25 minut

23. ledna 2011

Obsah dílu

Libanon: památky UNESCO — Irsko: Carricgferrgus — Turecko: Kayakoy

Části dílu

00:49
Libanon: památky UNESCO
Libanon: památky UNESCO
    Míříme do Libanonu, o kterém slýcháme zpravidla jen ze zpravodajství a to v nepříliš lichotivých souvislostech. S Objektivem teď ale na chvíli zapomeneme na konflikty a vyrazíme na místa, kde se protínaly dějiny východu i západu. Kromě jedinečného přírodního dědictví a svatého údolí Kadyša s křesťanskými kláštery se může tahle země pochlubit i starověkými stavbami. Ty jsou zapsány na prestižním seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o jedinečný soubor památek, které charakterizují různé etapy dlouhé historie této malé země. Zveme vás teď na prohlídku míst, kde nepotkáte žádné turisty, maximálně tak domácí návštěvníky.
    08:10
    Irsko: Carricgferrgus
    Irsko: Carricgferrgus
      Míříme teď na sever Irského ostrova, do nejvýchodněji položených oblastí do města Kerykfergas. Tak mu říkají v angličtině a tak ho zná celý svět. Irsky se bezmála třicetitisícovému přístavu na pobřeží říká Karyk Áérehase, což znamená Fergasova skála, a pro úplnost zbývá dodat, že Fergas, tedy Fergas Mór mak Ýryk, byl v šestém století legendárním králem Dál Riády. Jeho země zahrnovala především podstatné území dnešního Skotska. To jsme ale zahnuli z Kerykfergasu hodně daleko a to i v čase. Místo má zajímavou taky nedávnou moderní historii a samozřejmě i současnost.
      15:46
      Soutěž
      Soutěž
        A teď už je na řadě pravidelná soutěž, tradičně můžete vyhrát předplatné časopisu Koktejl. Tady je nová otázka. Týká se Irského Karykfergasu. Našli byste tam hrad, víte čí? Je buď:
        A) Britonů
        B) Anglosasů
        C) Normanů
        16:38
        Turecko: Kayakoy
        Turecko: Kayakoy
          Ve vesnici Kajakaj v dnešním Turecku, do které vás teď zavedeme, kdysi kvetl rušný život. Turci a Řekové v ní vedle sebe žili v pokoji a míru, jedni se scházeli v mešitách a ti druzí v křesťanských kostelech. Už 87 let jsou ale domy Řeků prázdné. V rámci řízené výměny obyvatel po skončení řecko-turecké války se odtud v roce 1923 všichni Řekové museli odstěhovat. Zbylo po nich město duchů. Ale i tady platí, že čas hojí i velké rány a devadesát let je dost na to, aby ve vesnici začal nový život. Pomalu a zlehka. Více už Julie Urbišová.
          Přehrát celé video
          Objektiv - 30. ledna 2011
          Stopáž26 minut
          Další díl
          30. ledna 2011

          Objektiv na sociálních sítích

          Napište nám