Co se děje na jevištích a v zákulisí divadel jižní Moravy: rodinná pohádka o Popelce v Národním divadle Brno – F. Villon v Divadle u stolu – česká premiéra hry. R. Falka Porucha v HaDivadle – Zkrocení zlé ženy v podání Městského divadla Brno

Obsah dílu

Přehrát vše

Ve sklepním prostoru Divadla Husa na provázku, kde působí Divadlo u stolu, vznikl svérázný jevištní útvar, který představuje geniálního středověkého francouzského básníka Françoise Villona. Režisérovi F. Derflerovi se podařilo ukázat jeho životní osud v zrcadle poezie, vše v symbióze hereckého projevu, tance a hudby.

Hru současného dramatika Falka Richtera Porucha uvedlo v české premiéře HaDivadlo. Jak napovídá titul, jsme svědky mnoha poruch, a to od těch mentálních (depresivní lidé zpívají vánoční koledy), přes technické (nefunkční topná tělesa) až po ty mezilidské (opuštěné dítě na letišti). Velkou devízou Richterovy dramatiky je černý humor a absurdní ironie: a ty herci HaDivadla v režii Mariána Amslera zvládají na výbornou.

Rodinné představení Popelka vytvořili podle předlohy bratří Grimmů s použitím motivů verze Perraultovy a opery Sergeje Prokofjeva v Mahenově činohře. Úpravci a inscenátoři Martin Dohnal a Pavol Juráš zasadili známý příběh do fantazijní scény, kterou zabydleli barevnými, bohatými kostýmy.

V Městském divadle sáhli po osvědčené shakespearovské komedii Zkrocení zlé ženy. Věčné téma o podobách lásky v překladu Jiřího Joska a v režii Stana Slováka. Hlavních rolí Petruccia a Kateřiny se zhostili Martin Havelka a Radka Coufalová.

Do Jihlavy jsme se vypravili za tématem konfrontace génia s průměrností, tak jak je ve hře Amadeus ztvárnil Peter Shaffer. Režie se ujal mladý hostující režisér Šimon Dominik.

V rubrice tváře českého divadla jsme se po sérii portrétů divadelních režisérů začali věnovat scénografům, jejichž jména zůstávají většinou ve stínu, ale bez jejichž práce by se divadlo neobešlo. Jako prvního jsme si vzali na mušku Marka Cpina, který za poslední tři roky vytvořil v Brně několik pozoruhodných inscenacích, většinou se svým spolužákem, režisérem Janem Mikuláškem.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST