Magazín o jevištích a zákulisích divadel na jihu Moravy (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Úspěšná hra Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, která se dočkala i filmového zpracování, zaujala i uměleckou šéfku Městského divadla ve Zlíně Hanu Mikoláškovou. Podle ní napsal Zelenka přesné, vtipné dialogy, které skvěle fungují na scéně. Navíc se pod nimi skrývá analýza dnešní doby.

Ve Slováckém divadle sáhli sice po čechovovské klasice – Višňovém sadu, ale hostující režisérka Oxana Smilková si hru sama přeložila a její režijní přístup slibuje moderní čtení a porozumění ruské duši.

Režisérka Hana Burešová inscenovala Senekovu Faidru úspěšně na své domovské scéně v Divadle v Dlouhé a Helena Dvořáková za ztvárnění hlavní role právem získala ocenění. Nyní se tato silná dvojice přesunula do Městského divadla v Brně, aby se ve spolupráci s herci MDB pokusila přenést antickou tragédii o nešťastné lásce na velkou scénu.

Furiantství není gesto – je to vrozená vlastnost, podstata bytostně české existence, postihující jeden z rysů naší národní povahy. Proto je hra L. Stroupežnického Naši furianti stálicí českých scén. Tentokrát ji na prkna Horáckého divadla v Jihlavě uvedl P. Palouš.

V červnu proběhl v Brně další ročník mezinárodní festivalu Divadelní svět Brno. Dramaturgyně Dora Viceníková a publicista Martin Macháček se zamýšlejí na silnými i slabými stránkami tohoto brněnského projektu.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST