Kritický diskuzní pořad, ve kterém novinář, kritik a publicista Josef Chuchma reflektuje se svými hosty kulturní a umělecké události týdne v České republice. Výstava Gerharda Richtera v pražském Paláci Kinských měla být alespoň podle tuzemských médií „jen“ výstava. Hlavním motivem značné části, ne-li většiny těch referencí byla skutečnost, že Richterova díla náleží na trhu k těm vůbec nejdražším na světě. Má pražská verze Gerharda Richtera opravdu šanci přilákat publikum i z okolních zemí? Má tu sílu být jedním z důvodů, proč nyní do české metropole vážit cestu i zpoza hranic?

Je to poněkud zvláštní: když se připravovala a otevřela výstava Gerharda Richtera v pražském Paláci Kinských, informovala o tom tuzemská média – tedy na to, že jde „jen“ o výstavu – v nebývalé míře. Hlavním motivem značné části, ne-li většiny těch referencí byla ovšem skutečnost, že Richterova díla náleží na trhu se současným uměním k těm vůbec nejdražším na světě. Ale když se začnete pídit po tom, co tedy česká výtvarná publicistika a kritika o té nynější pražské expozici soudí, dojdete ke zjištění, že zatím prakticky nic. Že hodnocení té výstavy se dosud vlastně nekoná. Nejde pochopitelně o to, aby se tu zgruntu analyzovalo, zda je Richter tak žádaný zaslouženě, jaké jsou jeho umělecké kvality: to asi ten, kdo o tom zásadně pochybuje, může konfrontovat s bohatou zahraniční literaturou o tomto tvůrci, z níž část je nyní u Kinských ke koupi. Ale přinejmenším by se snad patřilo nynější pražskou expozici zařadit do kontextu: jak tuzemského výstavního provozu, tak především plejády velkých retrospektivních výstav, které Richter již v zahraničí absolvoval. Má pražská verze Gerharda Richtera opravdu šanci přilákat publikum i z okolních zemí? Má tu sílu být jedním z důvodů, proč nyní do české metropole vážit cestu i zpoza hranic?


Hosté

Jan Skřivánek
kunsthistorik, šéfredaktor Art+Antiques

Jan Skřivánek


Karina Kottová
kurátorka

Karina KottováTip Jasné řeči

Extáze

Před časem jsem zde takto upozorňoval na počin Národního filmového archivu, který ve výpravné edici vydal první český ozvučený hraný film Tonka Šibenice. Nyní k ní obdobně přibyl další proslulý prvorepublikový snímek – Extase. » Číst více


Stopáž30 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ HD