak to opravdu není. Ale zase na druhou stranu – dá se tam skutečně zažít všechno, čím procházejí lidé, kteří se do vesmíru opravdu chystají. Evropské kosmické centrum je ale hlavně vzdělávací centrum, které úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, známou pod zkratkou ESA. Takže ne náhodou vzniklo necelých pět kilometrů od pozemní stanice pro kontrolu satelitů.
      12:17
      Soutěž
      Soutěž
        Víte, o kolik cm vyroste běžný člověk v kosmu tím, že se meziobratlové ploténky nestlačují působením gravitace?
        A) 5 cm
        B) 3 cm
        C) 1 cm
        12:50
        Výcvik mladých astronautů
        Výcvik mladých astronautů
          A to nejlepší nás čeká na konec – je čas vrátit se k našim mladým astronautům a podrobně se podívat, jak vypadá jejich čtyřdenní výcvik. Nacvičují nejrůznější situace, které můžou při letu nastat. Jako třeba co se stane a hlavně jak se budou cítit, když selže motor v přistávacím modulu rakety při návratu na Zem. Vyzkoušeli si ale i třeba to, jaké to je projít se po Měsíci a pokusit se na měsíčním povrchu, v prostředí s šestkrát menší gravitací, něco sebrat. Někteří koukali na simulátory trochu nevěřícně, někteří byli nadšení. A jak to nakonec celé zvládli? Podívejte se sami.
          Přehrát celé video
          Objektiv - 23. ledna 2011
          Stopáž25 minut
          Další díl
          23. ledna 2011

          Objektiv na sociálních sítích

          Napište nám