Témata: Jednání Putin-Porošenko na summitu v Minsku; Cena Václava Havla 2014; Dohoda o příměří v Gaze?; Zákaz pro e-cigarety?; Spor o čestné občanství Františka Kriegla. Moderuje Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Rusko-ukrajinský summit

Prezidenti Ruska a Ukrajiny si podali ruce. Vladimir Putin a Petro Porošenko se na summitu v Minsku podruhé sešli tváří v tvář. Šance, že by ze schůzky vzešel mírový plán řešení krize na východní Ukrajině, ale příliš velké nejsou. Co na summitu padlo? A k čemu může setkání v Bělorusku přispět? Otázky pro bývalé ministry zahraničí Cyrila Svobodu /KDU-ČSL/ a Alexandra Vondru /ODS/. Aktuální informace přímo z běloruského Minsku doplní zahraniční zpravodaj ČT Miroslav Karas.


Cena Václava Havla 2014

Letošní Cenu Václava Havla získá buď izraelská organizace Betselem, maltská jezuitská pomoc běžencům nebo Ázerbájdžánec Anar Mammadli. Za přínos k ochraně lidských práv ocenění uděluje Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve spolupráci s Nadací Charty 77 a Knihovnou Václava Havla. Jméno laureáta vyhlásí na konci září ve Štrasburku.
Do studia přijde prezidentka Parlamentního shromáždění Rady Evropy Anne Brasseurová.


Dohoda o příměří v Gaze

Izrael a radikální hnutí Hamás se dohodly na dlouhodobém příměří. Podle Palestinců židovský stát souhlasil s uvolněním blokády Pásma Gazy – pro dodávky humanitární pomoci a stavebního materiálu. Během sedmitýdenního konfliktu zemřelo na 2 200 lidí.
Jak dlouho má příměří trvat? A jaká je šance, že ho obě strany konfliktu dodrží? Odpoví zahraniční zpravodaj ČT Jakub Szántó.


Zákaz pro e-cigarety?

Elektronické cigarety představují riziko pro pasivní kuřáky a lidé by je proto neměli užívat ve veřejných uzavřených prostorách. Doporučuje to Světová zdravotnická organizace. Omezit by se podle ní měly reklamy na e-cigarety a zakázat jejich prodej nezletilým – zejména těch s ovocnou příchutí. WHO dál apeluje, aby z veřejných míst zmizely prodejní automaty s těmito výrobky.
Téma okomentuje lékařka Eva Králíková z 1. Lékařské fakulty UK a předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.


Spor o čestné občanství Františka Kriegla

Zastupitelé Prahy 2 odmítli in memoriam udělit čestné občanství někdejšímu vysokému funkcionáři KSČ a jednomu z nejvýznamnějších politiků pražského jara Františku Krieglovi.
Byl Kriegel hrdina, který si občanství zaslouží? Otázka pro Luďka Navaru, redaktora MF DNES. A zeptáme se i na hodnocení dnešní volby členů vědecké rady ÚSTR.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín