Pozor vysíláme

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

O pořadu

Česká televize uvádí od neděle 17. března dokumentární cyklus Pozor vysíláme. Cyklus nabídne tematický průřez zpravodajskými pořady od dob zahájení vysílání Československé a později České televize až po současnost. V tematických celcích nabídne srovnání dobou podmíněného zpravodajství o podobných tématech. Některé záběry se objeví na obrazovkách České televize vůbec poprvé. Cyklus má 16 dílů a bude vysílán každou neděli od 20:30 na ČT24.

„Cyklus Pozor vysíláme vedle sebe staví dosud nevyužité archivní reportáže televizního zpravodajství a publicistiky z padesátých až osmdesátých let a materiály z novějšího zpravodajského archivu. Zpravodajské příspěvky tematicky propojuje, čímž nabízí srovnání dobově podmíněných forem zpracování a současně mapuje vývoj zpravodajství Československé a později České televize od dob jejího vzniku až po dnešek. Pořad jsme připravili při příležitosti 60. výročí existence Československé a České televize,“ říká šéfredaktor aktuální publicistiky České televize Jiří Vondráček.

Cyklus pracuje s ucelenými zpravodajskými relacemi i jednotlivými a dosud v České televizi nevysílanými reportážemi. Až do konce 70. let totiž televize nearchivovala zpravodajské relace jako celek, ale jen jednotlivé reportáže. Tvůrci pořadu tak procházeli bezmála 40 tisíc těchto jednotlivých příspěvků. Filmy bylo třeba rozmotat, vyčistit a všechny střihy znovu slepit.

„Práce s filmy zajímavá i tím, že mnohé z nich od původního vysílání nikdo neviděl. Většina těch nejstarších se navíc dochovala bez kontextu na zpravodajskou relaci, ve které byly vysílány. V rekonstrukci zpravodajských pořadů jsme se proto obraceli na pamětníky vysílání, tehdejší hlasatele i techniky, kteří nám pomohli pořad správně rekonstruovat,“ vysvětluje autor námětu a dramaturg České televize Petr Buchta.

Tvůrci takto spolupracovali například s hlasatelkou Kamilou Moučkovou. Úkolem bylo kromě jiného znovu poskládat texty k němým reportážím a nechat je znovu namluvit moderátory. Dále bylo potřeba zajistit původní podkresovou hudbu, která byla dlouhá léta nedílnou součástí zpravodajství, či rekonstruovat původní znělky.

„Jednu změnu jsme ale oproti původní podobě vysílání přeci jen udělali. Reportáže jsme krátili. Ty původní totiž mnohdy mají i čtyři minuty a prakticky se tam třeba ani nemluví, jen hraje hudba. V době jejich vzniku hrál čas jinou roli, dnes by se ale nikdo na tak dlouhé záběry nedíval,“ dodává dramaturg pořadu Tomáš Brzobohatý.

Tematické řazení naznačují názvy prvních dílů: „Jak jsme vysílali“, „Dvě Německa a my“ nebo „Souboj s počasím“. K jednotlivým tématům se v pořadu objevují zpravodajské příspěvky z různých období. V případě dílu k tématu počasí diváci uvidí například rozhovor s Lubomírem Štrougalem o krizové situaci, ke které došlo v důsledku prudkého výkyvu počasí v lednu 1979.

Pořad vzniká ve virtuálním studiu. Provází jím Přemysl Čech, který diváky uvádí do historického kontextu vysílání. O historických událostech a jejich tehdejší prezentaci zpráv v pořadu promlouvají pamětníci, historici i technici. Některé novější reportáže z 80. let mohli diváci vidět už v pořadu Před 25 lety. Většina reportáží ale vychází z archivu České televize vůbec poprvé.

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.