Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Michalovice, Dražice, Zvířetice, Mladou Boleslav, Nový Stránov či Hrádek nad Zámostím (2011). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

V této epizodě navštívíme hrady situované v okolí dolního toku řeky Jizery, jež vytváří příjemné údolí. Žádný z nich se nezachoval bez poškození vírem staletí. Dominantami kraje jsou hradní zříceniny Michalovice a Zvířetice s dodnes se tyčícími vysokými věžemi. Původní podobu hradu v Mladé Boleslavi setřela jeho přestavba na kasárna v 18. století a nedaleký Nový Stránov byl pro změnu přestavěn v novorenesančním stylu. Oblast je rovněž plná skromnějších zbytků středověkých sídel, mezi něž patří Hrádek nad Zámostím (jinak též Starý Stránov), Chlum, Malkov, Mydlovar (jinak též Kostomlaty) a Kuncberk.

Stopáž20 minut
Rok výroby 2011
 ST AD HD