Nové nastudování slavné Bizetovy opery Carmen. Sociální sítě jako téma současného divadla. S Marií Doležalovou nejen o titulní roli v komedii Eva tropí hlouposti. Režie J. Rudolfová

Obsah dílu

Přehrát vše

Marie Doležalová, rodačka z Karviné si ve filmu poprvé zahrála ještě coby žačka konzervatoře. Do filmu Pusinky si ji vybrala Karin Babinská. Záhy po filmovém debutu si jejího komediálního talentu všimly televize. Je ale také, a především, spojena s pražským Divadlem Na Fidlovačce, kde vytvořila již řadu rolí. Tou nejnovější je titulní postava v adaptaci komedie Eva tropí hlouposti, ve které kdysi na filmovém plátně zářila Nataša Gollová.

Bizetova opera o nespoutané cikánce, která ze všeho nejvíc touží po svobodě, kdysi u premiérového publika propadla, ale dnes je stálicí světových scén a u nás zřejmě nejoblíbenější francouzskou operou. V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích ji nově uvedli Jana Kališová (režie) a Mario de Rose (hudební nastudování). Roli Carmen alternují Šárka Hrbáčková a Sandra Schwarzhaupt, roli Dona José Lázaro Calderón a WeiLong Tao a postavu Escamilla Alexandr Beň a Svatopluk Sem.

Fenomén internetu fascinuje divadelníky od samého počátku počítačové komunikace. Většina divadelních textů či inscenací ale internet jako takový nezkoumá a používá ho spíše jako symbol osamělosti současných hrdinů. Režisér, dramatik a herec Braňo Holiček přistupuje k problematice internetu a moderních technologií komplexněji. Jeho ypsilonkovská inscenace „iJá“ či starší liberecký projekt „Googling and fucking“ nejsou jen univerzálním obrazem dnešního počítačového světa, ale upřímnou snahou o rozklíčování příčin a důsledků přetechnizované současnosti. Nejnovější Holičkova inscenace #jsi_user přivádí na jeviště nejen tragický životní příběh Michala Kolesy, „démona českého internetu“ a jeho nejznámější oběti, ale především zcela autentickou komunikaci na sociálních sítích, kde je možné díky anonymitě dát průchod nejprimitivnějším pudům.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD
ŽánrMagazín