60 Dokumentarista David Vondráček s německým novinářem a romským aktivistou Markusem Papem v baru u Michala Prokopa. Režie Jan Lacina

Markus Pape sice studoval sociologii, ale sociolog podle svých slov není. Píše do novin, ale za novináře se nepovažuje. Často ho označují za aktivistu, ale on se tomu brání s tím, že je pozorovatelem a poradcem. Není právníkem, ačkoli poskytuje právní poradenství a zastupuje oběti rasově motivovaných trestných činů u soudu. Cítí se Čechem, i když se narodil v Berlíně a studoval ve Frankfurtu nad Mohanem či v Bamberku. V Česku žije přes dvacet let a na své děti mluví doma německy. V centru jeho pozornosti dlouhodobě stojí otázka lidských práv – zejména postavení romské menšiny u nás.

David Vondráček nedisponuje žádným formálním novinářským ani filmařským vzděláním, ale přesto se žurnalistikou a filmovou dokumentaristikou více než dvacet let živí. Známý je především jako reportér a režisér investigativního pořadu České televize Reportéři ČT. Pro něj samotného je však přitažlivější svět dokumentárního filmu, ve kterém může po svém vyprávět příběhy. V centru jeho pozornosti stojí téma násilností při poválečném odsunu Němců z českého pohraničí a důsledků, které vylidnění Sudet přineslo. Největší úspěch však zaznamenal s celovečerním dokumentem Láska v hrobě o životě a lásce dvou bezdomovců, který mu přinesl ocenění u nás i v zahraničí.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 P ST