Tosca v režii uměleckého šéfa Janáčkova divadla Jiřího Heřmana, téma náboženského fundamentalismu ve hře M. von Mayenburga Mučedník a Alenka v kraji divů a za zrcadlem v pojetí J. A. Pitínského a Slováckého divadla (2015). Režie J. Dadák

Obsah dílu

Přehrát vše

Jiří Heřman, od letošní sezony nový umělecký šéf brněnské opery, si pro svou další režii vybral jednu z nejhranějších oper Pucciniho Toscu. Na velkolepě pojaté scéně, umocněné světelným designem, se protíná oslnivý a tragický osud Toscy s životním příběhem její nejslavnější představitelky, Marie Callas. Výborné hudební nastudování a pěvecké i herecké výkony hlavních představitelů – zejména hostující Maidy Hundeling v roli Toscy i domácího Jiřího Sulženka v roli Scarpii – dělá z Heřmanova režijního počinu mimořádnou operní událost.

HaDivadlo se prostřednictvím hry německého autora Maria von Mayenburga Mučedník snaží odpovídat na otázku „Co by se stalo, kdyby západoevropský křesťan hlásal svou víru tak naléhavě a radikálně, jako řada podobně uvědomělých stoupenců islámu? Páchal by atentáty a prolil svou krev ve jménu víry?“ Na střední škole se jeden z žáků rozhodne doslovně následovat bibli, vyhlásit svatou válku nemravnosti a stát se mučedníkem v současném světě. Režie Marián Amsler, v roli Benjamina nová posila souboru Zbyšek Humpolec.

Do Slováckého divadla pozvali J. A. Pitínského a již poněkolikáté se ze symbiózy hradišťského souboru a jeho režijní kreativity zrodilo zajímavé představení – JAP zdramatizoval Alenku v kraji divů a za zrcadlem. Zajímavé je i obsazení hlavní role – v náročném konkursu uspěly dvě dívenky – dvanáctiletá Aimee Zia Hasan, která se narodila v Londýně a nyní žije ve Zlíně, a devítiletá Ester Kocábová z Kunovic.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrMagazín