Témata: Jak prokazovat majetek?; Pomoc Ukrajině; Dohoda o Dole Paskov; Středoškolské přijímačky; Knihy bez DPH. Moderuje: Zuzana Tvarůžková.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak prokazovat majetek?

Vláda se chce zaměřit na všechny, kdo si žijí nad poměry. Připravuje zákon, který umožní úřadům prozkoumat, jestli si člověk mohl na svůj majetek legálně vydělat. Pokud jeho jasný původ nedoloží, stát ho bude moct podle představ koalice zabavit. Jak konkrétně? Téma pro ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera /ČSSD/, předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka a místopředsedu ODS Martina Kupku.


Pomoc Ukrajině

Spojené státy pošlou Ukrajině další finanční pomoc. Peníze – celkem 50 milionů dolarů – by měly jít hlavně na ekonomické a politické reformy. V Kyjevě to řekl americký viceprezident Joe Biden. Washington taky zveřejnil fotografie, které mají dokazovat, že na Ukrajině působí ruské zvláštní jednotky. Moskvě proto hrozí novými sankcemi. Do Doněcku se spojíme se zpravodajem Miroslavem Karasem.


Dohoda o Dolu Paskov

Stát se dohodl s těžební firmou NWR na pomoci při utlumení Dolu Paskov. Těžit se bude ještě tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Kabinet má dohodu definitivně schvalovat příští týden. Je po dnešku nejistota tamních horníků u konce? Hostem bude ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek /ČSSD/ a ředitel legislativního odboru Ministerstva financí Robert Pelikán.


Středoškolské přijímačky

Začaly přijímací zkoušky na střední školy. Dětí ale ubývá a některé školy
zkoušky vůbec nepořádají – uchazeče berou podle prospěchu na základní škole. Od příštího roku chce přitom Ministerstvo školství zavést povinné a jednotné zkoušky pro všechny. Jak konkrétně by měly vypadat? Probereme s ministrem školství Marcelem Chládkem /ČSSD/ a odborným konzultantem EDUin Tomášem Feřtkem.


Knihy bez DPH?

Víc než tři stovky knihkupců budou zítra prodávat knihy s patnáctiprocentní slevou. Právě taková je daň z přidané hodnoty, která se na ně aktuálně vztahuje. Vláda už minulý týden avizovala, že sazbu plánuje snížit na deset procent. Proč mají být knihy zařazeny do třetí snížené sazby DPH? A je reálné u nich DPH úplně zrušit? Diskutovat budou předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka a Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr pro lidská práva a předseda Legislativní rady vlády, o způsobu prokázání majetku v plánovaném zákoně

„Já bych trval na koaliční smlouvě, která mluví o správci daně, tedy o finančním úřadu, o daňovém řádu nebo zvláštním zákonu, ale opět v gesci Ministerstva financí, to jsme si mimo jiné už jako celá vláda, tedy celá koalice, odsouhlasili tím, že jsme schválili plán legislativních prací, kde toto je úkol pro Ministerstvo financí jako gestora daňové správy.“


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu, o způsobu prokázání majetku v plánovaném zákoně

„V momentě, kdy se otočí ten princip, že bude muset dokazovat daňový poplatník, občan, kde na to Ferrari vzal nebo na tu vilu za dvacet milionů korun, tak si myslím, že ta záležitost se zrychlí, ale je to zásah do majetkových práv občanů a tam si myslím, že by se k tomu měl soud vyjádřit už na tom samém počátku.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 P ST
ŽánrMagazín