Kráska a zvíře, opera Philipa Glasse – Eliane Elias hraje hudbu Billa Evanse – Autopilot, projekt Pavla Fajta – Soudobá hudba Ostravské bandy – Stoleté baletní výročí Ivana Váni Psoty (2008). Režie P. Stodůlka

Brazilská klavíristka a zpěvačka Eliane Elias patří ke špičce jazzu v New Yorku. Vystoupení na brněnském JazzFestu bylo věnováno odkazu díla skladatele a pianisty Billa Evanse. Na pódiu Elias doprovodily další dvě velké osobnosti světového jazzu, kontrabasista Marc Johnson a bubeník Adam Nussbaum.

Ostravská banda je mladým hudebním souborem, který se věnuje interpretaci soudobé „vážné“ hudby. Nás zaujal repertoár s několika českými premiérami, jenž byl mimo jiné představen na festivalech Pražské jaro a Janáčkův máj.

Staronový projekt brněnského bubeníka Pavla Fajta nazvaný Autopilot se dočkal zajímavého rozšíření. Na baskytaru se přidal Vladimír Václavek a na klávesové nástroje Roman Holý. My jsme zastihli kapelu na jednom z jejich koncertů na festivalu v Opavě.

Opera Kráska a zvíře amerického hudebního skladatele a známého minimalisty Philipa Glasse se objevuje na českých a moravských operních prknech vůbec poprvé. Není divu, že inscenace měla svoji premiéru v divadle Reduta v Brně a že se realizace chopil mladý tým v čele s režisérem Roccem a dirigentem Jakubem Kleckerem.

Ivan Váňa Psota je zapsán v paměti milovníků klasického baletu zejména jako vynikající baletní mistr a choreograf, který se zasloužil především o seznámení odborné i laické veřejnosti s moderními trendy v dílech zahraničních choreografů. Jeho stoleté výročí narození oslavila brněnská i pražská baletní scéna speciálním baletním programem.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba