Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme Frýdlant, Hamrštejn, Ralsko, Lemberk, Děvín, Grabštejn, Raimund, Stohánek, Falkenberk a Milštejn (2011). Scénář a režie M. Polák

Obsah dílu

Přehrát vše

Svět hradů a hradišť – jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naši pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměřuje tento dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny.

V této epizodě poznáme středověká sídla rozesetá po oblasti Jizerských a Lužických hor. Mnohé ze středověké vznešenosti si zachovaly hrady Frýdlant, Lemberk a Grabštejn. Kopcovitá krajina ukrývá rovněž romantické zříceniny hradů Hamrštejn, Ralsko a Děvín, dnes ztracené v hlubokých lesích. Jen na nepatrné zbytky a stopy často splývající se skalní kulisou dnes narazíme u bývalých hradních sídel Raimund, Stohánek, Falkenberk (jinak též Starý Falkenburk) a Milštejn.

Stopáž20 minut
Rok výroby 2011
 ST AD HD