Měsíčník hudební tolerance: Hudba Pavla a Antonína Vranických – Fenomén klasické kytary Leo Brouwer – Bratislavská pocta Jiřímu Kyliánovi – Ensemble Marijan představuje multimediální projekt Soundscapes – Rozhovor s violoncellistou Janem Škrdlíkem (2008). Režie R. Lokajová

Měsíčník hudební tolerance: Hudba Pavla a Antonína Vranických – Fenomén klasické kytary Leo Brouwer – Bratislavská pocta Jiřímu Kyliánovi – Ensemble Marijan představuje multimediální projekt Soundscapes – Rozhovor s violoncellistou Janem Škrdlíkem.
Režie R. Lokajová.

Hudební dílo bratrů Vranických je známo především posluchačům komorní hudby. V naší reportáži stručně připomeneme jejich životní osudy u příležitosti dvoustého výročí úmrtí Pavla Vranického, novoříšského rodáka a významného skladatele klasicistní Vídně.

Kubánského kytaristu a skladatele Leo Brouwera můžeme s klidem považovat za žijící legendu klasické kytary. Jeho vystoupení jsme zaznamenali na letních kytarových kurzech v Mikulově.

Novým počinem brněnského souboru nové hudby Ensemble Marijan je multimediální projekt Soundscapes, který kombinuje zvuk akustických nástrojů, lidského hlasu, samplů a předpřipravených hudebních smyček s abstraktní vizuální projekcí dávající nový rozměr monumentálním prostorám pseudogotického Červeného kostela v Brně.

Slovenské národní divadlo v Bratislavě uvedlo na konci sezony 2007/2008 úspěšný taneční program s názvem KY-TIME věnovaný proslulé baletní celebritě českého původu Jiřímu Kyliánovi. Kromě dvou choreografií Jiřího Kyliána nás zajímaly především práce dalších mladých talentů, kterými jsou Lukáš Timulák a Mário Radačovský.

Naší poslední reportáží bude rozhovor s violoncellistou Janem Škrdlíkem o novém interaktivním opusu, jenž spojuje Debussyho sonátu pro violoncello a klavír s filmovou narací.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba