56 minut

27. srpen 2014

Obsah dílu

Česko-čínské vztahy — Služební zákon míří na Hrad — Rusko-ukrajinské plány — Soumrak normalizačních staveb?

Části dílu

00:10
Česko-čínské vztahy
  Mezi Českem a Čínou bude přímé letecké spojení. Diskutovali o tom ministři dopravy obou zemí. Rozjezd nových spojů podpoří Český aeroholding pobídkou 38 milionů korun na pět let. O dalších možnostech spolupráce se bude mluvit i na česko-čínském investičním fóru, které začíná v Praze.
  Jak přínosné bude pro Česko? A co dá lidským právům v Číně? Zeptáme se ekonoma a sinologa Martina Kříže, bývalého velvyslance ČR v Rusku a USA Petra Koláře a ředitele Amnesty International ČR Marka Martina.
  22:56
  Telegraficky
   24:24
   Služební zákon míří na Hrad
    Služební zákon se může změnit – poslanci odhlasovali jeho vrácení do druhého čtení. Koalice vyhověla požadavkům opozice na zrušení generálního ředitelství. V zákoně ale stále zůstávají funkce takzvaných politických náměstků, kteří vadí taky prezidentovi.
    Má už vláda vyhráno? Jak konečnou podobu normy ovlivní názor hlavy státu? A co na to opozice? Otázky pro Tomia Okamuru, předsedu hnutí Úsvit.
    32:39
    Rusko-ukrajinské plány
     Blízko Doněcku opět vypukly tvrdé boje mezi ukrajinskými silami a povstalci. Kyjev znovu obvinil Moskvu, že separatistům pomáhá. Informace o zapojení ruských vojáků do bojů na Ukrajině má podle premiéra Tuska taky polská rozvědka. O míru včera v běloruském Minsku za zavřenými dveřmi dvě hodiny mluvili prezidenti Ukrajiny a Ruska.
     Výsledky jednání a další vývoj na Ukrajině okomentuje velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý a rusista Milan Dvořák.
     49:07
     Telegraficky
      50:23
      Soumrak normalizačních staveb?
       V Jihlavě znovu ožívá myšlenka na zbourání nevzhledného obchodního domu Prior na Masarykově náměstí. Architektka Lenka Tomášová, která dřív pracovala jako urbanistka v Londýně, prosazuje, aby se Prior nahradil původním špalíčkem domů, který na místě stál ještě v 70. letech.
       Měla by být budova jihlavského Prioru srovnána ze zemí? A co to znamená pro další normalizační stavby v Česku? Komentář doplní historik architektury Zdeněk Lukeš.
       Přehrát celé video
       Stopáž56 minut
       Další díl
       28. srpen 2014

       Události, komentáře na sociálních sítích

       Napište nám