Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Ghana

Elmína

Když v 15. století hledali Portugalci cestu do daleké Indie, přistáli tak trochu omylem u břehů dnešní Ghany. A právě tam se teď vydáme i my. Už tehdy bylo mořeplavcům jasné, že objevili neuvěřitelně bohatou oblast. Malou osadu na pobřeží nazvali romanticky Elmína. Na mapě se poprvé objevila v roce 1471. A jak to v Elmíně vypadá dnes? Je považováná za jedno z nejkrásnějších míst celé západní Afriky. Najdete tu ale i místa, která připomínají temnou historii obchodů s otroky.

videoGhana: Elmína
...
video video

Ghana: Elmína

Mapa

Írán

Lodě

Následující minuty budou patřit lodím a vydáme se za nimi do Íránu. Dokonce se teď s Objektivem podíváme do jedné dílny, kde lodě vyrábějí úplně stejně jako před stovkami let. Řemeslo se dědí z generace na generaci. Snad jen s vyjímkou toho, že plachty nahradily motory. Kvalitu lodí prý znalec pozná na první pohled, proto není divu, že pořídit si dřevěnou loď není v Íránu zrovna levné. A jak dloho se taková loď staví? Klidně i několik let.

videoÍrán: lodě
...
video video

Írán: lodě

Mapa

Írán

Jeskyně (1)

A v Íránu teď ještě zůstaneme, ukážeme vám teď práci českých jeskyňářů. Možná jste tu nemalou senzaci, která se jim povedla před třemi lety, zaznamenali i vy. Na ostrově Kešm v Perském zálivu tehdy objevili nejdelší solnou jeskyni na světě – jeskyni Tří naháčů, zkráceně se jí říká 3N. Část ostrova se tak stala Národním geoparkem a je registrovaná v databází UNESCO. A čestí jeskyňáři jako by neměli objevů dost – expedice, kterou nazvali Namak, což v perštině znamená sůl, pokračovala i letos. Tentokrát jeskyňáře zajímalo solné pohoří Zagros.

videoÍrán: Jeskyně (1)
...
video video

Írán: Jeskyně (1)

Mapa

Japonsko

Architektura

Po skvostech japonské architektury se vydal Martin Řezníček. V rubrice Objektiv osobně nám teď blíž představí hned několik staveb proslulého japonského architekta Kenza Tangeho. Svou trasu po slavných stavbách v Tokiu začal jak jinak než na stadionu Yoyogi, kterým Tange uchvátil svět v šedesátých letech. Tangeho odkaz žije dál i po mistrově smrti – důkazem je mrakodrap ve tvaru kukly, další z dominant současného Tokia. A Martin dokonce zjistil, že výtah tam nestaví v každém patře, proč? To už vám řekne sám.

videoJaponsko: Architektura
...
video video

Japonsko: Architektura

Mapa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST