Magazín o hudbě a tanci plný zajímavých událostí a osobností. Accordone – Animal Lost na festivalu Tanec Praha – František Chaloupka: Eva a Lilith –
Cesty a zastavení Petra Zusky – Zefiro Torna – Smetanova Litomyšl s baletem a barokní operou

Obsah dílu

Přehrát vše

Jedinečný italský tenorista Marco Beasley a cembalista Guido Morini spolupracují již mnoho let. Soubor Accordone, jehož těžištěm je italská hudba pro hlas a basso continuo 16. a 17. století, společně založili již v roce 1984. Jejich letošní koncertní program na festivalu Concentus Moraviae vycházel z numerologického předpokladu, že rokem 2012 svět končí.

O něco optimističtější ve své umělecké výpovědi byli – na festivalu Tanec Praha – Yossi Berg & Oded Graf Dance Theatre s představením Animal Lost. Zabývá se kulturními a sociálními rozdíly a univerzální povahou represe, sexuality, představivosti a potřeb jedince.

V druhé polovině června proběhl v Ostravě první ročník festivalu soudobé opery NODO, na kterém byla inscenována díla Johna Cagea a Salvatora Sciarrina. My se ale zaměřili na mladého talentovaného autora Františka Chaloupku, jehož operu Eva a Lilith ve světové premiéře provedl brněnský soubor Dunami Ensemble.

Již deset let stojí Petr Zuska v čele baletu Národního divadla. A právě toto výročí si připomenul v retrospektivě vlastních choreografií, v jakémsi minifestivalu, nazvaném Petr Zuska Gala X. Z něj vám chceme přiblížit především slavnostní uvedení díla Smrt a dívka, které Petr Zuska v roce 2011 exkluzivně vytvořil pro baletní soubor v Monte Carlu.

Vlámský vokálně instrumentální soubor Zefiro Torna ve svých programech tématicky či experimentálně zpracovává podněty z mnoha oblastí umění. Na telčském zámku se představil s programem „Ach, světe zaslepený!“, temným podobenstvím o nejisté budoucnosti a zániku civilizace, jehož téma je po mnoho století stále aktuální. Je postaven na základech staré hudby, ale směšuje ji i s moderními jazzovými a etnickými vlivy za použití méně obvyklých nástrojů.

Na závěr se podíváme, jaká byla letos Smetanova Litomyšl. Navštívíme tam představení souboru Bohemia Balet, v půvabném přírodním divadle Purcellovu Královnu víl a o celkové přípravě a průběhu si budeme vyprávět s Janem Piknou a Vojtěchem Stříteským.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrHudba