Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Bezděz, Kokořín, Housku, Starý Bernštejn, Čap, Zakšín, Hrad u Konrádova a Harasov-Krvomlýn (2011). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s nimi spojené neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

Ve třetí části cyklu navštívíme středověká sídla Kokořínska a Máchova kraje. Z daleka viditelnou dominantou romantického území plného skal a hlubokých údolí je legendární Bezděz, jenž prošel pozoruhodnou proměnou z honosného královského hradu na klášter a poutní místo. Nad labyrintem hlubokých údolí je položen hrad Kokořín, jenž působí dnes zachovalejším dojmem díky romantické přestavbě. Mezi oběma dominantami se nachází hrad Houska zčásti vytesaný do skály, který nechvalně proslul jako brána do pekel. Trosky dalších sídel dnes přirozeně dotvářejí tajuplnou krajinu skal a soutěsek. Patří mezi ně Starý Bernštejn, Čap, Zakšín, Hrad u Konrádova a Harasov-Krvomlýn opředený děsivou pověstí.

Stopáž20 minut
Rok výroby 2011
 ST AD HD