Dnešní témata: Bendl versus Rath; UNESCO kontroluje

Obsah dílu

Přehrát vše

DNEŠNÍ TÉMATA

BENDL VERSUS RATH
Kdo víc uškodil Středočeskému kraji – jádro sporu současného a bývalého hejtmana Davida Ratha a Petra Bendla. Na mušce se ocitlo hned několik oblastí, mimo jiné i podpora cestovního ruchu. Podle Bendla současné vedení turistickému ruchu dokonce škodí. David Rath zase tvrdí, že za bývalého hejtmana byly peníze z Evropské unie přidělovány spřáteleným firmám. Podle čeho Petr Bendl usuzuje, že jeho nástupce nadržuje obcím a městům, kde jsou ve vedení komunisté nebo sociální demokraté? A jak toto tvrzení obhájí David Rath? A co říkají oba na zesílení postavení hejtmanů? Zeptáme se přímo obou aktérů sporu – hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (ČSSD) a jeho předchůdce Petra Bendla (ODS).

ÍRÁNSKÉ VOLBY PLATÍ
Mahmúd Ahmadínežád je definitivně prezidentem Íránu, volby není nutné opakovat. Takový verdikt dnes vyřkla Rada dohlížitelů. Ochabují i protesty v teheránských ulicích. Neklidné už tak zůstávají jen vztahy Íránu se Západem. Podrobnosti v reportáži. 

UNESCO KONTROLUJE
Malebné údolí Labe v Drážďanech se možná už brzy nebude pyšnit značkou UNESCO. Připravit ho o ni může stavba nového betonového mostu. Podle mluvčího tamní radnice přitom organizace o plánech věděla od začátku. Proč tedy najednou UNESCO otočilo? A přináší tato prestižní značka problémy i jinde? Zeptáme se naší německé zpravodajky Hany Scharffové. Jaká je vůbec šance developerů vyhrát nad památkovou ochranou? A jak by vypadal Pražský hrad, kdyby zmizela katedrála svatého Víta? Otázky pro Josefa Štulce, vedoucího metodika z Národního památkového ústavu a prezidenta české sekce ICOMOS, hlavního poradního orgánu UNESCO, a Marka Bureše, spoluautora projektu Parcela, ideové architektonické soutěže na nové řešení pražského panoramatu.

Stopáž38 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín