Ztratilo klasické divadlo svůj význam pro společnost? Přebírají jeho funkci nové divadelní formy? A jsou tyto participační, instalační, interaktivní či site specific projekty vůbec divadlem? Divadlo Archa a hosté jeho festivalu dokumentárního divadla Akcent 2015. Režie J. Šmíd

Obsah dílu

Přehrát vše

Divadlo Archa sídlí v Praze Na Poříčí v budově bývalého Burianova Déčka a posléze Divadla E. F. Buriana. Vzniklo v roce 1994 pod vedením Ondřeje Hraba jako první divadelní produkční dům v Česku. Od roku 2010 pořádá Archa každoročně festival dokumentárního divadla Akcent. Hosty jeho posledního ročníku byly skupiny zabývající se nejen novými divadelními formáty, ale současně aktuálními společenskopolitickými tématy.

Argentinská režisérka a herečka Lola Arias připravila pro festival projekt Konkurz na revoluci, jehož návštěvníci si mohli zvolit, kterou postavu sametové revoluce chtějí představovat.

Berlínská skupina Interrobang přivezla projekt zabývající se možnými scénáři budoucnosti Evropy – Preenacting Europe (Evropa? Jaká bude?) V budově bývalého Federálního shromáždění mohli diváci pomocí hlasování rozhodovat o možnostech řešení aktuálních evropských problémů, jako třeba uprchlická krize. „Právě při hře o Evropě jsme nechtěli přijít s nějakou hotovou zprávou. Pro nás je důležité nechat publikum rozhodovat. Protože právě Evropě se vyčítá, že to je někde v Bruselu, že my s tím nemáme nic společného, takže proto jsme chtěli dát lidem tu moc spolurozhodovat o dění na jevišti, ovlivňovat ho a řídit“, říká o projektu jeden z autorů Till Müller-Klug.

Skupina Rimini Protokoll, která se proslavila především svými projekty s tzv. „experty všedního dne“, tedy neherci, přivezla hru pro patnáct hráčů, kteří jsou diváky a aktéry současně. Home Visit Europe (Evropa u vás doma) se hraje v obývácích soukromých bytů.

Jejím tématem jsou opět problémy, které dnes řeší evropské země. V této hře je ale řeší obyvatelé města, ve kterém se hra právě uvádí. „Obývák je nejmenší evropská jednotka. Naším jeviště je stůl v obýváku. A toto jeviště je jednou z částí velkého jeviště Evropa, o kterou v této hře jde,“ říká Daniel Wetzel z Rimini Protokoll.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD
ŽánrMagazín