Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Budyni, Pravdu, Hazmburk, Křečov, Petrohrad, Džbán, Žerotín a Kryry (2011). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací, a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

V tomto díle se vypravíme do okolí horního toku řeky Ohře. Nejzachovalejším středověkým sídlem v této oblasti je hrad Budyně, jehož historie je zajímavě spjatá s tajuplnou alchymií. Z daleka viditelnou dominantou krajiny je hrad Hazmburk (jinak též Házmburk, Klapý, Hanžburek, Zaječí hrad, Zajícův hrad nebo Hasenburg), jenž dodnes bere dech dvěma vysokými věžemi korunujícími vulkanický vrchol. Z hradu Pravda zbyly dnes jen obvodové zdi a hluboký příkop, ještě méně se zachovalo ze středověkých sídel Křečov a Petrohrad, u nějž ale můžeme stále spatřit základy mohutného bergfritu. Téměř zaniklé jsou dnes hrady Džbán, Žerotín a Kryry (jinak též Kozí hrady).

Stopáž20 minut
Rok výroby 2011
 ST AD HD