Ravelova opera o malém trapiči, proti kterému se vzbouří kocour, čajová konvice i třeba učebnice matematiky v nastudování režijního tandemu SKUTR. Sopranistka Lilka Ročáková se vrátila na jeviště plzeňského divadla J. K. Tyla. Rozhovor s Ondřejem Novotným nejen o jeho nové hře napsané pro pražské Divadlo X10. Režie J. Rudolfová

Obsah dílu

Přehrát vše

Opera Jihočeského divadla zakončila sezonu Ravelovou operou Dítě a kouzla. Příběh jednoho domu, kde ožijí lenoška, čínský šálek, čajová konvice, hodiny, učebnice matematiky a další, aby se vzbouřily proti zlobivému chlapci, který je trápí, je považován za jedno z nejkrásnějších hudebně dramatických děl určených nejmladší generaci. V nastudování režijního tandemu SKUTR se stalo zábavnou hudební fantasy, která se scénickým pojetím, jemnou ironií a především hravým půvabem odlišuje od běžných „dětských“ oper. Pokud byste chtěli nadchnout své dítě pro operní svět, pak může být jihočeské Dítě a kouzla tím ideálním „prvním“ operním zážitkem.

Sopranistka Lilka Ročáková, dlouholetá sólistka Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni se téměř po dvaceti letech vrátila na jeviště Divadla J. K. Tyla v Plzni. Spolu s Pavlem Pavlovským, Monikou Švábovou a dalšími ji můžete vidět v inscenaci Villa Verdi, která vznikla na základě stejnojmenného představení Johanna Kresnika v berlínské Volksbühne. Odehrává se v pečovatelském domě, který pro staré a nemajetné umělce nechal postavit Giuseppe Verdi. Na rozdíl od skutečné „La Casa Verdi“, která funguje dodnes, hrozí divadelní Ville Verdi krach a jejím nájemníkům nezbyde, než se vzchopit k nastudování benefičního večera.

Ondřej Novotný (*1984) vystudoval VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka (obor tvorba textu, scénáře) a DIFA JAMU v Brně (obor divadelní dramaturgie). Působí také jako pedagog (Konzervatoř Duncan centre, Pražská konzervatoř) a hudebník (kapela Vyčůrat a spát). Spoluzakládal autorské divadelní sdružení D’EPOG, se kterým se účastnil mezinárodních projektů v Maďarsku a Lotyšsku. Nyní působí v divadelní skupině Masakr Elsinor (členy jsou spolužáci z JAMU Ondřej Novotný, Petr Míka a Tomáš Soldán). Za hru To léto získal před pěti lety Cenu Konstantina Trepleva v soutěži vypsané Divadlem Husa na provázku, jejímž cílem bylo objevit dramatiky, kteří se nebojí nových divadelních forem. Jeho nejnovější text Kolaps uvádí pražské Divadlo X10.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD
ŽánrMagazín