Magazín o hudbě plný zajímavých událostí a osobností. Balet Šípková Růženka v Národním divadle – Opera Život prostopášníka v Ostravě – Houslista Josef Špaček – John Cage na Expozici nové hudby – Pražské jaro 2012 – Jaromír Hnilička: nestor československého jazzu – Pražský koncert Rolanda Villazóna

Obsah dílu

Přehrát vše

Naši dnešní cestu za kvalitní hudbou a tancem začneme v Národním divadle, které uvedlo jeden ze základních kamenů světového baletního repertoáru Šípkovou Růženku. Inscenace mexického choreografa Javiera Torrese byla původně vytvořena pro Finský národní balet a nese v sobě odkaz Maria Petipy a vše, co se očekává od klasického výpravného baletu.

Jednu z nejúspěšnějších oper 20. století Život prostopášníka zkomponoval Igor Stravinskij počátkem padesátých let ve Spojených státech amerických. Její námět kombinuje tisíckrát zpracovaný motiv sázky s ďáblem s imitací měšťácké morality. A stejně tak její ukázkově neoklasicistní hudba osobitým způsobem zachází s formami klasické italské hudby 18. století. V ostravském Národním divadle moravskoslezském ji na repertoár zařadil Jiří Nekvasil a sám se chopil režie.

Josef Špaček se řadí mezi špičkové hráče dnešní mladé generace houslistů. Po absolvování pražské konzervatoře zdokonaloval svou hru u Itzhaka Perlmana na Julliard School v New Yorku. Své posluchače – a to jak doma v České republice, tak v různých zemích světa, dokáže zaujmout přesvědčivostí, soustředěností a skvělou virtuozitou. Od začátku letošní sezóny je jedním ze dvou koncertních mistrů České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v kariéře sólového hráče.

Festival Expozice nové hudby je letos věnován stoletému výročí narození amerického skladatele aleatorické a experimentální hudby Johna Cage. Nás zaujal hned úvodní koncert přehlídky s tématem dvou autorských osobností: Satie – Cage. O podivínství obou excentrických skladatelů jsme si povídali se světově proslulým klavíristou Daane Vandewallem, specialistou na tvorbu Johna Cage a jeho následovníků.

Jaké bude letošní Pražské jaro? Co vše nabídne a jak se vypořádává s nelehkou ekonomickou situací? To vše nám prozradí naši dnešní hosté – ředitel festivalu Roman Bělor a dramaturg Antonín Matzner.

Jazzový trumpetista a skladatel Jaromír Hnilička letos v únoru oslavil 80. narozeniny. Na slavnostním koncertě k této příležitosti v brněnském Besedním domě vedle jeho Jazzových variací a legendární Jazzové mše zazněla ve světové premiéře jubilantova Brněnská suita pro symfonický orchestr, jazzový big band a sbor.

V závěru pořadu Vás pozveme na koncert Rolanda Villazóna. Do Prahy zavítal již dvakrát a nyní zde uvedl nový koncertní projekt Villazónovy poklady, ve kterém zazněly speciální úpravy nejlepších belcantových árií G. Verdiho, G. Donizettiho, G. Rossiniho a V. Belliniho.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrHudba