27 minut
Terra musica

31. říjen 2017

Obsah dílu

Jiří Chvála — Eurovision Young Dancers 2017 — Dvořákovo klavírní kvarteto

Části dílu

00:46
Dvořákovo klavírní kvarteto
  Dvořákovo klavírní kvarteto, ač vzniklo teprve před několika lety, se velmi rychle zařadilo mezi přední české komorní soubory. Klavíristka Slávka Vernerová Pěchočová, houslista Štěpán Pražák, violista Petr Verner a violoncellista Jan Žďánský se úspěšně věnují komorní hudbě už řadu let, jednotlivě i společně. Jako Dvořákovo klavírní kvarteto začali vystupovat poté, co k užívání jména slavného skladatele dostali svolení od jeho přímého potomka, pana Antonína Dvořáka III. Terra musica zaznamenala jejich vystoupení na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Olomouc a především jejich premiéru na Pražském jaru, kde kritika ocenila sehraný a bohatě nuancovaný zvuk kvarteta nejen v dvořákovském repertoáru, ale také při prvním provedení kvartetu Karla Janovického.
  09:25
  Eurovision Young Dancers 2017
   Eurovision Young Dancers je soutěž mladých tanečníků ve věku od šestnácti do jednadvaceti let, kterou pořádá Evropská vysílací unie. Mladí tanečníci nemají v soutěži žánrová omezení, mohou předvést klasický balet, street dance nebo jakýkoli moderní taneční styl. Není to soutěž v párovém tanci, porota bude hodnotit sólisty nebo taneční skupiny. Už podruhé se hostitelskou zemí finálového klání stane Česká republika. Poprvé se u nás soutěž konala v roce 2015 v Plzni. Letos se měla odehrát v maltské Vallettě, tamní televize však od pořádání soutěže překvapivě odstoupila a oslovená Česká televize se pořádání soutěže narychlo opět ujala. Evropské finále, kterého se zúčastní soutěžící z osmi evropských zemí, se uskuteční 16. prosince v Kongresovém centru v Praze. Předtím si ale mladí tanečníci musí vybojovat postup do finále v národních kolech. To české se odehrálo v rámci Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha na Nové scéně Národního divadla 29. září.
   17:22
   Jiří Chvála
    Kühnův dětský sbor, který dnes patří k nejvýznamnějším českým hudebním souborům, se stal během 85 let své existence zázemím pro tisíce talentovaných dětí. Od roku 1967 ho vede Jiří Chvála. Místo sbormistra mu tehdy nabídl přímo zakladatel sboru Jan Kühn ještě jako studentu oboru dirigování na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Pod vedením Jiřího Chvály dosáhl Kühnův dětský sbor světově uznávané úrovně. Se sborem spolupracují přední čeští i zahraniční dirigenti, komorní soubory i orchestry. Děti z koncertních oddělení sboru vystupují s velkým úspěchem doma i v zahraničí, opakovaně vítězí na mezinárodních soutěžích dětských pěveckých sborů. Jiří Chvála se kromě vedení sboru věnuje také pedagogické činnosti, od roku 1958 působí na katedře dirigování Hudební fakulty Akademie múzických umění, kde byl roku 1986 jmenován profesorem. Přednáší na mezinárodních sborových seminářích, byl členem porot mnoha mezinárodních soutěží. Za uměleckou i pedagogickou činnost získal řadu cen včetně Zlaté medaile AMU nebo ceny Artis Bohemiae Amicis udělované Ministerstvem kultury. Jiří Chvála je dnes uměleckým ředitelem Kühnova dětského sboru a stále se věnuje výchově a vedení jeho členů, nejen během školního roku, ale také na letním soustředění sboru, kde se spolu s dětmi připravuje na nadcházející sezonu.
    Přehrát celé video
    Stopáž27 minut
    Další díl
    14. listopad 2017

    Terra musica na sociálních sítích

    Napište nám