53 minut
Terra musica

17. května 2012

Obsah dílu

Balet Harald v Liberci — Festival duchovní hudby — Gabriela Demeterová — Klavírista Jiří Levíček — Nápoj lásky v Plzni — Tanečnice Kateřina Hanzlíková — Skladatelka Sylvie Bodorová

Části dílu

01:27
Balet Harald v Liberci
  V dnešním vydání magazínu Terra musica Vás nejprve pozveme do Liberce na premiéru inscenace Harald - hvězda se vrací. Tento taneční příběh byl inspirovaný biografií slavného libereckého rodáka, meziválečného tanečníka, herce a choreografa Haralda Kreutzberga, jednoho z největších propagátorů expresivního moderního tance.
  09:04
  Festival duchovní hudby
   Zahajovací koncert velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně uvedl hned tři české premiéry. Posledních sedm slov Kristových na kříži skotského skladatele Jamese MacMillana kombinuje luteránský sborový styl s britskou kompoziční tradicí 20. století. Významný brněnský skladatel František Emmert zhudebnil na objednávku festivalu pasáž z Lukášova evangelia, popisující děj bezprostředně následující po Kristově smrti. Také Stabat Mater, křehké, subtilní dílo Arvo Pärta vyjadřuje bolest kontemplativním způsobem, vede k tichu, které je zároveň příslibem vzkříšení.
   15:40
   Gabriela Demeterová
    Na pražském Žofíně se setkáme se špičkovou českou houslistkou Gabrielou Demeterovou, která si pro svůj pražský koncert tentokrát vybrala své oblíbené světové filmové melodie, v zajímavých úpravách aranžéra a dirigenta Kryštofa Marka.
    21:03
    Klavírista Jiří Levíček
     Filharmonie Brno si minulý rok pro svůj netradiční cyklus objednala skladbu u mladého nadějného klavíristy a skladatele Jiřího Levíčka působícího dlouhodobě v USA. Ten ji v brněnském Besedním domě úspěšně provedl a nabídl i repertoár svého jazzového tria, které tvoří společně s kontrabasistou Francoisem Moutinem a bubeníkem Rossem Pedersonem.
     31:23
     Nápoj lásky v Plzni
      Vydáme se i do Plzně, kde v tamním divadle uvedli Donizettiho operu Nápoj lásky. Ta byla poprvé uvedena u nás ve Stavovském divadle v Praze v roce 1836. Do Plzně dorazila až v roce 1959 a poslední inscenace zazněla v roce 1990. Na plzeňské operní jeviště se tedy vrací po více než dvaceti letech a zajímavé bude jistě i srovnání s nedávnou pražskou inscenací.
      38:35
      Tanečnice Kateřina Hanzlíková
       V reportáži s brněnskou taneční lektorkou Kateřinou H. Hanzlíkovou vysvětlíme, co je to kontaktní improvizace v tanci. Jejím tvůrcem je experimentální tanečník a choreograf Steve Paxton, který nápad začal prosazovat počátkem 70. let 20. století. Zajímaly ho především možnosti lidského těla, pohybu a komunikace.
       47:34
       Skladatelka Sylvie Bodorová
        A na závěr se setkáme se skladatelkou Sylvií Bodorovou. Téma rozhovoru bude nejen kam se ubírá soudobá hudba, ale především skladba, kterou autorka připravuje pro Smetanovu Litomyšl a vynikajícího barytonistu Thomase Hampsona s názvem Lingua angelorum.
        Přehrát celé video
        Video nelze z licenčních důvodů přehrát
        Stopáž53 minut
        Další díl
        14. června 2012

        Terra musica na sociálních sítích

        Napište nám