Nová komedie Antonína Procházky, rozhovor s Danielem Špinarem, šéfem činohry Národního divadla a první dvouletka Divadla X10. Režie J. Rudolfová

Obsah dílu

Přehrát vše

Herec, režisér a komediograf Antonín Procházka má na svém kontě už více než desítku komedií, které se už tradičně těší oblibě nejen plzeňského publika. Nejnověji pro sebe a své kolegy z činohry Divadla J. K. Tyla napsal komedii odehrávající se v tajemném prostoru mezi životem a smrtí a nazval ji Jednotka intenzivní lásky.

Že činohra Národního divadla bude mít od sezony 2015/2016 nového uměleckého šéfa, ví už dnes takřka každý. V našem rozhovoru s Danielem Špinarem se ale ptáme na konkrétní dramaturgické a umělecké plány v jeho první sezoně.

Už dva roky působí v pražských Strašnicích Divadlo X10. Jeho ředitelkou a uměleckou šéfkou v jedné osobě je dramaturgyně Lenka Kolihová Havlíková. Divadlo X10 staví na spolupráci s mladými tvůrci a zaměřuje se na současnou českou i zahraniční dramatiku se společensko-politickými tématy. Jejich nejnovějším počinem je adaptace prvotiny hvězdy současné polské literatury i divadla Doroty Masłowske (*1983). Román z roku 2002, který u nás vyšel pod názvem Červená a bílá (adaptace Divadla X10 má název Den bez Rusáka) vzbudil v Polsku díky svému cynismu a vulgárnímu jazyku velmi kontroverzní reakce, nicméně se stal nejprodávanější knihou roku, získal několik literárních cen a v roce 2009 byl také zfilmován.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD
ŽánrMagazín