Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí. Krkonošská stigmata – dokument se ohlíží za více jak padesátiletou historií Krnapu, Nedej se plus a Občanské noviny

Ochranáři Krnapu zhruba první polovinu existence parku bránili přírodu před „mocí pracujícího lidu“. V druhém čtvrtstoletí ohrožuje unikátní krkonoššskou přírodu jiná moc. „Moc peněz“. Stigmata budou varováním. Budou i potvrzením smysplnosti existence NP. Turismus – respektive poskytovatelé služeb, návštěvníci nejrůznějších národností a zájmů, se stali novodobými dobyvateli krajiny Krkonoš. Jak přibýval počet nul v čísle označujícím počet návštěvníků za rok, rozšiřující se cesty ukrajovaly více a více z horských luk a lesů, někdejší chalupy se pozvolna měnily na kapacitní rekreační objekty, komplexy lesů začala drobit vedle svážnic také čím dál hustší síť lyžařských sjezdovek. Turistická střediska v údolích dnes kypí hmotou nových a stále větších staveb, technický sníh na lyžařských sjezdovkách osvětlují dlouho do noci po řadu zimních měsíců stovky výkonných reflektorů.

Apartmánové domy, auta, čtyřkolky, skútry a rolby, gangy sběračů borůvek – to je bohužel dnešní realita dobývaných nebo spíše již dobytých (či dobitých?) Krkonoš – nejstaršího národního parku České republiky.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD HD
ŽánrDokument