Zajímat se má cenu. Hodinový blok občanské a investigativní žurnalistiky o životním prostředí.

Přehled dílů

1351 dostupných
8 minut

Příroda pod dráty

V posledních týdnech se v médiích objevují zprávy o tom, že se jedna energetická společnost domluvila s „odborníky“ z Mendelovy univerzity na řízené výsadbě keřů pod dráty elektrického napětí. Princip tkví v tom, že se místo kácení pod dráty vysadí monokultura keřů, které vytvoří tak hustý porost, že jím neprorostou stromy, které by mohly poškodit elektrické vedení. Je to ale skutečně tak geniální řešení, jak je prezentováno?
Premiéra neděle 23. 1. 2022 na ČT 2
19 minut

Auta jako chemická zbraň

Projekt Centra pro životní prostředí a zdraví po více než roční pauze znovu mapoval míru znečištění ovzduší oxidem dusičitým (NO2) v desítkách dopravně zatížených lokalit v Praze.
Premiéra neděle 23. 1. 2022 na ČT 2
8 minut

Šance pro zahradu

Příběh barokní Krafferovy zahrady v Jindřichově Hradci pokračuje. Má nové nájemce a stává se komunitním prostorem.
Premiéra neděle 16. 1. 2022 na ČT 2
19 minut

Příliš drahá škola

Ceny elektřiny od centrálních dodavatelů letí do děsivých výšin. Občané mají rozumnější možnost, jak se bránit. Zatímco ceny energií na centrálním trhu rostou, ceny zařízení pro vlastní výrobu z obnovitelných zdrojů klesají. Slunce a vítr jsou úplně zadarmo. Občané mohou získat kontrolu nad energetikou zpátky, vysvětlila evropská asociace komunitních energetik RESCoop, která na mezinárodní konferenci v Praze představila český překlad návodu, jak na to. Dokonce dvě evropské směrnice už zakotvují právo občanů na vytváření energetických komunit, a povinnost vlády vytvářet příznivé podmínky a nabízet podporu.
Premiéra neděle 16. 1. 2022 na ČT 2
26 minut

Rušné hory

Krušnohorská hornická krajina byla v roce 2019 zaregistrována jako památka světového dědictví UNESCO. To přináší celému regionu nejen mnoho nových příležitostí, ale také výzev, zvláště pokud jde o masový turismus.
Premiéra neděle 12. 12. 2021 na ČT 2
8 minut

Stopy Josefa Vavrouška

Environmentální cenu Josefa Vavrouška uděluje každoročně Nadace Partnerství. Jejím smyslem je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Josef Vavroušek byl první federální ministr životního prostředí, který prosazoval koncept udržitelného života v Česku i v rámci evropské spolupráce a OSN, a univerzitní učitel. Jeho odkaz zůstává dodnes inspirací k většímu respektu vůči životnímu prostředí.
Premiéra neděle 12. 12. 2021 na ČT 2

Nedej se! na sociálních sítích

Napište nám

Související pořady