Divadlo žije!

24. červen 2014

Obsah dílu

Žítkovské bohyně ožily na zlínské scéně — Martin Čičvák se vrací do Mahenovy činohry s Lysistratou — Alice in bed ve světové premiéře původní české opery

Části dílu

00:11
Martin Čičvák se vrací do Mahenovy činohry s Lysistratou
  Chytrá a krásná Athéňanka Lysistrata se smluví s ženami dalších řeckých měst, zvláště pak se Sparťankou Lampito, že dokud nezavládne mezi chlapy mír, bude pro ně veškerá ženská náklonnost, zvláště ona erotická, zcela nedostupná. Režie Lysistraty se zhostí Martin Čičvák, který se tak po delší době vrací na jeviště Mahenova divadla – svého prvního působiště.
  08:33
  Alice in bed ve světové premiéře původní české opery
   Na základě nové současné opery Alice in bed autorů I. Medka a M. Dvořákové se pokusíme nakousnout téma – jaká jsou úskalí tvorby a uvádění současné opery? Jaké jsou její hudební výrazové prostředky? Jak se hledá její téma? Nachází své publikum?
   16:48
   Žítkovské bohyně ožily na zlínské scéně
    Zlínské divadlo využilo literární události, jíž se staly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Děj románu jednak skýtá dostatek matérie vhodné k dramatizaci, jednak má vazbu k blízkým Kopanicím, takže publikum s tématem rezonuje. Když k tomu přičteme výborné herecké výkony – dramatizátor a režisér Dodo Gombár vsadil zejména na silné osobnosti ženské části souboru, Hanu Briešťanskou, Helenu Čermákovou, Kateřinu Liďákovou i na hostující Evu Durnovou a Drahomíru Hofmanovou. Výsledkem je sice třiapůl hodiny trvající inscenace, která přes hlavní postavu a vypravěčku Doru Idesovou vypráví dramatické příběhy žen, které bohovaly. Přijde na vztah církve k bohyním, na válečnou epizodu s důstojníky gestapa i na to, jak se se fenoménem bohyň vyrovnával poválečný komunistický režim.
    Přehrát celé video
    Stopáž26 minut
    Další díl
    26. srpen 2014

    Divadlo žije! na sociálních sítích

    Napište nám