Alžírské hudební kořeny zpěvačky Hasny el Becharii – Virtuózní klarinet Sharon Kam – Ensemble Paul Klee – Vzpomínka na Josefa Berga – Jeremias: opera Petra Ebena – Tanec bez komentáře: Compagnie Marie Chouinard (2007). Režie J. Kořínek

Notes v měsíci září přináší výběr nejzajímavějších hudebních událostí uplynulého léta. V krátkém portrétu představíme proslulou klarinetistku izraelského původu Sharon Kam patřící k absolutní světové špičce ve svém oboru, tentokrát s náročným romantickým repertoárem.

Domácím souborem kulturní instituce Zentrum Paul Klee v Bernu se stal mladý soubor Kaspara Zehndera Ensemble Paul Klee. Jeho dramaturgie se zaměřuje hlavně na multidisciplinární umění, improvizaci, kontrast mezi starou a novou hudbou a hudební syntézu. Snaha zachytit vnitřní spojení mezi hudbou a výtvarným uměním se do značné míry naplnila ne jednom z koncertů festivalu Concentus Moraviae skrze moderní repertoár se jmény autorů jako jsou F. Martin, J. Novák, M. Kabeláč, H. Holliger, M. Srnka nebo J. Kocher.

Hudební kořeny zpěvačky Hasny el Becharii jsou komplikovaně prorostlé skrze neúprosnost zákona, který zakazuje ženám veřejně hrát na strunné nástroje, jako je arabský oud. Dnes však Hasna patří již třicet let k nejžádanějším hudebníkům v alžírské Bécharu. Cyklické, rituálně laděné melodie, v nichž čas plyne jinak než v evropské hudbě, stojí na akustické kytaře a Hasnině „houževnatém, suchém pouštním hlase“. Reportáž představí její prostou, přesto úchvatnou, emocionálně chvějivou hudbu, jejíž vyznění podtrhuje rovněž fakt, že ji hraje žena, což je v kontextu afrických Gnawů stále věc dosti nevídaná.

Stručnou připomínkou nedožitých osmdesáti let brněnského skladatele Josefa Berga bude rozhovor s pamětníky i teoretiky jeho díla, jako jsou skladatel a muzikolog Miloš Štědroň, profesor skladby Alois Piňos, výtvarník Dalibor Chatrný nebo Bruno Cempírek, literární souputník Josefa Berga a spolutvůrce jejich tzv. Nového Humoru.

Kostelní opera Jeremias v pěti obrazech na stejnojmenné drama Stefana Zweiga patřila k vrcholům festivalu v rakouském Retzu. V nastudování Andreasa Schillera nabídneme tuto nedávnou premiéru díla skladatele Petra Ebena v krátkém šotu.

Proslulé kanadské taneční sdružení Compagnie Marie Chouinard hostovalo na několika místech v České republice. Velkou pozornost vzbudila mimo jiné i autorská choreografie Stravinského Svěcení jara. V rubrice Tanec bez komentáře si připomeneme jejich jedinečné taneční umění v krátké ukázce.

Stopáž42 minut
Rok výroby 2007
ŽánrHudba