Témata: Bitva o EET skončila; Spor o úniky tajných informací; Souboj o Bílý dům. Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Elektronická evidence tržeb schválena

Vládní koalice ve sněmovně prosadila elektronickou evidenci tržeb. Víc než dva měsíce trvající opoziční obstrukce ukončila přerušením poslanecké diskuse a zákon odhlasovala. Pravicová opozice to považuje za porušení pravidel a už teď chystá žalobu k Ústavnímu soudu. Normu teď projedná Senát. Přinese EET miliardy do rozpočtu navíc, nebo je to jen zbytečná zátěž pro poctivé živnostníky? A jakou šanci na úspěch má ústavní žaloba? Otázky pro místopředsedu sněmovního ústavně právního výboru Radka Vondráčka /ANO/, 1. místopředsedu TOP 09 Marka Ženíška, člena sněmovního ústavně právního výboru Marka Bendu /ODS/ a ústavního právníka z Univerzity Karlovy v Praze Jana Kyselu.


Další spor o tajné informace

Prezident Zeman při návštěvě Plzeňského kraje komentoval případ unesených Češek a spekulace o možné platbě výkupného za jejich návrat. Podle vládních i některých opozičních politiků bylo prezidentovo vyjádření nešťastné. Zástupci TOP 09 dokonce řekli, že podobná vyjádření ohrožují bezpečnost státu. Miloš Zeman ale argumentuje tím, že neřekl nic tajného a použil jen už dřív zveřejněné informace. Ohrožují prezidentovy výroky bezpečnost státu? A co znamenají pro budoucí pozici vyjednavačů? Zeptáme se odborníka na terorismus a vyjednávání Adama Dolníka. Téma okomentují také Radek Vondráček /ANO/, Marek Ženíšek /TOP 09/ a Marek Benda /ODS/.


Souboj o Bílý dům

Miliardář Donald Trump za republikány a senátor Bernie Sanders za demokraty zvítězili v primárkách v New Hampshiru, ve druhém souboji o stranické nominace na post amerického prezidenta. Před konkurencí ze svých stran si udrželi pohodlný náskok. Následující primárky se konají v Nevadě a Jižní Karolíně. Nominační souboj u demokratů se podle týmu dosavadní favoritky Hillary Clintonové rozhodne nejspíš v březnu. Předvolební boj o prezidentskou nominaci a šance jednotlivých kandidátů zhodnotí zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček, politický konzultant a publicista Tomáš Haas a komentátor a publicista Tomáš Klvaňa.


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Ženíšek /TOP 09/, 1. místopředseda strany a poslaneckého klubu, k podání ústavní žaloby na prezidenta pro výrok o výkupném za unesené dívky:

Nechceme sedět s rukama v klíně a nic nedělat… Ten výrok pana prezidenta, který zazněl v té debatě, je za hranou, přestože teď říká, že pouze citoval nějaké zdroje z Respektu… Nepřímo potvrdil těch 150 milionů. Potom ještě tvrdí, představte si, co by se stalo, kdybychom nezaplatili. To je informace, která jen rozšiřuje celou reality show, kde hlavní roli hrají úniky utajovaných informací, které mají být prostě tajné.


Řekli v Událostech, komentářích

Radek Vondráček /ANO/, místopředseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, k výroku prezidenta Zemana o výkupném za unesené dívky:

Velezrada je ohrožení svrchovanosti země nebo územní celistvosti. To s tímto nemá nic společného, to je prostě nějaká hra. Asi z toho nemáme nikdo radost, že ta informace z úst pana prezidenta zazněla, ale já to jako potvrzení té informace o výši výkupného nevnímám… K žalobě se určitě nepřipojíme.


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Benda /ODS/, místopředseda poslaneckého klubu, k výroku prezidenta Zemana o výkupném za unesené dívky:

Já se také pravděpodobně k žalobě na prezidenta nepřipojím. To pokládám za přehnanou reakci TOP 09. Přesto si myslím, že ten výrok byl mimořádně nešťastný. On ho taky prezident vzápětí začal brát zpět.


Řekli v Událostech, komentářích

Adam Dolník, odborník na terorismus a vyjednávání, k výroku prezidenta o výši výkupného za unesené dívky:

Pokud o tom mluví politici a více méně potvrdí nějakou spekulaci v tisku, tak potom je mnohem těžší v budoucnu bagatelizovat toto číslo jako spekulaci nebo výmysl novinářů, když to tak chcete při nějakém dalším vyjednávání prezentovat… Když se podíváme na začátek toho únosu, tak na začátku byly nějaké dvě dívky s batohem, které někdo unesl. A v ten moment představitelé tohoto státu o nich začnou mluvit v médiích. Co se stalo v ten moment? Ze dvou dívek s batohem se stávají symboly nějakého národa v Evropě, což automaticky zvyšuje očekávání únosců a zvyšuje jejich požadavky. Pokud cílem vyjednávání je snižování požadavků únosců, tak výroky čelních představitelů, pokud se dostanou do médií, a je úplně jedno, z jaké politické strany jsou, to vyjednávání komplikují.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín