Témata: Práce tajných služeb; Turecko a migrace; Ústavní soud o presumpci neviny. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hádka o únik informací

Úniky informací v případu výměny Libanonce Alího Fajáda za pět unesených Čechů nebo v kauze dívek zajatých v Pákistánu – témata, která dnes ovládla jednání poslanců. Opozice obvinila kabinet ze selhání, které ohrožuje všechny občany, a chtěla věc řešit přímo v plénu. Koalice návrh zablokovala. Premiér chce, aby se situací zabývaly v utajeném režimu příslušné sněmovní výbory a komise. Úniky prověří i Národní bezpečnostní úřad. Tají vláda před opozičními poslanci i veřejností informace o tom, jak vlastně fungují bezpečnostní služby státu? Nebo opozice zneužívá citlivé téma? Odpoví předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan /nestr. za ČSSD/, členky sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Černochová /ODS/ a Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/. Komentář přidá i bývalý náčelník Generálního štábu AČR, generál v záloze Jiří Šedivý.


Zaorálek v Turecku

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přivezl do Turecka příslib pomoci – v přepočtu 10 milionů korun půjde pobřežní stráži nebo neziskovým organizacím. Turecko je z pohledu migrační krize jednou z klíčových zemí. Podle tamního premiéra by v brzké době na hranice mohlo přijít až 70 tisíc lidí z oblasti kolem Allepa – pokud tam budou boje pokračovat ve stejné intenzitě jako teď. Bude Turecko schopné zabránit další migrační vlně do Evropy? A co se stane s uprchlíky, kteří do země dorazí? Zeptáme se ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka /ČSSD/. Analýzu doplní turkolog a bývalý velvyslanec v Ankaře Tomáš Laně.


Ústavní soud o presumpci neviny

Právní názor odvolacích soudů bude i nadále závazný pro nižší instance. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl zrušit část trestního řádu. Stanovil také, že soudce musí bez výjimek respektovat presumpci neviny. Co dnešní rozhodnutí znamená v praxi? Téma rozebereme s Liborem Vávrou, trestním soudcem a čestným prezidentem Soudcovské unie.


Řekli v Událostech, komentářích

František Bublan /nestr. za ČSSD/, předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, Senát, o výměně rukojmí

„Já mám pocit, že tady možná vláda příliš mnoho rozhodovala, příliš mnoho věděla a že to také není dobře.“


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín