Měsíčník hudební tolerance: King’s Singers v Brně – Varšavská filharmonie – Prokofjevova opera: Vojna a mír – Hvězdy festivalu Jazz Goes To Town. Režie M. Polák a J. Novák

Ozdobou mezinárodního festivalu Moravský podzim bylo v letošním roce vystoupení anglické vokální skupiny Kings Singers, souboru, jež se proslavil interpretací širokého repertoáru od renesanční polyfonie, přes romantické homofonní sbory až po soudobou vážnou hudbu. Jejich brněnské koncertní zastavení bylo fascinující ukázkou profesionální pěvecké brilance a uměleckého šarmu okořeněného pohotovým hudebním humorem. Varšavská filharmonie se na festivalu představila s podáním Brahmsovy symfonie číslo 1. c-moll a Čajkovského klavírním koncertem b-moll. Za klavír usedl mladý talentovaný klavírista Lukáš Vondráček. O uměleckých směřováních nejprestižnějšího polského symfonického tělesa jsme si povídali s dirigentem Antoni Witem.

Festival Jazz Goes to Town v novém dramaturgicko-produkčním vedení přivedl na prkna hradeckého Aldisu mimo jiné i nový projekt Willa Calhouna majícího v sestavě několik jazzových celebrit. Jedním z nich je saxofonista Greg Osby, jež se celosvětově proslavil coby jeden z nejlepších altových saxofonistů. Leader skupiny AZA, Will Calhoun, je mezi bubeníky jediným, který obdržel za svou hru prestižní cenu Grammy. Projekt AZA je podle Calhounových vlastních slov nejdůležitější počin v jeho bohaté kariéře. Hudba AZA provádí posluchače různými žánry od klasického jazzu přes experimentální elektroniku až k influencím z world music. Další hvězdou festivalu byl Vincent Herring Quartet, energetická sestava hrající spolu již několik let. Kapela si vytvořila originální zvuk spojující tradici se současností. Hudba souboru je proto dynamická, povzbuzující a osloví nejen milce jazzové hudby, ale také nevyhraněné posluchače. Vincent Herring, nepochybně jeden z nejvýznamnějších hlasů současného jazzového saxofonu, nahrál již více než 12 CD jako vedoucí a na více než 100 albech se podílel. Na piano se představil Anthony Wonsey, na kontrabas Richie Goods a na bicí Joris Dudli.

Opera skladatele Sergeje Prokofjeva Vojna a mír měla na konci listopadu premiéru v Národním divadle v Brně. Tvůrci inscenace dirigent Sergej Politikov a režisér Mykola Tretiak takto měli skvělou příležitost uvést na brněnskou scénu v posledních letech poněkud opomíjenou ruskou tvorbu. Adaptace byla založena na moderních inscenačních postupech, které bohatě využívají metody videoprojekce. Opera je velmi náročná nejen pro množství sólových partů, které dosahují až čísla 68, ale i účastí početného sboru a orchestru. Z předlohy románu Lva Nikolajeviče Tolstého akcentuje Prokofjev milostný příběh Nataši Rostovové, Andreje Bolkonského a Pierra Bezuchova a samotné válečné události z průběhu Napoleonova tažení do Ruska. Provedení opery bylo součástí širšího projektu oslav 200letého výročí bitvy u Slavkova.

Stopáž37 minut
Rok výroby 2005
ŽánrHudba