Magazín hudební tolerance z Moravy: Taneční most v Janáčkově divadle – Ondřej Štveráček Quartet – Salieri v Náměšti nad Oslavou. Režie R. Chudoba a Z. Dubová

Obsah dílu

Přehrát vše

Šestý ročník projektu Taneční most/Tanzbrücke představil na prknech Baletu Národního divadla Brno choreografie legendárních tanečních tvůrců Maria Schrödera, Uwe Scholze, Williama Forsytha. Naše reportáž proto nabídne nejen ukázky z děl německých tvůrců v podání sólistů baletu z Lipska a Berlína, ale také netradiční pojetí Stravinského baletu Petruška v interpretaci německých tanečníků a americké Danceworks Chicago Company.

Již celou dekádu působí na domácí jazzové scéně mladý saxofonista Ondřej Štveráček, prvotřídní sideman a také zásadní spojka mezi tuzemskými a slovenskými hudebníky. Nedávno natočil debutové CD What’s Outside se svým kvartetem. Na nové desce účinkují Štveráčkovi pravidelní spoluhráči: mladý pianista Ondrej Krajňák, kontrabasista Tomáš Baroš řečený Kaštan a bubeník Marián Ševčík. Moravský křest nové nahrávky nám poskytl možnost odhalit Štveráčkovy inspirační zdroje.

Hudební projekt Salieri v Náměšti nad Oslavou proběhl na konci září u příležitosti 260 let od narození Antonia Salieriho (1750–1825), jako připomínka vztahů tohoto skladatele s hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem. Během večerního koncertu zazněla kromě jiných Salieriho děl i skladba, která má přímý vztah k náměšťskému zámku. Gratulační kantáta byla totiž autorem přímo věnována majiteli panství. Díla byla provedena v interpretaci předních českých souborů – Ensemble Opera Diversa a The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
ŽánrHudba